Přeskočit na obsah

Na slovíčko s Mgr. Jeřábkovou

V diskusi na portálu se několikrát objevily dotazy, co dělá MŠMT, proč se v některých záležitostech více neangažuje, zda je vůbec informováno o existenci portálu Jídelny.cz apod. Na toto téma přinášíme záznam rozhovoru s Mgr. Jeřábkovou.

Autor: Pavel Ludvík

V diskusi na portálu se v průběhu jara 2004 několikrát objevily dotazy, co v tehdejší hektické době dělalo Ministerstvo školství, proč se v některých záležitostech více neangažuje, zda je vůbec informováno o existenci portálu Jídelny.cz. Nešlo jen o příspěvky v diskusi, dotazy dostávala redakce i ústně, e-mailem a přes vzkazovník. Oblast školního stravování má na MŠMT na starosti Mgr. Dagmar Jeřábková. A tak se redakce zdvořile e-mailem dotázala. Mgr. Jeřábková krátce po obdržení e-mailu zvedla telefon, zavolala nám do redakce a tak vznikl zajímavý rozhovor, jehož záznam vám přinášíme.

Mgr. Jeřábková uvedla, že portál Jídelny.cz velmi dobře zná, je přesvědčena o jeho užitečnosti, jen nemá čas ho pravidelně sledovat. Důvodem je fakt, že stejně jako všichni na MŠMT je v současné době zaneprázdněna přípravou prováděcích předpisů k novému školskému zákonu. Jídelny bude určitě zajímat, že bude nahrazena vyhláška 48/93 Sb. o školním stravování vyhláškou novou. Tuto vyhlášku dostanou k připomínkování krajské metodičky i některé vedoucí školních jídelen.

Otázal jsem se, jak se MŠMT angažuje či angažovalo ve vyřešení nejasností ohledně vyhlášky 137/2004 Sb. a kritických bodů a posléze i nového zákona o DPH. K otázce nových hygienických předpisů Mgr. Jeřábková uvedla, že jsou zcela mimo kompetenci ministerstva.

Na výklad však stále čekají sporné záležitosti v DPH.“Hned po vydání zákona o DPH jsme iniciovali jednání na Ministerstvu financí a některá upřesnění ve vztahu DPH a jídelen se krátce poté objevila na stránkách MF. Řada věcí ovšem není stále vysvětlena. MŠMT žádalo o další schůzku zejména k otázce soukromých ŠJ. MF si ovšem na schůzku stále nemůže najít čas,“ uvedla Mgr. Jeřábková. Ohledně problémů při stanovení DPH doporučuje kontaktovat jedině příslušný Finanční úřad, protože jakékoli vyjádření či doporučení MŠMT nebo MF může být změněno výkladem FÚ.

U soukromých školních jídelen, kde podle zákona o DPH není stravování žáků osvobozeno od DPH, je názor MŠMT takový, že soukromé ŠJ zařazené v síti škol by měly stejný daňový režim jako jídelny ostatní.

Dále jsme hovořili o tom, že mnohé informace z MŠMT neprojdou až do jídelen. Mgr. Jeřábková řekla, že informuje na pravidelných schůzkách krajské metodičky a ty by se měly postarat o šíření informací dál. Jen je třeba se s jejich informacemi také důkladně seznámit. Z časových důvodů nemůže informace zasílat zvlášť do redakce portálu Jídelny.cz. Pokud některá informace chybí, doporučuje, aby jídelna oficiálně napsala na MŠMT ministerstvo, kde se dotazem někdo musí zabývat, případně kontaktovat tiskového mluvčího.Také doporučila sledovat www stránky ministerstva. Na mou námitku, že informace týkající se školního stravování tam je málo a že jsou rozmístěny v různých částech stránek, odpověděla:“Ministerstvo se zabývá školstvím a vzděláváním. Stravování je zde pouze doprovodná činnost a musíme se smířit s tím, že informace k ní nebudou v popředí zájmu. Nemám možnosti předělat celý web.“

Pozn. redakce: Je nám ctí, že portál Jídelny.cz tuto činnost ministerstva může suplovat, jen bychom přivítali větší vstřícnost ministerstva, protože informací od něho dostáváme ještě méně než samotné jídelny.

Tolik jsem se tedy dozvěděl o činnosti MŠMT v oblasti školního stravování. Závěr je tedy takový, že nemůžeme zatím čekat, že se do dění na portálu více zapojí i pracovníci ministerstva. Jestliže vám nějaká informace chybí, je zbytečné se zlobit a potichu spílat, napište oficiální dopis na MŠMT. Bude-li vás více, snad se začne MŠMT daným problémem zabývat. Redakce portálu Jídelny.cz vám bude v této činnosti nápomocna.


Adresy na MŠMT: Karmelitská 7, 118 12  Praha 1
e-mail: info@msmt.cz, elektronická podatelna: posta@msmt.cz

Ing. Pavel Ludvík je vedoucím redakce zpravodajství portálu Jídelny.cz

Autor: Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se