Přeskočit na obsah

Reakce na rozhovor

Jak jsme vás již informovali, otiskl časopis Euro rozhovor s vedoucím představitelem společnosti Eurest Miroslavem Šole. Dnes přinášíme první oficiální reakce na některé výroky z uvedeného rozhovoru.

Autor: Redakce

Jak jsme vás již informovali, otiskl časopis Euro rozhovor s vedoucím představitelem společnosti Eurest Miroslavem Šole. Podstatné části rozhovoru jsou uvedeny v článku Dávají jídelny strávníkům odpad? Šole se v rozhovoru vyjádřil o školním stravování velmi negativně. O stanovisko k některým skutečnostem v článku požádal portál Jídelny některé instituce.

Firma Eurest
E-mailem adresovaným výkonnému řediteli Eurestu Janu Jiranovi jsme požádali o reakci firmu Eurest: Jsou výroky M. Šole jeho osobními názory nebo prezentoval stanovisko firmy Eurest? Dotázali jsme se celkem dvakrát, oba dotazy zůstaly bez reakce.

Časopis Euro
Autorka rozhovoru Anna Klepalová v krátkém mailu sděluje: „Zde však šlo o rozhovor, kde prezentoval své osobní názory pan Šole, nikoli naše redakce.“

Ministerstvo zdravotnictví
O stanovisko jsme již v pondělí 18.2. 2007 požádali Hlavního hygienika ČR. Z důvodu jeho dovolené byla žádost adresována MUDr. Říhové, která ho zastupuje. Stanovisko dosud nemáme k dispozici, ale dle sdělení sekretariátu MUDr. Říhové se MZd bude výroky pana Šoleho zabývat.

Ministerstvo školství
Obsáhlé sdělení jsme dostali od tiskového odboru Ministerstvo školství:
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy považuje výroky pana Šoleho v rozhovoru s názvem Jídelny? Ty dávají odpad…(Euro 7/2007, s. 26) za nepodložené pomluvy a osočení stravovacích zařízení působících na trhu školního stravování. Jeho výroky jsou prosty jakýchkoli konkrétních údajů či důkazů podporující jeho tvrzení, která jsou svou úrovní na hranici šíření falešné poplašné zprávy.
Je nutné uvést, že všechna zařízení školního stravování (jakýchkoli zřizovatelů) jsou coby poskytovatelé stravovacích služeb kontrolována orgány ochrany veřejného zdraví (hygienickými stanicemi) a k tomu ještě jako školská zařízení Českou školní inspekcí.
Cílem pana Šoleho je evidentně získat ještě větší odbyt svých služeb ve školním stravování na úkor ostatních stravovacích zařízení, která jednoduše bez jakýchkoli důkazů pomluví. Společnost Eurest přitom má možnost férovým způsobem zasáhnout do boje o strávníky. Stejně jako jakákoli profesionální stravovací firma se může stát školní jídelnou – zařadit se do rejstříku škol a školských zařízení a poskytovat kvalitní školní stravování. Rozhodnutí o tom, koho právnická osoba vykonávající činnost školy (školského zařízení) zvolí za provozovatele školního stravování, záleží pouze na ní.
To ale pan Šole ví, jelikož společnost Eurest je již zřizovatelem několika školních jídelen.
Mgr. Tereza Brůchová
Odbor vnějších vztahů a komunikace
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

KÚ Jihomoravského kraje
Stanovisko k výrokům pana Šole jsme dostali od KÚ Jihomoravského kraje:

Vážení,
článek uveřejněný v časopise Euro „Jídelny? Ty dávají odpad“ je velmi neprofesionální, neboť bez znalosti současných poměrů ve školních stravovacích zařízeních hrubým způsobem napadá tisíce pracovníků školních jídelen.
Ve světě neexistuje podobný způsob školního stravování, jenž by se za tak nízkou cenu, kterou díky státním dotacím zaplatí za stravování svých dětí čeští rodiče, postaral o výživu dětí a žáků v době jejich pobytu ve škole od nejútlejšího věku až do doby dospělosti. V ceně, kterou strávník zaplatí za oběd, je zahrnuta polévka, hlavní pokrm, dále pak dezert nebo zeleninový salát či ovoce, samozřejmostí je pitný režim. (u mnohých velkých stravovacích firem tomu tak není). Velké procento školních jídelen nabízí více druhů jídel na výběr. Navštívíte-li webové stránky školních jídelen, můžete si sami udělat představu o skladbě a pestrosti jídelníčků.
Doba, kdy se do stravovacích provozů dostávaly velké firmy, které na tu dobu nabízely tzv. nadstandard, je již nenávratně pryč. Naše školní stravování je v Evropě ojedinělou záležitostí a je na velmi vysoké úrovni. Stravovací provozy prošly v posledních letech nákladnými rekonstrukcemi a vyhovují současným přísným hygienickým požadavkům. Zároveň je potřeba připomenout, že tyto provozy jsou řízeny skutečnými odborníky, kteří se nadále vzdělávají. V době, kdy se do praxe zavádějí nové hygienické předpisy požadované Evropskou unií, se to stává samozřejmostí.
Chtěli bychom zdůraznit i to, že žádné zařízení veřejného stravování není tak přísně a tak často kontrolováno jako zařízení školního stravování, a to nejen svým zřizovatelem, ale i orgánem ochrany veřejného zdraví a Českou školní inspekcí. Tyto instituce důsledně vyžadují urychlené odstraňování zjištěných závad. 
Firma Eurest se v Jihomoravském kraji v síti školních stravovacích zařízeních těžko prosazuje, neboť náš kraj nemá z důvodu dostačující kapacity svých zařízení školního stravování o její služby zájem. Podobná situace zřejmě nastává i v jiných krajích, proto firma Eurest sáhla po nejméně vhodném způsobu jak se prosadit, a to veřejným útokem na školní jídelny.
S pozdravem
JUDr. Hana Poláková
vedoucí odboru školství

O stanoviscích další zainteresovaných stran vás bude redakce portálu Jídelny.cz informovat.

Autor: Redakce

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
 • Autor: mirek

  reakce
  to je všechno sice hezký,ale podle mně se to stejně zamete pod stůl.Myslím že by se to mělo dát do televize,aby se o tom dozvědělo co nejvíce lidí.

 • Autor: sládek-bonno

  pomluvy
  Nevím,co vede pana Šoleho takto špinit a hanit pracovníky školních jídelen!!! Přinejmenším OMLUVA by stála zato,aby své nemístné výroky,lživé,vzal nazpět.Opravdu je mi pána Š líto…Obdiv můj patří všem skvělým kuchařkám a vedoucím šj,je jen na rodičích co děti jedí a jak se ke stravě chovají.Pan Š zřejmě nikdy nepapal ve šj ,tak ani snad neví jak chutně a kvalitně se vaří a v jak čistém provozu a z mála peněz.

  • Autor: mirek

   Re: pomluvy
   Ale papal tady jde úplně o něco jiného ze závodního stravování tyto firmy vyhazují,protože že za těch pár let je už prokoukli a co jim zbývá školní stravování.Děti atˇ si stěžují rodiče oběd zaplatí a hlavně stačí se podívat na Ostravu a na Prahu kolik již má třeba sodexho školních jídelen to je více než alarmující.

 • Autor: kleopatra

  můj názor
  Myslím si, že lidé pracujícím na tomto portále udělali kus dobré práce. Líbí se mi, že si od různých institucí vyžádali stanovisko k problematice pomluvy školních jídelen. Dle mého názoru je třeba této situace využít ve prospěch školního stravování. Eurest /tedy p. Šole/ udělal velkou chybu, která by mu mohla ublížit v jeho podníkání. Je jen třeba vše co nejvíce zmedializovat a dokázat, že jde o pomluvy a nekalé praktiky nadnárodní firmy. Pokud se za školní stravování postaví krajské úřady, ministerstvo školství, hygienické stanice aj., tak máme vyhráno a není třeba tahanic u soudu. Školní stravování potřebuje dle mého názoru jen větší reklamu. Současná situace je totiž taková, že pokud se tisk, televize nebo rozhlas zmíní o školním stravování, tak je to vesměs jen kritika nebo slova jako „nedostatek zeleniny a ovoce ve ŠJ“ apod. Slavné osobnosti vzpomínají na školní stravování jako na něco odpuzujícího.To by se mělo změnit. Veřejnost by se měla dozvědět o současném školním stravování co nejvíce. Nemáme se přece za co stydět! Máme přece takové stravování, o kterém se může okolním i vyspělým státům jen zdát.

 • Autor: daja

  Reakce na rozhovor
  Je třeba pochválit , že se našel aspoň někdo nestraný, kdo se zastal školského stravování a určitě z kraje ví o čem mluví, protože tyto zařízení navštěvují. To, že se firma Eurest navyjádřila, nebo pan Šole neobhajuje svoje tvrzení, mluví spíš proti ní, asi jim došel dech.