Přeskočit na obsah

Škola plná zdraví – projekt pro lepší výživu dětí

Seznamte se s projektem „Škola plná zdraví“, který usiluje o zvýšení podílu zeleniny ve stravování dětí. Společná akce odborníků na výživu, dodavatelů, školních jídelen i rodičů by měla přinést výsledky v podobě zlepšení stravovacích návyků dětí.

Autor: Bonduelle

Škola plná zdraví je dlouhodobým projektem na podporu lepší výživy dětí, do kterého se zapojují školní jídelny i menzy na území České a Slovenské republiky.

Cílem projektu, který odstartoval 1.9. 2010 ve spolupráci s odborníky na výživu za podpory společnosti Bonduelle, je propagovat zdravý životní styl u dětí a mládeže, zejména pak zlepšit stravovací návyky u dětí začleněním vyššího podílu zeleniny do školního stravování. „Je skvělé, že se Bonduelle rozhodla podpořit a zaštítit tak jednoznačně prospěšnou věc, která ve výsledku zlepší vztah dětí k zelenině. Myslím si, že je to pro každou školní jídelnu opravdu úžasná příležitost zapojit se do tohoto zajímavého projektu a nabídnout tak dětem nové recepty nebo zajímavé nové druhy zeleniny,“ říká Pavel Suchánek, nutriční specialista a odborný garant projektu.

Výsledky odborných studií totiž ukazují, že významná část dětské populace zeleninu vůbec nejí! „Jsem přesvědčen, že tento projekt je příspěvkem nejen k boji s rostoucí nadváhou dětí, ale i ke zlepšení jejich stravovacích návyků. Proto se přirozeně a hravou formou snažíme u dětí zvýšit oblibu zeleniny. Jídla na talíři jsou pestrá, recepty mají veselé, pohádkové názvy. Děti sbírají za zeleninová jídla razítka, tzv. „bondíky“, a dostávají za ně zajímavé dárky. Zelenina je pro správný vývoj dětí nepostradatelná,“ říká Suchánek. Základním pilířem dobrého zdravotního stavu a prevencí mnoha nemocí je tedy vždy správná strava.

V rámci projektu, který ve všech ohledech respektuje vyhlášku o školním stravování, budou v jídelnách podávána atraktivní zeleninová jídla. Cílem projektu je vytvořit pozitivní vztah k zelenině nejen u dětí, ale také v rodinách a zajistit tak pevné zázemí pro zdravé stravování v rámci celé populace. Rádi bychom tedy projektem Škola plná zdraví oslovili také rodiče a odbornou veřejnost, kteří nám mohou svými cennými názory a radami pomoci našich záměrů docílit.

 „Zdůrazňuji naše poznatky, že recepty nejsou dražší, nejsou personálně ani časově náročnější. Dobře připravenou kvalitní zeleninu děti bez problémů akceptují – odpadají tak nejčastější námitky…“. V současné době je v projektu zapojeno na 1000 škol v České republice a na Slovensku. Všem školám děkujeme za jejich vstřícný, mnohdy i velmi osobní postoj k projektu.

Přístup k registraci, mnoho zajímavých nejen odborných článků a další informace o projektu naleznete na www.skolaplnazdravi.cz

Autor: Bonduelle

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: Tereza

    Projekt
    Děkuji za článek, díky kterému jsem se dozvěděla o zajímavém projektu a navštívila i jeho webové stránky.
    Jediné, co mi přijde trošku smutné – ale třeba se mýlím a ráda vyslechnu hlas proti – je, že to spíš vypadá na propagaci jedné nadnárodní firmy a nákupy zeleniny zejména od ní, než na projekt, jehož prvotním cílem by skutečně bylo, aby naše děti jedly víc zeleniny.
    Ale možná jde hlavně o zajímavý nápad, jak lze motivovat děti.