Přeskočit na obsah

Školní stravování ve Švýcarsku

V dalším článku o školním stravování v zahraničí přinášíme zkušenosti našich českých rodin žijících ve Śvýcarsku.

Autor: Monika Pečková

„Všeobecně si lidi myslí, jak to není bohatá země. Je hodně drahá, lidi počítají každý frank, protože NIKDY NIC NEDOSTALI A NEDOSTANOU ZADARMO“ – napsala nám paní Brandtnerová, na kterou jsme se obrátili při zjišťování informací o švýcarském systému školních jídelen.
Že by to se školním stravováním nebylo v té krásné alpské zemi tak růžové? Ještě více napověděl začátek dopisu paní Zmekové, která také žije ve Švýcarsku : „Tak tedy školní jídelny… Hmm. Skutečně jsem o nich někde slyšela, ale to už je pradávno. Ano, snívá se mi o nich, ale bohužel..tady neexistují!!! Není to vtip, ale smutná skutečnost (pro mne a mnoho jiných). Děti papají doma a maminky vaří a vaří a vaří..“
To už nás, Čechy rozmazlené každodenním teplým obědem od paní kuchařek, začalo Švýcarsko po této stránce opravdu překvapovat. Tak jak to tedy Švýcaři dělají?

Státní školy – 1. – 6. třída

V kantonu Luzern (střední Švýcarsko), v němž žije paní Zmeková, je to  zařízeno tak, že žádné školní jídelny nejsou. Děti mají prostě delší polední přestávku ve vyučování, aby stihly přijít domů, poobědvat, co jim maminka uvařila, a zase se vrátit do školy. Velice podobně to dělají jejich tatínkové, ti se totiž také z velké části stravují doma. Co na to maminky a jejich pracovní kariéra? Pokud chtějí pracovat, musí svým dětem sehnat tzv. Tagesmutter – tedy v překladu něco jako Maminku na den, Denní maminku. Jedná se ve většině případů o sousedku, která uvaří místo skutečné maminky.
Bernex (městečko u francouzských hranic) na tom není o mnoho lépe – obědy se sice ve školní jídelně vaří, ovšem nedotované a drahé. Jeden oběd stojí 8, 5 švýcarských franků, další 3 franky zaplatí dítě za doprovod. Doprovod je nutný kvůli tomu, že jídelna není v každé škole. Děti většinou musí chodit obědvat na jinou školu. Protože jde o poměrně malé děti, potřebují někoho, kdo by je cestou pohlídal. Tomuto doprovodu dají rodiče 3 franky. Takže i když jsou tamní školní obědy dobré, dětem chutná a mohou sníst, kolik chtějí, z celé základní školy navštěvuje jídelnu maximálně 20 dětí. Stravenky kupují rodiče na radnici. Pokud dítě chodí na obědy pravidelně, ohlašují telefonicky jen jejich nepřítomnost. Mnoho dětí chodí nepravidelně, to pak rodiče musí ráno telefonicky oznámit, že dítě v daný den na oběd přijde.
Podobně málo je využíváno tzv. Tagestisch, tedy vaření obědů pro děti organizované místní církví. I tato varianta je totiž poměrně drahá.
Není divu, že paní Zmeková píše : „Závidím českým maminkám, které vypraví děti ráno do školy každý den ve stejnou hodinu (v kantonu Luzern je začátek školy každý den jiný) a děti se vrací domů po obědě.“

Soukromé školy – 1. – 6. třída

Soukromé  školy mají poněkud jiný systém. Děti si s sebou do školy nosí tzv. lunch box, tedy v překladu „obědovou krabičku“. Obsahuje zpravidla jogurt, sendvič, ovoce a pití. Dětem sice odpadá každodenní běhání domů během polední přestávky, ale musí se smířit s tím, že budou mít obědy studené.
Jejich zdraví to určitě příliš neprospívá.

Gymnázium

Paní Zmeková, jejíž dcera Jana navštěvuje obdobnou školu jako jsou gymnázia v České republice, píše : „Jana si nejčastěji dává saláty, teplá jídla se jí zdají mastná. Kromě toho má pauzu na oběd napravidelně a nemá chuť uprostřed školního dne na velký oběd (škola trvá od 8:00 do 16:50 s různě dlouhou polední pauzou).“
Nakonec to tedy i u starších dětí na gymnáziích řeší nejčastěji obědové krabičky. Jsou méně pracné, než každodenní vaření oběda pro mladší děti. Ale je toto ta správná cesta?

Zlaté české jídelny

Obě naše dopisovatelky se shodly na tom, že český systém je výborný.  Maminky si nemusí dělat starosti, děti se zdravě nají a to vše je ještě dotováno státem. Možná si to ani neuvědomujeme, nicméně naše školní jídelny jsou  v porovnání se švýcarskými zkušenostmi učiněný poklad.

Monika Pečková je redaktorkou portálu Jídelny.cz.

Autor: Monika Pečková

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se