Přeskočit na obsah

Některé novinky v označování potravin podle EU

Ať nakupujete potraviny pro soukromou potřebu nebo pro jídelnu, jistě jste si všimli, že se na výrobcích začínají objevovat podrobnější informace o jejich složení. Setkali jste se již s pojmy GDA nebo GDO a víte, co přesně znamenají?

Autor: Vladimíra Nejezová

Značení potravinářských výrobků podle EU
Evropská unie postupně zavádí jednotná pravidla popisu složení potravin. Účelem těchto pravidel je zabezpečit, aby spotřebitelé měli úplné informace o potravinářských výrobcích. Nové evropské značení na výrobcích je podporované Potravinářskou komorou ČR a mělo by být významným přínosem pro spotřebitele. Díky tomuto značení je možné získat užitečné informace o složení a výživné hodnotě zakoupené potraviny. Co tedy na obalu potravin mimo jiné najdeme?

Nutriční informace
Uvádějí množství energie dodávané 100 g nebo 100 ml výrobku zároveň s množstvím hlavních živin jako jsou bílkoviny, sacharidy, tuky. Na obalech mohou být uvedeny rovněž vitamíny, minerální látky a vláknina.

Příklad tabulky nutričních hodnot: zdroj Informační brožura „Nutriční značení: Co pro mě znamená?“ (www.foodnet.cz)

na 100 g

na porci

250 g

energie

140 kcal/589 kJ

350 kcal/1473 kJ

bílkoviny

10,2 g

25,5 g

sacharidy

14,6 g

36,5 g

z toho cukry

1,9 g

4,8 g

tuky

4,6 g

11,5 g

z toho nasycené

mastné kyseliny

2,1 g

5,3 g

vláknina

1,4 g

3,5 g

sodík

0,5 g

1,3 g

vitamínyB1

0,21 mg (15% DDD)

0,53 mg (38% DDD)

minerální látky vápník

158 mg (20% DDD)

395 mg (49% DDD)Doporučená denní dávka DDD
Jedná se o vědecky stanovené hodnoty, jednotlivých vitamínů a minerálních látek potřebných k udržení dobrého zdravotního stavu. Na etiketě potravinářského výrobku je uvedeno množství vitamínů a minerálních látek obsažených v daném výrobku a také jejich procentní podíl na doporučené denní dávce (DDD).
Například 158 mg vápníku z výše uvedené tabulky pokrývá 20% doporučené denní dávky této živiny, která je 800 mg.

GDA
(Z anglického Guideline Daily Amounts) doporučené denní množství uvádí podíl jedné porce potraviny na denním příjmu energie a hlavních živin na osobu. Tyto údaje umožňují sledovat aktuální rozložení příjmu energie a živin ze zakoupené potraviny. Konzument si tak může lépe rozdělit jednotlivé dávky jídel během dne. Vzhledem k tomu, že se požadavky na výživu mění v závislosti na pohlaví, věku, hmotnosti, výšce a úrovni tělesné aktivity. Bylo dohodnuto, že hodnoty GDA používané pro dospělou ženu, budou aplikovány na všechny dospělé osoby. Tyto hodnoty totiž nejlépe splňují potřeby většiny populace a mělo by se tak zabránit nedorozuměním při uvádění rozdílných hodnot pro muže, ženy či děti.
Hodnoty GDA představují doporučení pro optimální výživu, nikoliv pevné cíle či neměnné normy. Údaj o nich je pro výrobce nepovinný.

Hodnoty GDA pro dospělé založené na denním příjmu 2000 kcal:

Energie

2000 kcal

Celkový tuk

ne více než 70 g

Nasycený tuk

ne více než 20 g

Sacharidy

270 g

Celkové cukry

ne více než 90 g

Bílkoviny

50 g

Vláknina

nejméně 25 g

Sodík (Sůl)

ne více než 2,4 g (6g)

Zdroj http://www.vupp.cz/czvupp/aktualit/foodtoday/ftoday57.htm

Nové údaje
Jak vidíme z příkladů je soubor nově zveřejňovaných informací na výrobcích širší než dříve. Zatím jsme příliš nevnímali rozdíl mezi sacharidem a cukrem, tukem a mastnou kyselinou. Musíme si ale uvědomit, že zatímco cukr patří k těm součástem stravování, jejichž konzumace by měla být co nejnižší, sacharidy jsou údajem celkovým, pokrývajícím i polysacharidy, které jsou pro lidský organizmus důležité.
Totéž platí i u tuků. Obecná informace o množství tuku nic neříká o jeho druhu (může být živočišný nebo rostlinný). Živočišný tuk obsahuje větší množství nasycených mastných kyselin, které zvyšují hladinu cholesterolu i riziko kardiovaskulárních onemocnění. Naproti tomu tuk rostlinný obsahuje větší množství nenasycených mastných kyselin, které hladinu cholesterolu snižují.

Označování výrobků v praxi
Označování GDA je nepovinné, přesto možnost své výroby označit již využilo téměř dvacet domácích a mezinárodních výrobců, Na trhu se zatím můžeme setkat asi s třemi stovkami takto označených výrobků. Mezi výrobce zavádějící nové značení patří nejen mezinárodní společnosti Cadbury Schweppes, Campbell’s, Coca-Cola, Danone, Kellogg’s, Kraft Foods, Mars, Nestlé, Opavia, Orangina, Pepsi, Tesco a Unilever, ale i místní firmy, jako jsou Emco, Karlovarská Korunní, Kofola a Pragosoja.

Organický výrobek
Další novinkou, která se brzy začne na výrobcích objevovat je výraz „organický výrobek“. Budeme ho nacházet u potravin, které splňují vysoké normy týkající se ochrany životního prostředí a zvířat. Evropské logo „Organické zemědělství-kontrolní systém ES (Organic farming-EC Kontrol System)“ mohou použít výrobci, kteří splňují požadované podmínky. Jejich výrobky jsou z více než 95 % organického původu a neobsahují žádné geneticky modifikované organismy.

GMO
Co je to GMO? Jedná se o potraviny z geneticky modifikovaných organismů. To znamená, že k produkci surovin byly použity speciálními technologiemi vyšlechtěné rostliny nebo zvířata. Když potravina obsahuje více než 0,9 % geneticky modifikovaných organismů, musí být označená značkou GMO nebo například výrazem „geneticky modifikovaný.“ Také musí být uveden identifikační kód určující, jaká modifikace byla při šlechtění použita. Zatím jsou v EU pro potravinářské využití schváleny GMO kukuřice, sóji, řepky a bavlníku.

Více informací k tématu označování potravin v článku Označování potravinářských výrobků.

Ing. Vladimíra Nejezová je spolupracovnicí redakce

Autor: Vladimíra Nejezová

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
 • Autor: Tereza

  Odkdy?
  Myslím, že by měla být podaná informace úplná a tedy i zmínit odkdy nová pravidla budou platit. Máte-li na mysli nový návrh nařízení Rady a Evropského parlamentu o informacích o potravinách pro spotřebitele, pak by bylo vhodné doplnit, že tento návrh je teprve diskutován v pracovních skupinách Rady EU, nebyl ještě předložen Evropskému parlamentu a to znamená, že si ještě nějaký pátek počkáme… Zajímavé je, že tento návrh kombinuje požadavky směrnice na označování potravin s požadavky směrnice na označování nutriční hodnoty na potravinách.
  Co se týká označování potravin z organického zemědělství a GMO, zde platí zvláštní právní předpisy ES.

 • Autor: Tereza

  Kdo?
  Pokud nemyslíte návrh nového právního předpisu ES, pak by bylo vhodné uvést, zda je o soukromé standardy, na jejichž dodržování se v rámci EU dohodly např. některé potravinářské firmy apod. Informace tak, jak je podána je neúplná a může být zavádějící… Možná jsem puntičkář, ale „Evropská unie“ je pro mě bohužel hodně široký pojem.

  Na druhou stranu je fajn, že se tu o tom někdo zmínil – díky!