Přeskočit na obsah

Mají jídelny o sobě dávat víc vědět? Proč?

Můžeme jen vařit, co víc? Takový je často postoj jídelen. Některé vedoucí však tvrdí, že školní jídelna musí být víc vidět. Má se pak lépe, je váženější a respektovanější. Ale jak na to, když se školní oběd bere jako samozřejmost a nikoho nezajímá?

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Je dost vedoucích, které říkají: „Školní jídelna musí být vidět.“ Proč, nemají kuchařky dost práce a ještě aby se staraly o nějaké své zviditelnění? Školní jídelna, která upoutává pozornost okolí, současně zvyšuje povědomí o své práci, o kvalitě a odbornosti svého personálu. Lidé oceňují, když někdo něco umí, a proto jsou potřebné akce, které ukazují, že kuchařky mezi takovou skupinu patří. K odborníkovi přistupují ostatní také s větší respektem a nedovolí si k němu tolik. Jídelna má rovněž lepší výchozí pozici pro různá vyjednávání, o její pracovnice je větší zájem, jsou známé i snahy o přetahování kuchařek mezi jídelnami. Takové jsou klady, když jídelna usiluje o to, aby se o ní více vědělo.

Jenže jak to má jídelna udělat? Vždyť kuchařky jsou upoutané v kuchyni a musí hlavně vařit. Nestačí však vařit a říkat, my děláme dobře svou práci, co můžeme dělat víc? I běžné vaření se dá zabalit do pláště, který mu poskytnou různé akce, příležitosti a výročí.

Významné dny na jaře – využijte je

Příkladem jsou třeba některé dny významné pro stravování. Na portálu Jídelny cz najdete jejich seznam.

Na začátku března se slaví Den jódu. Připomeňte v tento den svým strávníků význam ryb a využijte ho pro nějakou inovaci v podávání rybího masa. Do menu můžete přidat i další potraviny a nápoje s vyšším obsahem jódu a pokuste se o tom dát vědět rodičům, širší veřejnosti a místním novinám.

Krátce na to se bude připomínat Světový den vody. Představuje ideální šanci domluvit se se školou, zda by se učitelé v různých předmětech nemohli o vodě zmínit. V jídelně, kde letí zejména slazené nápoje, se může ten den podávat jen voda. Tam, kde vodu podávají často, mohou nabídnout širší paletu vody, jednou ochucenou mátou, podruhé citronem, potřetí zázvorem.

V květnu proběhne Světový den mléka a Světový den koktejlů. Školní jídelna může obě dvě příležitosti spojit a nějak netradičně strávníkům připomenout význam mléka. V jídelníčku může být mléčná polévka, dopoledne mohou děti dostat mléčnou svačinku, oběd lze doplnit i širší nabídkou mléčných nápojů, např. koktejlů. Nápadů se nabízí spousta. Zatímco Den mléka je obecně známý, o koktejlech povědomí moc není a to by mohlo vaše okolí zaujmout!

I další významný květnový den – Den mytí rukou – přináší jídelnám mnoho inspirace. Seznamte se se zkušenostmi, které s mytím rukou získala jedna slovenská školní jídelna.

Na konci prázdnin vyvrcholí soutěž Nejlepší kuchař společného stravování.  Kuchařky, které se v minulosti dostaly do finále této soutěže, mluví o tom, kolik zkušeností účastí získaly, jak užitečné bylo setkání s kolegyněmi z celé republiky. Ředitel nebo starosta se najednou dozvěděl, jak výborné kuchařky má, musel je uvolnit z práce a vyřešit jejich dopravu do Prahy. A což teprve, když se jídelna umístila na jednom z předních míst – odezva v okolí bývá často nebývalá. Povědomí o soutěži můžete podpořit i jen tím, že se do ní přihlásíte.

I na podzim můžete veřejnost zaujmout

K tomu, aby jídelna o sobě dala vědět, může využít rovněž podzim, který obvykle přinese spoustu plodů, hlavně jablek, a také dýně. Její jídelníček může tyto potraviny obsahovat ve velkém. Nejen však nabídnout strávníkům jablka, jablečné záviny, moučníky z jablek, dýňové polévky, ale uspořádat i ochutnávky jablečných nápojů a moštů. Nápady najdete v článku o Dnu jablek, který se připomíná 21. října.

Říjen je vůbec měsícem, který školní jídelně přináší mnoho příležitostí, jak upoutat strávníky i celou veřejnost. Například Den těstovin, který se v tomto měsíci také připomíná, je velkou inspirací. Těstoviny jsou u dětí velmi populární a možností, jak je zvýraznit, je velmi mnoho. Vyzkoušejte nějakou zcela novou zeleninovou omáčku nebo použijte zcela nový a vašim strávníkům neznámý druh těstovin.

A další významný říjnový den – Světový den výživy. Ten se stal již v mnoha jídelnách stálicí, a je navíc velmi známý mezi novináři, kteří rádi pátrají po akcích s ním spojených. Dáte jim k tomu příležitost?

Cizí svět ve školní jídelně upoutává

Některé akce v jídelnách však nesouvisí s ročním obdobím, jsou vázány spíše na návštěvy zahraničních studentů ve škole. A těch je dost, protože mezinárodní spolupráce mezi školami se v dnešním světě velmi podporuje. Tak například do jedné školy přijela skupina studentů z různých států a jídelna na každý den připravila jídlo pocházející z jedné ze zemí, odkud studenti přijeli. I takové události jsou vděčné pro média, zejména pro místní noviny, a jídelna tak může dát o sobě vědět.

Také Dny zahraničních kuchyní snad nemusíme zmiňovat, ty jsou dnes samozřejmostí v mnoha školách. Někde si troufnou i na několik takových akcí v průběhu školního roku. Připomeňme úspěšný projekt zlínské jídelny Hradská, kde před časem každý měsíc představili strávníkům jednu zahraniční kuchyni.

Řada jídelen se v posledních letech zúčastnila celostátních Dnů norské nebo španělské kuchyně. Letos je na pořadu kuchyně mexická. Kromě nových poznatků při přípravě jídel kuchařkám tyto akce přinesly i zkušenosti zcela nového druhu. Stát tváří tvář hejtmanovi, senátorovi nebo velvyslanci cizího státu, podávat mu ruku, ev. s ním prohodit pár slov je zážitek, který se v budoucnu může hodit. Opět je pravidlem, že jídelna se dostane do novin, a okolí se dozví, co umí.

Obracet se k místním zvyklostem, jídlům a potravinám je IN

K tomu, aby školní jídelny upoutaly pozornost okolí, si nemusí brát na pomoc jen zahraničí. Mohou se naopak zaměřit na podporu místních tradic a místních zvyklostí. V současné době jsou takové aktivity IN a když se to dozví veřejnost, tím lépe. Některé jídelny si všímají, kdy obec slaví posvícení (neboli pouť, neboli hody), v tom týdnu připraví slavnostní jídlo, jaké se při podobných příležitostech podává, a upozorní tak na regionální zvyklosti. Někde se s náležitou propagací připravují sice ne slavnostní, ale věhlasná místní jídla: na Vysočině polenské mrkvánky, v Poděbradech středočeské řepánky. Pestrou paletu podobných nápadů najdete v článku Naše posvícení.

Přibývá různých specializovaných farem, produkujících ovoce, mléčné výrobky a mléko, maso, někdy dokonce v biokvalitě. Ve spolupráci s nimi lze uspořádat ochutnávky jejich produktů. Rodiče vašich strávníků velmi rádi slyší to, že jídelna usiluje o získání co nejkvalitnějších potravin, často v biokvalitě, a taková ochutnávka je ideální příležitostí jim to sdělit. Inspirovat vás může bio týden ve ŠJ v Českém Brodě. Podobnou akci je možno také využít k ochutnání velmi netradičních potravin jako např. kozího sýra a syrovátky, tak jak to před časem udělali v Plumlově.

Od některých potravin je na trhu množství odrůd, druhů a často jsou mezi nimi takové, které mají velmi zvláštní vzhled nebo chuť. Pak je vhodné je nejprve při nějaké akci představit. Jde např. o luštěniny, které při Gastrofestu ve ŠJ v Dubném lidem ukazovali ve spoustě variant. V jiné jídelně podobně strávníky seznamovali se sýry (ať už z farmy, nebo s málo známými francouzskými výrobky s velmi neobvyklým i chutěmi).

A kdo si ještě nevybral, může zkusit obědy či večeře pro rodiče, kterých se pořádá po celé naší zemi hodně, inspirovat se Rokem polévek v Českém Brodě  nebo Rybím týdnem ve ŠJ Chvaletická v Praze. To vše jsou akce, které vašim strávníkům, jejich rodičům i široké veřejnosti dají najevo, že to v jídelnách opravdu umíte.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se