V posledních letech se slovo azbest začalo skloňovat i v mnoha školách a školských zařízeních. Pro své fyzikální vlastnosti, pevnost, nevodivost a vysokou odolnost proti vysokým teplotám se v 70. letech 20. století začal azbest používat i ve stavebnictví jakou součást stavebních materiálů, střešních krytin, plášťů budov, jako tepelná a elektrická izolace. Při stavbě mnoha škol, nákupních a zdravotnických středisek se používaly tzv. boletické panely: zvenku byly osazeny pohledovým sklem, uvnitř izolace obsahující azbest, zvnitřku měly krycí desku.
Skutečným problémem se azbest stal při rekonstrukcích těchto budov. Jakmile se začne bourat nebo vrtat zdivo, v němž se azbest nachází, začnou se uvolňovat jemná azbestová vlákna, víří se ve vzduchu a lidem se usazují v plicích. Dnes se již přitom ví, že azbest podporuje nádorové bujení. Česká republika zařadila azbest mezi karcinogenní látky v roce 1984, avšak výroba azbestových materiálů byla zakázána až v roce 1997.
Rekonstruujete budovu?
Rekonstrukce budov obsahujících azbest se provádí tak, že v utěsněných budovách je mírný podtlak, který zabraňuje šíření azbestových vláken do okolí, pracovníci pracují v ochranných oděvech s respirátory na ústech, používají se vysavače, které nasávají znečištěný vzduch a čistí ho. To vše významně prodražuje cenu akce. Avšak ani takto prováděné práce nezajišťují, že problém s azbestem má majitel budovy vyřešen. Azbestová vlákna se mohou uvolňovat do ovzduší průběžně, i bez bourání, zejména z povrchových desek, a množství azbestu v prostorách takových staveb je potřeba průběžně kontrolovat.
Nepříjemné překvapení v Pardubicích
Množství škol a jídelen, které prošly podobnými rekonstrukcemi, bylo v uplynulých letech velké. Většinou se o azbestu ve zdivu budov vědělo a rozpočet i harmonogram rekonstrukce s tím počítal.
Nepříjemné překvapení zažili letos v Pardubicích, kde měla o letošních prázdninách projít velkou rekonstrukcí základní škola Závodu míru a přilehlá jídelna. Většina prací měla proběhnout o prázdninách. Při zahájení prací v budově, postavené v roce 1979, však stavaři objevili azbest, a tím se celá rekonstrukce protáhne a prodraží. V září zde děti do školy nenastoupí a město Pardubice intenzivně jedná o tom, kam všechny školáky rozmístit. Přítomnost azbestu významně navýšila i rozpočet akce. Původní cena 18 milionů se navýší nejméně o třetinu. To, že v budovách pardubických škol byl nalezen azbest, přitom není poprvé. V minulosti se tak stalo v několika základních a mateřských školách.
Azbest přináší různé zkušenosti
Podobné zkušenosti má také řada další ch měst, vždyť počet škol, kde byly použity azbestové materiály, se odhaduje na 300. Odstraňování boletických panelů provádějí letos také v Základní škole v Mělníce a v dalších městech, na rekonstrukce škol s azbestem ve zdivu se chystají v Hradci Králové.
Nevídaný extrém se vyskytl v roce 2012 v Českých Budějovicích, kde magistrát musel po provedených rekonstrukcích dodatečně uzavřít tři základní školy na sídlišti Máj a více než tisícovka dětí musela dojíždět jinam. Důvodem byla vysoká koncentrace azbestu ve vzduchu. Vyčištění budov od azbestu stálo kolem 20 milionů korun.
Někdy je lépe zbourat, než rekonstruovat
Někdy jsou rekonstrukce budov z azbestových materiálů téměř nemožné a usiluje se spíše o jejich demolici. Často se tak děje i v souvislosti s celkově špatným stavem objektu. Tak tomu je například v Přibyslavi, kde takovou budovu, dodatečně přistavenou ke škole, odstraňují a současně staví novou, v jejímž přízemí najde v budoucnu prostor i školní jídelna.
Jiným příkladem může být jeden z objektů základní školy v Jeseníku, která působí v historickém komplexu bývalého kláštera. Zmíněná budova, v níž byla mj. jídelna a výdejna stravy, byla postavena svépomocí v 70. letech 20. století, stylem nezapadá do nejbližšího okolí a hyzdí ho. Budova měla vysokou spotřebu tepla a elektřiny, prostory výdejny a jídelny nesplňovaly potřebné hygienické předpisy a tak se asi 10 let usilovalo o její zbourání. Demolice byla již zahájena a významně ji komplikuje velké množství azbestu ve zdivu, které posudek odhaduje na 60 tun!
A kde budou jesenické děti obědvat? Dobrá zpráva na závěr: Jak uvádí ředitel školy Roman Mrosek, současně s demolicí probíhá adaptace prostor ve vedlejší budově na novou jídelnu, která bude vyhovovat všem předpisům. Dobrou chuť a bez azbestu!
Ing. Pavel Ludvík je vedoucím redakce portálu Jídelny.cz
Diskuze