Přeskočit na obsah

Předseda Společnosti pro výživu mezi 90 statečnými

V rámci projektu „90 statečných“ poskytl Českému rozhlasu rozhovor i MUDr. Petr Tláskal, předseda Společnosti pro výživu. Hovořil o stravování a obezitě a portál Jídelny.cz vám přináší hlavní myšlenky z tohoto rozhovoru.

Autor: Ing. Pavel Ludvík

V rámci oslav 90 let existence Českého rozhlasu se v květnu 2013 uskutečnilo na stanici ČRo 1 i 90hodinové vysílání rozhovorů s 90 zajímavými lidmi. Do improvizovaného studia na Václavském náměstí usedl také MUDr. Petr Tláskal z Fakultní nemocnice v Praze – Motole, předseda Společnosti pro výživu, a s moderátorkou Lucií Výbornou hovořil o výživě a obezitě. Přinášíme hlavní myšlenky z tohoto rozhovoru.

Petr Tláskal uvedl, že zatímco v roce 1950 bylo u nás 1,5 % obézních sedmiletých dětí, dnes je jich 5-10 %. V průběhu dětství se procento obézních mírně zvyšuje, v průběhu adolescence se naopak snižuje. 50-75 % dospívajících si ovšem svou obezitu přenáší do dospělosti. Obezita nám zkracuje život, a proto proti ní bojujeme. Souvisí s ní spousta dalších chorob, jejichž léčení zvyšuje výdaje společnosti a ekonomicky ji zatěžuje.

Léčení obezity

V bloku, kdy se doktor Tláskal bavil s moderátorkou Výbornou o léčení obezity, společně uvedli několik příkladů, kdy rodiče podceňují nadváhu a obezitu svých dětí. Lucie Výborná připomněla, jak maminky často říkají, že dítě z nadváhy vyroste. MUDr. Tláskal potvrdil, že maminky k němu do ordinace vodí děti hubené, ale málokdy přijdou s tím, že dítě je tlusté.

Realitou skutečně je, že rodiče zastávají názor „on z toho vyroste“ nebo ponechávají léčení obezity svého dítěte plně na lékaři. Jak ale uvedl MUDr. Tláskal, obezita je spíše otázkou životních návyků a jestliže se tyto návyky nezmění, dítě z obezity nevyroste. Je důležité, aby si rodiče uvědomili, co ve výchově dělají špatně. Významná je i role celé rodiny, která musí jít příkladem a musí mít ve výživě jednotný názor.

Mezi prostředky boje proti obezitě zdůraznil MUDr. Tláskal význam kojení (studie potvrzují, že čím déle je dítě kojeno, tím menší má sklony k obezitě) a pravidelné snídaně (hladové nesnídající dítě má větší tendenci hlad rychle zasytit nevhodnými potravinami).

Ve světových  žebříčcích obezity nejsme v ČR ani na špičce, ani nepatříme ani k nejhorším. Nejhůře jsou na tom USA (15-20 % obézních dětí), z evropských států pak Řecko, Španělsko. Počet obézních dětí stoupá také v Polsku, Německu, Británii. Nejméně obézních dětí je v Holandsku, Norsku Švédsku a Francii.

Prevence obezity

V další části rozhovoru se mluvilo o výchově a prevenci. Petr Tláskal hovořil o tom, že by škola měla vychovávat ke zdravému životnímu stylu. Takové výchovné programy jsou připraveny, ale záleží na škole, jak se k nim postaví. Významnou roli v těchto programech hraje školní jídelna, která by měla nejen strávníky sytit, ale i vychovávat.

V prevenci obezity mají důležitou roli pohybové aktivity dítěte. Škola by měla nejen nabízet dostatek příležitostí k pohybu (například sportovní kroužky), ale i vytvářet celkové pozitivní prostředí, v němž jsou pohybové aktivity kladně přijímány. Jako příklad podpory pohybu dětí a prevence obezity byly v rozhovoru uvedeny stojany na kola u škol. Škola by měla učit zdravému životnímu stylu a její podíl v této oblasti je srovnatelný s podílem rodiny. Je to dlouhodobý proces, protože škola vychovává děti, které v budoucnu budou mít rodinu a budou své zvyklosti přenášet dál.

Oba účastníci rozhovoru se zastavili i u automatů ve školách, které často nabízejí čokolády, pochutiny a pro děti nevhodné nápoje. Podle MUDr. Tláskala je v mnoha státech nabídka automatů ve školách centrálně regulována, u nás k tomu zatím není vůle. Jestliže se rodičům nelíbí sortiment automatů ve škole, kterou navštěvuje jejich dítě, musí se ozvat, protestovat na rodičovských schůzích, na radě školy, musí získat další rodiče jako spojence a společně působit na ředitele školy.

K nejpoutavějším pasážím rozhovoru patřila část v závěru, kdy MUDr. Tláskal přímo oslovil rodiče: „Chcete pro své děti to nejlepší, aby bylo v pořádku, aby bylo úspěšné a zdravé? Určitě nechcete, aby umíralo dřív, než dosáhne hranic lidského věku. Podívejte se, jakou má výživu, jaký má pohyb. Děláte v tomto směru všechno proto, abyste dítě do života co nejlépe připravili?“

Ing. Pavel Ludvík je vedoucím redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se