Přeskočit na obsah

Ovoce a zelenina do škol? V biokvalitě.

Chcete získat pro vaše strávníky ovoce nebo zeleninu v biokvalitě zdarma? Zapojte se do programu Ovoce a zelenina do škol, v němž nyní nově působí i dodavatelé, kteří se zaměřují na bio produkci.

Autor: Lubomíra Chlumská

Prospěšné vždy

Pravidelná a dostatečná konzumace ovoce a zeleniny je bezpochyby jedním z nejdůležitějších stravovacích návyků, které může škola spolu s rodiči dětem vštípit. Ovoce a hlavně zelenina mají klíčový vliv na zdraví a jejich nedostatek nelze nahradit jinými potravinami nebo doplňky stravy. Prakticky všechny plodiny jsou bohaté na vitaminy, minerály a také látky označované jako fytochemikálie. Každý druh však obsahuje jiné spektrum látek – např. červeno-fialové druhy, jako třešně, borůvky, maliny, obsahují antokyany, žluté druhy ovoce a zeleniny (mrkev, dýně) mají hodně beta karotenu, červené druhy, jako rajčata nebo meloun, zase hodně lykopenu. Všechny působí v těle jako antioxidanty a obecně mají prospěšný vliv na zdraví a dobré fungování imunity. Odhaduje se, že fytochemikálií existuje několik tisíc druhů. Každá z nich přitom působí v těle jiným způsobem a proto je v konzumaci ovoce a zeleniny důležité jak množství, tak rozmanitost.

Avšak pozor na pesticidy a koktejlový efekt

Dostatečný příjem ovoce a zeleniny je samozřejmě důležitý v každém jídelníčku, dětském i dospělém, obzvláště u dětí je však vhodné brát v potaz ještě jeden aspekt. Plodiny pěstované běžným způsobem se v průběhu sezony ošetřují různými chemickými přípravky, které se souhrnně označují jako pesticidy. Může jít o látky určené k hubení plevelů na poli, látky určené k hubení škůdců, látky proti plísním používané při skladování. Tak se například jablka za sezonu stříkají patnáctkrát až dvacetkrát. Zbytky těchto látek se mohou vyskytovat a pravidelně vyskytují v nebo na potravinách, které se dostanou ke spotřebiteli nebo k dalšímu zpracování.

Protože většina těchto látek má škodlivé účinky na zdraví, je určen maximální limit pro rezidua pesticidů, které se smí v potravině vyskytovat. Jedni tvrdí, že tento limit je zcela bezpečný pro lidské zdraví. Jiní namítají, že limity byly určeny pouze pro každou jednotlivou látku a také jejich bezpečnost byla zkoumána samostatně pro každou jednu látku.

V potravinách se však mohou vyskytovat rezidua z většího množství pesticidů (pět, deset někdy i více), a právě tento „koktejlový efekt“ je problémem a nebezpečím, na které odborníci čím dál častěji upozorňují. Při pěstování potravin je povoleno používat 1 500 různých druhů pesticidů, obecně se v prostředí může vyskytovat okolo 100 000 syntetických chemických látek. Nevíme, jak tyto látky spolupůsobí, nemáme totiž k dispozici metodu, která by to dokázala posoudit. Cizorodé látky v prostředí se však dávají do souvislosti s mnoha zdravotními problémy, narušením nervové a hormonální soustavy, problémy s plodností a velmi často s poruchami imunity včetně alergií a autoimunitních onemocnění.

Ovoce a zelenina do škol v biokvalitě

V ekologickém zemědělství se umělé pesticidy používat nesmějí. Právě bioovoce a biozeleninu nyní můžete získat pro své žáky zdarma. Do projektu Ovoce a zelenina do škol jsou totiž nově zapojeni i dodavatelé, kteří se zaměřují právě na produkci v kvalitě bio.

Pokud v rámci projektu Ovoce a zelenina do škol zvolíte dodávky v biokvalitě, co tím vaše škola získá:

  • vědomí, že jste svým žákům zajistili ovoce a zeleninu v té nejvyšší možné kvalitě,
  • možnost využít tento fakt jako konkurenční výhodu vaší školy a komunikovat ji vůči rodičům i veřejnosti.

Školy, které v rámci projektu zvolí dodávky ovoce a zeleniny v biokvalitě, budou mít nastaveny stejné podmínky a výhody jako v případě odběrů konvenčního ovoce a zeleniny, tedy: dodávky jsou zcela zdarma, budou probíhat po celý školní rok 2017/18 a mohou být využity pro všechny žáky základních škol. Jako dodavatele ovoce a zeleniny v biokvalitě můžete zvolit např. firmu Zdravomat, kde distributorem je Country Life, společnost, která se věnuje pěstování, prodeji a propagaci biopotravin už od roku 1991. Více informací najdete zde.

Cizorodé látky a dětské zdraví

Dětský organizmus je mnohem citlivější k toxickým látkám než organizmus dospělého člověka. Proto také potraviny, které jsou určeny speciálně pro malé děti (např. příkrmy), musejí splňovat přísnější požadavky na rezidua cizorodých látek. Maximální povolené množství pesticidů je u nich často stonásobně nižší než u ostatních potravin na trhu. U ovoce a zeleniny však platí jen jedny limity.

Biopotraviny – nejčistší, jak jen to jde

Je otázkou, jestli lze v dnešním životním prostředí ještě vyprodukovat potraviny, které budou zcela čisté. Ekologické zemědělství se snaží o to, aby produkovalo potraviny tak čisté, jak je to jen možné. Do prostředí nevnáší žádné cizorodé látky, použití syntetických pesticidů je zde zakázáno. Problémy, které se v běžném zemědělství řeší chemickými postřiky, musejí být při ekologickém hospodaření vyřešeny jinak – využívají se odolné odrůdy plodin, proti škůdcům se bojuje prostřednictvím několika vybraných bezpečných látek a také například využíváním hmyzu („dobrý“ je nasazen, aby zkonzumoval ten „špatný“). A podíl ruční práce je zde samozřejmě větší. Bioprodukce také musí být striktně oddělována od běžné produkce jak na poli, tak při přepravě, skladování i balení.

Bio je dražší, ale v projektu Ovoce a zelenina do škol je zdarma

To všechno cenu biopotravin samozřejmě navyšuje, někdy jen o něco málo, jindy velice výrazně. Obecně platí, že cena je ten hlavní důvod, proč spotřebitelé nekonzumují biopotraviny ve větším množství. I proto jde nyní o mimořádnou příležitost, kdy školy mohou získat pro své žáky bioovoce a biozeleninu zdarma.

Mgr. Lubomíra Chlumská – Country Life, s. r. o.

Autor: Lubomíra Chlumská

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: tahač

    ovoce do škol = práce navíc pro jídelnu
    Ovoce a zelenina do škol je jistě záslužný projekt. Jen mne pekelně zlobí, že se opět přidala práce lidem v jídelně. Máme téměř 800 žáků a distribuci jsme zase dostali na starost my v jídelně. A opět bez nároku na honorář.
    Nepřipadá mi moc ekonomické, a hlavně ekologické, když každý týden přijede z firmy vzdálené přes 120 km auto s blumou pro každé dítě.

  • Autor: Zdenouš

    ovoce a zelenina zdarma do škol
    A potom se ty blumy válí široko daleko po celém okolí.Ovoce do nich hrneme v jídelně a ještě Unie zdarma a naše dětičky všeho přesycené s ním vesele plýtvají.Hezký den