Předpokládejme, že ředitel/ka zařízení školního stravování chce z jakýchkoliv důvodů ukončit svoje působení ve školní jídelně – samostatném právním subjektu a již tuto skutečnost oznámila svému zřizovateli. V této chvíli se rozjede celý poměrně složitý proces hledání nového adepta na uvolněné místo. Pravidla k vypsání konkurzního řízení upravuje vyhláška č. 54/2005 Sb. o náležitostech konkursního řízení a konkursních komisí, ve znění pozdějších předpisů.
Příprava konkurzu u zřizovatele
Pro zřizovatele nastává první a důležitý úkol: vypracovat předpoklady pro výkon funkce ředitele/ky školní jídelny (dále jen ŠJ). Vzhledem k tomu, že zmíněná vyhláška nestanovuje požadavky na pracovníka ve vedoucí pozici ŠJ, je velice důležité, jaké požadavky pro uchazeče stanoví si zřizovatel školní jídelny. Mezi nejdůležitější se řadí:
- vzdělání – ÚSO, nejlépe nutriční terapeut, absolvent ekonomické školy, ekonomické školy – obor stravování, hotelové, potravinářské či obchodní školy, kuchař s maturitou, apod.; vysokoškolské vzdělání výhodou;
Záleží, do jaké platové třídy bude pracovník zařazen (rozmezí 9.–11. PT – odvíjí se od náplně práce, viz katalog prací) - praxe v oboru – alespoň 5 let;
- znalost vyhlášek a zákonů vztahujících se ke školnímu stravování;
Je zapotřebí rámcově vědět, co se ve kterém předpise hledá; znalost čísel všech předpisů není však úplně nutná; znát školské, hygienické předpisy, vědět o Zákoníku práce, předpisech EU - strukturovaný životopis;
- výpis z rejstříku trestů;
- přehled předchozích zaměstnání;
- koncepce rozvoje konkrétní ŠJ.
Jen opakuji, že všechna pravidla, která nejsou dána vyhláškou, si stanovují zřizovatelé, takže se mohou v některých bodech lišit místo od místa.
Informace o vypsání konkurzu spolu s požadavky vyvěsí zřizovatel na veřejnou desku, webové stránky a umístí do novin („…nebo oznámí jiným způsobem v místě obvyklém…“) s dostatečným předstihem a oznámením, do jakého data se přihlášky přijímají.
Průběh konkurzu
Jestliže se chcete konkurzu zúčastnit, je dobré si s přihláškou ke konkurzu dát práci a odevzdat ji upravenou, v kulturní podobě. Zmačkané, umazané a chybějící dokumenty nebudí dobrý dojem.
Průběh konkurzu je řízen komisí, kterou sestavuje a jmenuje zřizovatel. Dle výše zmíněné vyhlášky v ní zpravidla bývá zástupce zřizovatele (nejčastěji předseda), člen určený zřizovatelem, pracovník krajského úřadu, ČŠI, odborník – ekonom (většinou opět od zřizovatele), odborník na školní stravování a potom někdo z praxe, buď stávající ředitel/ka nebo vedoucí z jiné ŠJ. Konkurzu může být přítomen třeba i ředitel školy, pro kterou ŠJ vaří, ovšem ten nemá rozhodovací hlas.
Po ukončení sběru přihlášek komise posoudí, zda vyhovují zadaným požadavkům, případně požádá o doložení či doplnění některého chybějícího materiálu. Posléze pošle pozvánky všem uchazečům a to nejméně 14 dní před konáním konkurzu.
Dále pak je již vše na vás, jak je popsáno v článku o zkušenostech z těchto konkurzů. Je třeba vystupovat přiměřeně suverénně, mít vědomosti v oblasti právních předpisů, hygieny, všeobecné povědomí o zákoníku práce (povinnosti zaměstnavatele), je dobré alespoň trochu poznat provoz ŠJ, o jejíž vedení se ucházíte, vědět něco o jejím každodenním chodu. Na druhé straně se ale také nebát přiznat, že něco nevíte. Je to lepší než takříkajíc „vařit z vody“ a „plácat“ nesmysly.
Tíha zodpovědnosti bude velká
Zde je třeba ještě zdůraznit, že pokud se ucházíte o vedení samostatného právního subjektu ŠJ, vězte, že také vaše znalosti v oblasti ekonomické musí být velmi dobré, se širokým záběrem. Měli byste mít ponětí
- jak je organizace financována, odkud plynou finanční prostředky na platy, provoz a potraviny;
- jakým způsobem se vede doplňková činnost a vypočítává se cena poskytovaných služeb nad rámec školního stravování;
- o problematice DPH;
- o tom, že odpovídáte za platy zaměstnanců.
Jestliže u konkurzu uspějete, budete v kontaktu s finančním úřadem, správou sociálního zabezpečení, zdravotními pojišťovnami. Je opravdu dobré si uvědomit, že celá tíha organizace bude ležet na vás, přestože se o ni budete dělit s dalšími pracovníky např. účetním a vedoucí kuchařkou.
Vy budete statutárním orgánem, který má zodpovědnost, jíž vás nikdo nezbaví. Na druhé straně však získáváte určitou svobodu v rozhodování a volnost, která vám náročnou práci občas ulehčuje, což rovněž není k zahození. Navíc máte veliký prostor k rozvoji a uplatnění vašich schopností. Také hospodaření s finančními prostředky je ve vaší kompetenci, i když samozřejmě musíte komunikovat se zřizovatelem.
Předchozí text se týkal konkurzního řízení na místo ředitele/ky samostatného právního subjektu ŠJ, kde váš pracovní poměr vzniká vaším jmenováním do funkce, které je stvrzeno dekretem. Jste vlastně zaměstnavatel i zaměstnanec v jedné osobě, což je poněkud kuriózní stav. Vedení takovéhoto zařízení školního stravování je o dost náročnější než pracovat na pozici vedoucí ŠJ, která je součástí školy, kde je vaším zaměstnavatelem ředitel/ka školy.
Výběrová řízení na místa vedoucích ŠJ
Na místa vedoucích ŠJ se konkurzy nevyhlašují, ale v některých případech si ředitel/ka udělají malé výběrové řízení, aby si udělali představu o znalostech zájemce o práci ve vedoucí funkci. U výběru bývá přítomen ředitel/ka, mnohdy účetní školy a stávající vedoucí školní jídelny. Někdy je jako přísedící pedagog ze školy, zástupce rodičů a mnohdy i vedoucí kuchařka. Může být pozván i odborník na školní stravování. Ale to vše je již plně na rozhodnutí vedení školy. Uchazeč o toto zaměstnání musí znát většinu z toho, co je již vyjmenováno výše v požadavcích na ředitele/ku ŠJ. Jen rozsah je poněkud menší, zvláště pak v oblasti ekonomické, kteréžto břímě nese převážně účetní či ekonom školy.
Doufejme, že vás tento výčet povinností neodradí od práce vedoucí či ředitelky ŠJ, která přestože je náročná a odpovědná, je i velice užitečná, kreativní a záslužná.
Bc. Anna Packová
Diskuze