Přeskočit na obsah

Připomenete si Den výživy i u vás?

Světový den výživy, který se slaví 16. října, se blíží. Právě teď je nejvyšší čas si rozmyslet, jakým způsobem si ho připomeneme. Přinášíme hrst námětů…

Autor: Zdenka Macháčková
je vedoucí ŠJ ve Všestarech

Světový den výživy se připomíná od roku 1981 každoročně 16. října. Toto datum bylo stanoveno právě na výroční den založení Organizace pro výživu a zemědělství FAO – specializované agentury OSN v roce 1945 na mezinárodní konferenci v Quebecku. Bývalé Československo patří k zakládajícím členům této organizace, ale po třech letech kvůli neúměrně vysokým členským poplatkům vystoupilo. V roce 1969 se pak podařilo naší zemi do organizace vstoupit podruhé od té doby je Československo (a následně Česká republika) jejím nepřetržitým členem. Cílem této organizace je zajištění dostatku potravin a pitné vody zejména pro obyvatelstvo rozvojových zemí, zmírnění chudoby a hladu. „Společně proti hladu“ je také celosvětovým tématem letošního ročníku Světového dne výživy.

My máme to štěstí, že v Evropě podobné problémy neznáme a hlady netrpíme. Potravin i pitné vody je dostatek. Častěji se můžeme setkat spíš s opačným problémem – plýtváním. V našich jídelnách dennodenně vidíme děti odnášet nedojedená kuřecí stehýnka, rybí filé nebo kapustové karbanátky. Jablka, banány i kiwi se povalují v okolí školy nebo končí v odpadkových koších…

Jinou otázkou je, jestli je naše výživa přiměřená. O správně sestaveném jídelníčku už toho bylo napsáno mnoho, ale nezaškodí si to zopakovat právě v souvislosti se Světovým dnem výživy. Připomeňte vašim strávníkům třeba Výživová doporučení pro obyvatelstvo České republiky, vydaná Společností pro výživu sice už v roce 2004, ale stále platná. Anebo se inspirujte článkem o vedoucí školní jídelny Martě Mandincové z Pohořelic, která před dvěma lety „polidštila“ spotřební koš! Spoustu nápadů můžete samozřejmě objevit na internetu, některé materiály bude dobré si vytisknout a vyvěsit na vaší nástěnce. Informace můžete čerpat i z článku „Vzdělávání dětských strávníků“, kde najdete hodně odkazů, materiálů a informací.

16. říjen se blíží a právě teď je nejvyšší čas si rozmyslet, jakým způsobem si ho ve své jídelně připomeneme. A pokud budete mít chuť podělit se se svými dalšími nápady, budeme jenom rádi – napište nám.

Zdenka Macháčková je vedoucí ŠJ ve Všestarech

Autor: Zdenka Macháčková
je vedoucí ŠJ ve Všestarech

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se