Přeskočit na obsah

Neuvěřitelné příběhy se spotřebním košem

Jistě znáte kontroly hygieniků, školní inspekce nebo zřizovatelů. Jenže co když se k vám vypraví na návštěvu zástupce ombudsmana? A chce odpověď na otázku, proč používáte spotřební koš? Jak mu odpovíte? Seznamte se s tímto a dalšími příběhy, v nichž hlavní roli hraje spotřební koš.

Autor: Ing. Pavel Ludvík
Neuvěřitelné příběhy se spotřebním košem

Výživové normy pro školní stravování neboli spotřební koš, jak se ty normy běžně nazývají, jsou už léta předmětem neustálé kritiky. Ať je však spotřební koš, jaký chce, jde o normu uvedenou v právních předpisech, musí se dodržovat a všechny jídelny by si toho měly být vědomy.

Řada jídelen volá po tom, aby spotřební koš byl zrušen. Uvědomují si však, jakou obranu jim poskytuje? Mnoho strávníků, rodičů a učitelů má vlastní představy o kvalitních obědech a stále je vedoucím jídelen vnucují: měli byste zrušit luštěniny, omezit ryby, stejně je nikdo nejí, vařte nám více knedlíků místo brambor. Odpověď je snadná: spotřební koš to bohužel nedovoluje. A když by výživové normy byly zrušeny, jak se budou jídelny bránit?

Každodenní používání spotřebního koše přináší různé příběhy a zážitky, někdy dost neuvěřitelné. Podívejme se na některé z nich.

Příběh číslo 1

V redakci portálu Jídelny.cz nás velmi překvapilo, když docela nedávno přistál v poště následující těžko uvěřitelný dotaz: „Navštívil nás úředník od ombudsmana a dotazoval se proč dodržujeme spotřební koš. Ani se mi nechce věřit, že, byť to není v podstatě kontrolní orgán, se může takto v oblasti stravování vůbec někdo ptát. Můžete nám poradit, jak zvládat takové otázky a pak palbu dalších otázek nadřízeného, který vlastně víceméně tuto problematiku taky nezná?

Je nesnadné věřit tomu, že si vedoucí jídelny nedokáže s takovou otázkou poradit. Odpověď je jasná. Ve školském zákoně je v paragrafu 122, v odst. 4 uvedena věta: „Školní stravování se řídí výživovými normami.“ Víc netřeba. Dodržovat spotřební koš tedy nařizuje školský zákon – tento závěr musí znát v každé jídelně. A ohledně palby následných otázek ředitele – informovat ho, vzdělávat ho. Jiná možnost není.

Příběh číslo 2

Je dýně zelenina, či ovoce? Když ji pěstujete na zahrádce, sbíráte ji na podzim uválenou, od bláta, podobně jako mrkev, celer nebo zelí. Je to tedy určitě zelenina. Ale co dýňový kompot? Také zelenina?

Potíž je v tom, že není zcela přesně popsán rozdíl mezi ovocem a zeleninou. Názory různých skupin odborníků se liší. Podle botaniků je dýně z čeledi tykvovitých, je příbuzná např. hrachu a tedy zelenině. Z pohledu gastronomického je dýňový kompot ovocem, protože se podává k jídlu jako dezert. Podobné nejasnosti jsou ohledně melounu, rajčat atd.

Vedoucí jídelny se ohledně vhodné skupiny prostě musí nějak rozhodnout, svůj pohled zdůvodnit a v případě potřeby ho sdělit kontrolnímu orgánu. A když toto vše vysvětlíte na školení, uvedete příklady, poskytnete rady, tak přijde závěrečný dotaz: „No jo, ale jak je to správně?“ Je správně být mužem, či ženou? Je správně, když svítí slunce, nebo prší? Chápete absurdnost takových otázek?

Příběh číslo 3

Na školeních spotřebního koše se objevují dotazy typu: „Do jaké skupiny spotřebního koše zařadit mléčný snack?“ Co ale je mléčný snack? Co je to Pařížská špička, Budulínkova Pařížanka nebo Alpro dezert? Pro člověka s malou praxí ve stravování nemusí být snadné se orientovat ani ve výrobcích jako je tofu, tempeh, ajvar či šmakoun.

Doba, kdy mléko bylo opravdu mlékem a maso masem, je dávno pryč a podle názvu se dnes potraviny do spotřebního koše bohužel zařadit nedají. Jsou totiž výrobky, které mají v názvu „maso“ a masem nejsou. Trh nabízí např. rýžové, sójové, mandlové mléko, a tyto potraviny nejsou mlékem. Nebo koupíte zeleninové knedlíčky do polévky a zeleniny je v tom minimum.

Jediná možnost, jak tyto problémy vyřešit, je vyznat se v údajích na obalech potravin, ve složení a v nutričních hodnotách a vhodné zařazení navrhnout podle nich. V těch zeleninových knedlíčcích jsou jen 4 % zeleniny a jinak mouka, sůl apod. Je to zelenina? Ve zmíněném mléčném snacku je kolem 30 % tuku, 25 % cukru a asi 20 % mléka. Je to snad mléko, nebo mléčný výrobek? Diskutovat o tom určitě nemá smysl.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Jak správně zařadit jednotlivé potraviny do příslušných skupin spotřebního koše? Které údaje z etiket potravinářských výrobků mají význam pro výpočet spotřebního koše?

Tomu se budeme věnovat na našich webinářích:

13.12.2022 od 08:00 Zařazování potravin do spotřebního koše
14.12.2022 od 08:00 Etikety výrobků a spotřební koš

Máte pochybnosti, kam některé potraviny zařadit? Jak navrhnout vhodné zařazení podle obalů potravin? Neváhejte a přihlaste se. Oba webináře jsou rozvrženy tak, aby Vám přinesly co nejvíc užitečných informací i praktických rad.

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se