je spolupracovnice redakce portálu Jídelny.cz
„Ať si každý jí, co mu chutná.“ Co ty na to, Cepíku?
Cepík je malý klučina, neposeda stejný jako všechny děti a zřejmě by souhlasil. Aby měl jasněji ve své střapaté hlavince o správném stravování, pomáhá mu kamarádka Eliška a děti z mateřských školek. Je hrdinou a postavičkou celoročního projektu, který nenásilnou formou učí děti předškolního věku základy zdravého životního stylu.
Projekt pomocí her učí děti správným stravovacím návykům a porozumění lidskému tělu i vlastnímu zdraví. Cepík je sice loutkou, ale v očích dětí ožívá. Postavička se zrodila díky nápadu paní Ing. Lenky Plzákové, poradkyně pro výživu a ředitelky Centra podpory zdraví v Ústí nad Labem. Jméno Cepík vzniklo jednoduše odvozením z názvu Centra podpory zdraví, není to žádné cepování, ani trpaslík s cepem.
Projekt Cepík a mateřské školy
Do projektu je nyní zapojeno 12 mateřských škol z Ústí nad Labem. Děti z těchto školek si s Cepíkem hrají a mají ho za kamaráda. Děti s Eliškou radí Cepíkovi a aktivně se zapojují do dění v rámci divadelního představení, které trvá asi 40 minut. Udržet zájem těchto malých dětí je určitě náročné, ale Cepíkovi se to daří nadmíru dobře. 30 dětí ve skupině je ovšem maximum, protože otázky jen prší a každé dítě se chce zapojit do hry s Cepíkem. Zájmem je, aby se děti dověděly něco o zdraví a co nejvíce poznatků si odnesly do běžného života.
Divadelní představení s Cepíkem
Tato aktivita není jednorázová, Cepík se vrací v cyklu tří divadelních představení.
1. Zdravá výživa – „Jídlo jako duha“: Věnováno pestré stravě. Děti se podílejí na skládání duhy z jídla pomocí puzzle. Dozví se, co Cepíkovi hrozí, pokud bude jíst nezdravě.
2. Pitný režim – „Co pijeme“: Zaměřeno na pitný režim a složení nápojů.
3. Pohybové aktivity – „ Cepík objevitel“: Dětem se hravou formou vysvětluje, co se může stát při nedostatku pohybu. Děti Cepíkovi pomáhají tím, že jej učí tancovat, jezdit na koloběžce apod.
Každá iniciativa v rozšiřování vědomostí malých dětí se velice cení, protože je známo, že základy pro celý život získává člověk v útlém věku. Proto se projekt zaměřuje i na spolupráci s rodiči a s pedagogickými pracovníky. Na letáčcích Cepíka si rodiče přečtou základní informace ke stravování dětí a různá upozornění včetně rad. Např. že by jídlo nemělo sloužit jako výchovný prostředek, jídlo by v rodině mělo být společenskou záležitostí a rozhodně by se neměly v dětech podporovat návyky na sladkosti.
Lze říci, že projekt se opírá o zásady, které jsou ve školním stravování prosazovány dlouhodobě. Projekt Cepík úzce spolupracuje samozřejmě s pracovníky školních jídelen, jejich zkušenosti jsou k nezaplacení pro všechny.
Prolomit zvyklosti je těžký úkol
Celorepubliková obezita dětí děsí nejen lékaře, ale i Cepíka. Prolomit životní styl a neduhy moderní doby je těžký úkol. Z dávných časů nám zůstaly jen vzpomínky na vracející se ušmudlané, ale zdravě vyhladovělé děti, které nebylo možné udržet doma kvůli jejich venkovním radostem. Zájmové a sportovní kroužky jsou jen malou náplastí. Pohyb je nezbytný pro zdraví všech, ruku v ruce se stravováním.
Vědět co nejvíce o stravování a převzít odpovědnost za své zdraví znamená předcházet nemocem a žít plnohodnotný život.
K záslužným projektům, jako jsou „Zdravá abeceda“, „Škola plná zdraví“, „Víš, co jíš?“ a dalším, se přidává v tomto roce také „Cepík“. Za touto činností se skrývá spousta práce a nadšení odborníků a lidí, kteří mají snahu, aby naše populace byla zdravá, šikovná, veselá a spokojená.
Alena Stará je spolupracovnice portálu Jídelny.cz
je spolupracovnice redakce portálu Jídelny.cz
Diskuze