Přeskočit na obsah

Školní stravování zase v médiích

Když se školní stravování ocitne ve sdělovacích prostředcích, snažíme se vás na to upozornit. Tento týden se školní stravování stalo námětem seriálu reportáží na známém internetovém zpravodajském portálu. Aktualizováno 1.6.2007 v 10:45 hod.

Autor: Redakce

Před několika týdny oslovila náš portál redakce internetového portálu Aktuálně.cz s prosbou o zprostředkování některých informací ke školnímu stravování. V rámci našich možností jsme se snažili vyhovět a snad i díky tomu se školní stravování stalo hlavním předmětem seriálu reportáží, který je na portálu Aktuálně.cz průběžně zveřejňován. Nejde o klasické noviny, nýbrž o internetový portál: Články jsou zde velmi krátké, o to bohatší je obrazový doprovod, který se blíží televiznímu zpravodajství. Můžete zde shlédnout několikaminutová videa, samozřejmě k tomu musíte mít rychlé připojení k internetu.

První díl byl zveřejněn v pondělí 28.5.2007. Pod názvem „Plíčky v jídelnách nefrčí. UHO vystřídal trh“ se zde můžete podívat na video o změnách v nabídce školních jídelen. Úvodem se autoři dotazují různých lidí na nejhorší jídla, která v jídelnách zažili. Reportéři také navštívili 3 školní jídelny, kde se ptají, jak se ve školních jídelnách dříve vařilo. Vedoucí těchto jídelen komentují vývoj po roce 1989 a konkrétně uvádějí, která jídla se dnes už nevaří.
Několikrát je v reportáži zmíněna široká nabídka různých receptur. Je potěšitelné, že mezi možnostmi, jak získat nové receptury, jsou uvedeny i receptáře z portálu Jídelny.cz. Reportáž je doprovázena bohatou diskusí „Jaké jsou vaše zážitky ze školní jídelny?“

V úterý 29.5.2007 jsme se mohli seznámit s druhým dílem, který převážně pojednává o tom, co by si děti přály v jídelnách dostávat k obědu. Pod názvem „Zřiďte tu McDonald’s, volají děti ze školních jídelen“ si můžeme poslechnout několik rozhovorů s dětmi o jejich obědech. V podstatě se opakují známé poznatky, že děti by rády jídla typu fast-food, jídla sladká, omáčky, naopak nerady ryby, zeleninu, luštěniny apod. Ve vystoupeních vedoucích se můžete seznámit s jídly, která u nich patří k nejlepším i ale i k nejhorším. Můžete se také dozvědět, že v jedné z jídelen funguje stravovací komise, jejímiž členy jsou i děti.
V doprovodném článku se dozvíte o nejnovějších akcích, pomocí nichž se v USA snaží bojovat proti vzrůstající obezitě.

Středeční reportáž (30.5.2007) upozorňuje na vzrůstající procento obézních dětí, v ČR je jich 165 tisíc. Vedoucí jídelen uvádějí, že nemohou vařit, co se jim zachce, že jsou vázány spotřebním košem.V jedné z navštívených jídelen vedoucí říká, že spotřební koš je téměř nemožné splnit v položce luštěniny. V této části se reportéři také dotazují dět, zda jí zeleninu.
V reportáži dále vystupuje mluvčí ČŠI Libor Vacek: Při kontrolách ČŠI vedoucí jídelen často uvádějí, že zdravá jídla děti nechtějí jíst. Jako problém Vacek vidí,  že na požadavky spotřebního koše narážejí stravovací návyky dětí.
V reportáži hovoří i MUDr. Tláskal, nový předseda SPV. Uvádí, že ve světě se lidé více zajímají o stravu prospěšnou svému zdraví a zdůrazňuje příklad rodičů, kteří by zdravou stravu neměli před dětmi kritizovat. Podle tvrzení ředitele olomoucké školy na Heyrovského ulici se rodiče o jídelníček ŠJ příliš nezajímají.
V připojené diskusi jsou množství názorů, z nichž některé školní stravování brání, jiné kritizují.


Diskuse k reportážím
V diskusi k reportážím se objevil zajímavý názor Markéty:
Myslím si, že vše je hlavně o penězích. Když jsou školní jídelny mega, tak je jasné, že levnější a rychlejší je připravit vepřové než hovězí nabo ryby, knedlíky z bílé mouky, než ze zdravější a dražší žitné či špaldové. Bílá rýže (hmota bez vitamínů) je levnější než tmavá a rychleji uvařená, udělat zeleninový salát je pomalé atd.
Kdo jenom trochu doma vaří zdravě a nakupuje zdravé jídlo, tak ví kolik to stojí. Bílý rohlík je levnější než celozrnný…Vše kvalitní, tedy i jídlo je dražší, ale zapomíná se na to, že se to vyplatí. Člověk nemusí být zrovna doc. Fořt (specialista na výživu), aby věděl, že bílá mouka a bílý řepný cukr jsou svinstvo, a že z toho vznikají veškeré alergie. A kdo si může dovolit jezdit s dětma každý rok k moři – nejlépe Mrtvému? Není lepší tlačit školy k tomu, aby dětem vařily zdravě? Házet vše na výchovu rodičů je nesmysl. Prostě dítě má hlad a sní co mu ve škole dají…
Jednou jsem si na MZ a MŠ stěžovala, že nechápu, proč ve státních školách jsou automaty na cocacoly aj. sladké nápoje. Bylo mi řečeno, že ONI (český politický alibismus) s tím nic nenadělají, že je to v kompetenci ředitelů.?? Dokud jim něco nenařídí z EU, tak nic neudělají. Nechápou, že se jim ta investice do zdravého jídla může vrátit ve zdraví…
Souhlasíte s jejím hodnocením?

Poslední video má být zveřejněno v neděli 3.6.2007.

Autor: Redakce

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: Irma

    rezignace
    Četla jsem pouze názor Markéty – naprosto s ní souhlasím, doma se také snažíme jíst zdravě, ale protože dělám ve škole, cítím tu zoufalou atmosféru nehybnosti a neochoty ke změně jakéhokoliv druhu. Sama jsem také postupně zadupávána do podlahy, takže s poslední nadějí vítám podobné články a doufám, že se najdou lidé schopní za správné názory bojovat.