Přeskočit na obsah

Recepty do škol aneb jídelní lístek snadno a rychle

Před časem se na internetu objevila informace o nové pomůcce pro školní jídelny. Na stránkách www.zijzdrave.cz vznikla nová aplikace Recepty do škol, kde si můžete navrhnout týdenní jídelníček pro vaši jídelnu.

Autor: Zdenka Macháčková
je vedoucí ŠJ ve Všestarech

Před časem se na internetu objevila informace o nové pomůcce pro školní jídelny. Na stránkách www.zijzdrave.cz vznikla nová aplikace Recepty do škol, kde si můžete navrhnout týdenní jídelníček pro vaši jídelnu.

Volný přístup nebo přihlášení?
Tuto aplikaci je možné využívat dvěma způsoby, a to volně nebo po předchozí registraci a přihlášení. Pro výběr volného přístupu stačí kliknout na tlačítko „Volný přístup“. Pro práci v režimu přihlášení je nejprve nutné se zaregistrovat vyplněním krátkého dotazníku a poté přihlásit. Výhodou přihlášení je možnost ukládat si veškeré údaje a zadané jídelníčky a kdykoliv se k nim vracet. Přihlášení uživatelé mohou také vstupovat do diskusí, účastnit se různých soutěží a využívat poradnu odborníků.

Receptury a sestavování jídelníčků
Databáze obsahuje 40 receptů rozdělených do skupin na Sladké pokrmy, Bezmasé pokrmy, Pokrmy s kuřecím masem, Masové pokrmy, Ryby, Saláty, Luštěniny a obilovinyRůzné. Po výběru určité skupiny se objeví seznam jednotlivých jídel. Na tvorbě receptů se podíleli kuchaři známí z televizního pořadu Kluci v akci Ondřej Slanina a Filip Sajler a metodička školního stravování Bc. Alena Strosserová. Snažili se zkombinovat u dětí oblíbenou klasiku s netradičními jídly ze zdravých a moderních surovin. A tak tu můžeme objevit jednak dukátové buchtičky s krémem, svíčkovou na smetaně nebo žemlovku, tak i například pečenou rybu se zeleninovým rizotem nebo penne s kuřecím masem a houbami. Autoři doplnili svoje recepty navíc různými tipy na obměny nebo doplnění pokrmů vhodnými polévkami a přílohami. Uvedená jídla lze přiřazovat podle potřeby k jednotlivým dnům v týdnu, k jednomu dni je možné zadat více jídel. U každého jídla jsou uvedeny ingredience, technologický postup a energetické hodnoty v přepočtu na 1 porci. Receptury jsou doplněny fotografiemi. Po sestavení jídelníčku si můžete dopsat doplňující informace jako název školy a jméno kuchaře a jídelníček vytisknout. Dále je možné vytvořit a vytisknout nákupní košík pro zadaný počet porcí, a to jak pro určitý den, tak na celý týden.

Moje zkušenosti
Samozřejmě, že jsem si tuto novou aplikaci osobně vyzkoušela. Musím však konstatovat, že mě její současná úroveň zklamala. Největší minus vidím v malém počtu uvedených receptur. Nikde jsem totiž nenašla zmínku o tom, že budou přibývat další. A uznejte – 40 receptur je pro nás žalostně málo. Navíc úplně zde chybí polévky, nápoje, syrová zelenina a ovoce! Bez nich přece jídelníček nelze úspěšně sestavit. Také se mi nelíbí vytištěný jídelní lístek: zvolená velikost písma je velmi malá, grafické zpracování na úrovni amatéra. Takový jídelníček bych si na nástěnku nevyvěsila…

Ale abych jenom nekritizovala: velice mě zaujaly některé recepty, které obsahují zajímavé a moderní suroviny. Za vyzkoušení určitě stojí již výše zmíněné penne s kuřecím masem a houbami nebo jiné šunkofleky, kde se tradiční těstoviny se šunkou kombinují ještě s barevnou paprikou, cuketou, lilkem a bazalkou.

Závěrem
Nevím, jestli je tento stav aplikace Recepty do škol konečný nebo je teprve na začátku svého vývoje. Zatím však neumožňuje používání v naší každodenní praxi. Určitě ale internetové stránky www.zijzdrave.cz navštivte. Věřím, že si některý z 40 inspirativních receptů vyberete.


 

Zdenka Macháčková je vedoucí ŠJ ve Všestarech

Autor: Zdenka Macháčková
je vedoucí ŠJ ve Všestarech

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se