Přeskočit na obsah

O Vánocích, které nechtěly být

Vánoce se pomalu blíží. Letos budou jiné, než jsme zvyklí, ale to neznamená, že budou horší. Záleží jen na nás samotných, jaké si je uděláme. Rozhodně bychom měli jejich čas využít, na chvilku se zastavit a zamyslet se, kam vlastně směřujeme.

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Malíř a spisovatel Josef Čapek napsal kdysi pohádku o tom, jak se Vánoce rozhodly, že nebudou. Popisuje, jak celý ten rok nestál za nic. Lidé byli na sebe zlí a záviděli si, děti zlobily, byly protivné, nepořádné, vybíravé v jídle a říkaly škaredá slova. Vánoce se proto rozhodly, že nebudou a daly o tom oznámení do novin.

Ale lidé si řekli, že jim to nevadí a že si svátky udělají i bez Vánoc. A jak řekli, tak udělali. Jenže přípravy se jim vůbec nedařily. Vánoční cukroví při vytahování z trouby spadlo na zem a rozbilo se, štědrovečerní polévka byla hořká, ryba navrchu spálená a uvnitř syrová a měla víc kostí, než normálně.

Také dárky se hned kazily, panenkám odpadly vlásky a autíčkům se ulomila kolečka, nové oblečení si děti hned pokecaly. Když to lidé viděli, řekli si: To se nám ty Vánoce nepovedly. Musíme se napřesrok polepšit.

Potud Josef Čapek. Nepsal však náhodou o dnešku? Pro nás, kteří žijeme o 100 let později, není jeho text jen pohádkou pro děti. Je také zamyšlením, co nám současná doba říká a co si z ní můžeme vzít. A když přijmeme, že se Vánoce rozhodly nebýt nebo že se rozhodly být jinak, než bylo dosud zvykem, určitě se nám uleví.

Vánoce nejsou zlé, mají nás rády a tak se letos rozhodly nám dát velký dárek. Nadělí nám mimořádný čas, abychom se mohli zastavit a zamyslet se, kam směřuje náš život. Jestli všechno to naše honění a pachtění má nějaký smysl a cíl. Využijme to.

Přál bych si, abychom se na Vánoce a pak i v novém roce všichni polepšili a chovali se jinak než dosud. Abychom si zasloužili, že příští Vánoce budou už takové, jaké mají být. Závisí jen a jen na nás, jaké si je uděláme. Letos, napřesrok i po všechny další léta. Věřím, že to dokážeme.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
 • Autor: cibule

  Vánoce
  Moc hezké zamyšlení. Pěkné vánoce Vám i všem tady na portálu.
  Děkujeme

 • Autor: bberlička

  O Vánocích
  Pane Ludvíku, krásně jste vystihl atmosféru letošního roku. Tuto pohádku by všichni lidé měli dostat do svých schránek a povinně si ji číst každý měsíc.
  Všem přeji klidné dny vánoční a v roce 2021 hodně zdraví, neboť bez něj nic není.

 • Autor: majka1

  přání
  přeji všem lepší rok než ten letošní a hlavně zdraví

 • Autor: Alexandra Košťálová

  top
  Konečně veskrze pozitivní článek.
  Moc za něj děkuji.
  V každé době vyhrává ten, kdo si na všem zlém najde to dobré.
  Tak se rozhodněme být vítězi :)))