Přeskočit na obsah

Pomůže stávka?

Mnoho z vás se chce zúčastnit stávky proti úsporným opatřením vlády. Jedním z hlavních důvodů bude zejména vyjádření odporu proti plánovanému snižování platů. Bude stávka úspěšná, jaký bude další osud platů nepedagogických pracovníků školství?

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Podle ankety, v které už více než tři týdny hlasujete, se kolem 45 % z vás chce 8. prosince zúčastnit výstražné stávky. Jsem přesvědčen, že školní jídelny, které se účastní stávky, nebudou stávkovat jen proto, že neunesou snížení platů. Hlavním důvodem bude vyjádření nechuti k přezíravému postoji zřizovatelů a ředitelů a demonstrace odporu vůči aroganci státu, který nízké platy personálu jídelen jeden rok nepatrně zvýší, aby mu ucpal ústa, a druhý rok mu je zase sníží. Diskuse na portálu Jídelny.cz je toho důkazem.

Chtěl bych vyjádřit obdiv všem, kteří se stávkovat rozhodli. Nemají to jednoduché, občas jsou pod tlakem zaměstnavatele, často budou vystaveni zlobným pohledům okolí, kterému možná způsobí menší problémy, a do budoucna budou pasováni na potížisty. Jejich rozhodnutí stávkovat vyžaduje kus odvahy a statečnosti. Sám jsem takto před lety statečný nebyl a v rozhodnutí, zda stávkovat či ne, jsem selhal. Bylo to brzy po převratu a volbu jsem vyřešil tak, že na dobu stávky jsem odjel na pracovní cestu. Na pracovišti jsem nebyl, ale také jsem nestávkoval…

Bude stávka úspěšná?
Nejsem prognostik a nerad veřejně předpovídám. Je však téměř jisté, že stávkující ničeho nedosáhnou. Většina toho, proti čemu stávkují, je již legislativně schválena. Platové tabulky, tedy poslední, co dosud chybí, schválí vláda v úterý 7.12.2010. 

Výsledek stávky však ovlivňují i stávkující. Dosud byly u nás všechny stávky až na malé výjimky nemastné a neslané. Stávkující chtěli stávkovat, ale nechtěli. Chtěli dosáhnout svého, ale nechtěli způsobit problémy. Podobné názory se nakonec objevily i v diskusi na portálu Jídelny.cz. Stávka vyjádřená peticí, stužkami a podobně je k ničemu a vláda se jí může smát. Stávka musí bolet, stávku musí všichni pocítit!
Když před časem probíhaly hromadné stávky ve Francii, účastnily se jich miliony lidí a jen o něco méně jich demonstrovalo v ulicích. Země měla neskutečné problémy s dopravou, pohonnými hmotami, stávkovalo se několik dní a s vládou to ani nehnulo. Čeští odboráři uvádějí, že demonstrovat přijde několik desítek tisíc lidí. Jak může dopadnout krátká a poměrně instantní stávka v podání malé skupiny českých občanů, a to převážně státních zaměstnanců?

Přesto si myslím, že zaměstnanci postižení rozhodnutím vlády by stávkovat měli, a znovu bych jim chtěl vyjádřit obdiv. Nejde o to, zda vyhrají nebo prohrají. Fungující občanská společnost stojí i na lidech, kteří veřejně nesouhlasí a hlasitě se ozývají. U nás se zatím v případě nesouhlasu jen tiše nadává doma a v kancelářích. Musí však vzniknout reálná občanská opozice, velká skupina lidí, na jejichž názory se bude každá vláda ohlížet. Bojovat za své požadavky musím, i když momentálně ničeho nedosáhnu. Tento boj má stále větší perspektivu, než boj s lidskou hloupostí, o které se krásně vyjádřil Jan Werich asi takto: „S lidskou blbostí se musí neustále bojovat, ale tento boj se nedá vyhrát.“

Jsou Platy a platy
Plánované snížení platů bylo vedeno bohulibým záměrem: aby do zajištěného platového růstu nezávislého na úsilí zaměstnance byl zaveden jistý motivační faktor. Jenže je rozdíl, když se sníží plat určitým skupinám státních úředníků nebo nepedagogickým pracovníkům škol.

Jsou státní úředníci, kteří bohatě finančně zabezpečeni ve své kanceláři bez většího úsilí dožívají do penze. Jejich plat snížený o 10 % jim stále poskytuje dostatečný manévrovací prostor k úpravě životních nákladů. Na druhé straně jsou však nepedagogové, které 10% snížení tarifů a očekávaná absence prémiové složky vrhá na hranici životního minima. A ministr školství Dobeš je si tohoto faktu vědom, jak nedávno veřejně přiznal.

Hrubé platy 15 tis. Kč nejsou nijak závratné a motivující. Přesto se běžně vyskytují v kategorii hlavních kuchařek školních jídelen. Jsou to osoby, které řídí malé pracovní týmy a které přímo zodpovídají za přípravu stovek jídel. Ponechme stranou, zda je správné, že pobírají takový plat. Tato částka se jim však má ještě snížit a je dostatek zpráv o tom, že i o tři a čtyři tisíce. Jestliže budou dostávat takový plat, jak po nich můžeme vyžadovat takovou zodpovědnost?

Bojovat se dá i jinak
Na bezmocná volání o pomoc ze školních jídelen musím odpovědět také takto: Jestliže se nedomůžete nápravy, odejděte. O personálu školních jídelen se tvrdí, že má poměrně široké znalosti, že z hlediska výživy, hygieny je dostatečně vycepovaný. Jeho znalosti se prý se znalostmi personálu běžné restaurace nedají srovnávat. Je-li tomu tak, pak má široké možnosti uplatnění. Rádi po něm sáhnou jiné gastronomické provozy, potravinářské firmy; účetní a manažerské dovednosti se také dají uplatnit v mnoha podnicích. Sám znám lidi, kteří ze školní jídelny takto odešli a úspěšně se uplatnili jinde. Jde jen o to, zda personál tyto znalosti a dovednosti skutečně má!
To, co má nyní proběhnout ve státní sféře, proběhlo v soukromých firmách za poslední desetiletí již několikrát. Firmy se dostaly do krize: snížily mzdy, pracovníky propustily nebo jejich práci rozdělily mezi ostatní. A nikdo nestávkoval. Všichni zatnuli zuby, přehodnotili své požadavky nebo odešli.

Jestliže bude ředitel školy vystaven nutnosti rychle sehnat personál, který se zárukou uvaří stovku nebo dvě stě obědů, nebude to jednoduché a přinutí ho to uvažovat, zda se mu nevyplatí spolehlivým kuchařkám zaplatit více.
V mnoha soukromých firmách je však život podstatně tvrdší než ve školství. Nepracuje se od do, tlak manažerů na výkony je velký, služební cesty pracovní dobu významně prodlužují, je problém s čerpáním dovolených, letní prázdniny jsou v určitých sektorech obdobím maximálního pracovního vypětí a nutnost dohledu nad školními dětmi v létě zaměstnavatele zajímá stejně málo jako to, když během školního roku onemocní.

Stávkovat nebo nestávkovat?
V našem státě jsme se zatím nedostali k tomu, abychom problémy řešili v předstihu, zabýváme se jen tím, kde to hoří. K tomu, aby se stát a zřizovatelé začali skutečně zabývat situací školních jídelen, je možná donutí až situace, když ředitelé budou muset školní jídelny zavřít, nebo jim je zavře hygienická stanice z důvodu hromadného porušování hygienických předpisů nekvalifikovaným personálem.

V jídelnách panuje obrovská obava (podložená dřívějšími zkušenostmi), že vzhledem k postavení školního stravování ve školství nebudou ředitelé prémie poskytovat vůbec a tím se platy sníží o mnohem více než uváděných 10 %. Pokušení použít ušetřené finance na jiné účely bude pro ředitele velké. Objevuje se však mezi nimi mnoho schopných mladých lidí, kteří jsou nejen dobrými pedagogy, ale i zdatnými manažery. Dobrý manažer nepropouští zbytečně spolehlivé zaměstnance a usiluje o jejich spravedlivé odměňování. A tak věřím, že manažerská obezřetnost a zdravý rozum zvítězí nad těmito pokušeními.

Ing. Pavel Ludvík je vedoucím redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
 • Autor: Quatro

  Pomůže stávka ?
  Pane Ing. Ludvíku, velice chválím Váš názor,
  ve Vašem příspěvku. Líbí se mi, že to není pouze jednostranný pohled na věc, ale celkový pohled na věc se všemi plusy a minusy. Děkuji

 • Autor: Leona

  pomůže?
  Děkuji, napsal jste to velmi dobře………..

 • Autor: AjaK

  není to tak jednoduché
  Myslím,že není tak jednoduché v dnešní době hledat práci.Měla jsem 3 velice schopné kuchařky cca50-55let a dva roky nezavadila ani jedna o práci ve své profesi nebo podobné.Brigády v supermarketech,pracák a pak možná mašle.A všichni naši vládci vědí ,že teď je to ta správná doba na to, aby se snížoval plat st.zaměstnancům.Nikdo nebude odcházet a hledat jinou práci,ona totiž není.
  Ještě před rokem ,měl u nás každý silácké řeči,že za tu almužnu to tady dělat nebudou.A dnes se bojí ,aby je nepropustili,a za stejné peníze dělají rádi.A to včetně mě samotné.Samozřejmě nesouhlasím se snižováním platů,ale je moc špatná doba a bude ještě hůř.Jen lumpům se daří a dařilo vždycky dobře.

 • Autor: helka

  Pomůže stávka?
  Staré dobré “ Drž hubu a krok !“ v praxi.

  • Autor: AjaK

   Re: Pomůže stávka?
   Ano ,je to smutné, ale je to tak…když jsem byla mladší taky jsem byla horká hlava.Ale taky jsem byla vždy první na ráně z kola ven.(říkali mě OCHRÁNCE CHUDÝCH)Dneska už si člověk rozmyslí co řekne nebo udělá.Být bez práce je pro mě děs a hrůza(byť málo placené),než být na ÚPza 4-5tis.kč.to bych přišla o bydlení….
   Konec konců „držet hubu a krok“je stejné jako „koho chleba jíš,toho píseň zpívej“ať u soukromníka nebo ve státním.A že by se dostalo uznání a ocenění práce?Jako v pohádce-co peklo schvátí nenavrátí!