je vedoucí ŠJ ve Všestarech
Možná, že jste se v poslední době také setkali se stále častějším přáním rodičů, zda byste jejich dětem – žákům základní školy – nemohli připravovat svačinky. Jsou jídelny, kde je tato služba úspěšně poskytována již řadu let. Jinde ji naopak zavedli nedávno, např. po zrušení školního bufetu nebo po poklesu počtu strávníků. Je třeba připomenout, že příprava svačin pro školáky přesahuje rámec hlavní činnosti jídelny a musí být vymezena zřizovatelem jako doplňková činnost.
Svačiny ve školních jídelnách
Od 1. dubna 2015 poskytuje svým žákům dopolední svačinky školní jídelna základní školy Kamínky v Brně. Zájem mezi dětmi je od začátku nečekaně veliký, během pár týdnů se jejich počet vyšplhal na více než 80. Výdej probíhá o velké přestávce přímo ve školní jídelně, kde se děti mohou v klidu nasvačit. Žáci nemusejí odebírat svačiny pravidelně každý den, ale podle svého výběru. Svačiny může mít i ten, kdo neodebírá obědy. Platba a objednávka svačin je stejná jako u obědů. Z aktuálního jídelníčku vybírám například žitný chléb s tuňákovou pomazánkou, zapečenou celozrnnou kaiserku se šunku a sýrem či těstovinový salát. Jednou v týdnu je nabízen ovocný jogurt, šlehaný tvaroh a podobně. Každá svačinka je doplněna ovocem nebo zeleninou a také vhodným nápojem. Celková cena svačiny činí 20 Kč, z toho rodiče platí pouze 15 Kč. Částku 5 Kč totiž dotuje Městská část Brno – Nový Lískovec.
Naopak již řadu let mohou chodit na svačiny do své jídelny žáci malotřídní mateřské a základní školy v Probluzi na Královéhradecku, a to nejen dopoledne, ale i odpoledne při pobytu ve družině. Jak mi sdělila zdejší vedoucí i kuchařka v jedné osobě Adéla Bártová, svačiny si objednává téměř polovina školáků. Pro děti ve školce i pro ty větší se připravuje stejný druh svačiny, jejich sortiment je tedy široký, přesto mají nejraději chléb se šunkou nebo plátkem sýra. Pozoruhodné je, že rodiče zde platí pouze cenu za potraviny (přesnídávka 10 Kč, svačina 8 Kč), ostatní náklady hradí zřizovatel.
V mnohých jídelnách však chybějí vhodné provozní podmínky k tomu, aby zde mohli svačiny nabízet. Hlavní překážkou je naplnění stávající kapacity, dále pak také třeba velká vzdálenost mezi školou a jídelnou nebo nevyhovující prostorové uspořádání kuchyně. Proto vedení těch škol, které přesto chtějí svým žákům zajistit čerstvé, chutné a zdravé svačiny, vstupují do jednání s jinými organizacemi, které se touto službou zabývají.
Nejprve pro dceru, nyní pro všechny
V Olomouci nabízí svoje svačiny firma Freshnack. V současnosti má zákazníky v 16 školách a s dalšími 8 školami se jedná o zařazení. Zakladatelka společnosti paní Gabriela Valášková přiznává, že ji k podnikání v tomto oboru přivedly vlastní zkušenosti s přípravou svačin pro dceru: „Svačinky se mi zdály opakující se a bez fantazie.“ Dnes se tedy její firma snaží připravovat svačinky nejen pestré, ale také zdravé a chutné, navíc i pro děti s dietním omezením (bezlepkové, bezmléčné). Objednávky a nákup se provádějí prostřednictvím internetu, hotovou svačinu si děti převezmou o velké přestávce přímo ve škole. Svačiny jsou nabízeny ve dvou velikostech, ceny se pohybují od 9 do 37 Kč.
Z jídelníčku bych ráda vyzdvihla třeba ovesnou kaši, kváskový rohlík s rukolovým máslem, sýrem a šunkou či nopálový chléb s vejcem a špenátem. Podle paní Valáškové si tyto svačinky objednávají děti s oblibou stejně jako například strouhanou mrkev s jablkem. Každý den je v nabídce také minimálně jeden mléčný výrobek. U všech svačin jsou přehledně uvedeny nutriční hodnoty a seznam surovin a jejich dodavatelů. O tom, jakou důležitost věnují výběru surovin, vypovídají slova paní Valáškové: „Nepoužíváme margaríny, tavené sýry ani bílý cukr.“
Svačinky od lidí s postižením
S nabídkou dovozu svačin do škol v Hradci Králové přišlo zdejší Bistro U dvou přátel – sociální podnik obecně prospěšné společnosti SKOK do života, který zaměstnává z velké části osoby s mentálním postižením. V jejich sortimentu jsou jak obložené housky, sendviče a bagety, tak ovocné a zeleninové misky i bílý jogurt s medem a ořechy. Cenové rozmezí je 8 až 45 Kč.
Tímto projektem se nechali inspirovat v Pardubicích, kde se do přípravy a rozvozu svačin pustila v roce 2013 Česká abilympijská asociace, která svou činností pomáhá zdravotně postiženým lidem s integrací do běžného života. Jak uvádějí na svých internetových stránkách, cílem projektu je pozitivně ovlivnit stravovací návyky dětí na základních školách směrem ke zdravé, čerstvé a chutné stravě. Proto lze v nabídkovém listu nalézt širokou škálu svačinek, zahrnující vedle obložených housek, baget a sendvičů také ovocné a zeleninové saláty (mimo jiné mrkvový salát s jablky slazený stevií nebo zeleninový salát se šunkou) a čerstvé jogurtové a tvarohové dezerty. Přesto si však děti nejčastěji objednávají housku se šunkou nebo mrkvový salát s jablky. Připravují zde také několik druhů obložených bezlepkových baget.
Nejlevnější svačinka stojí 11 Kč, nejdražší 33 Kč. S cenami svých výrobků nemají u rodičů problém, protože ti mají zaručeno, že jejich děti dostanou vždy čerstvou svačinku připravenou z kvalitních surovin. V současné době je do projektu zapojeno 14 pardubických základních i středních škol a podle vyjádření Tomáše Pokorného – koordinátora projektu – jejich počet stále stoupá.
Podobná služba na bázi sociálního podniku funguje také v Plzni, a to v Café Restaurantu Kačaba. Podle vyjádření provozovatele tímto způsobem rozšířili činnost své restaurace, aby zajistili další potřebné příjmy pro svoje fungování a zároveň mohli udržet či dokonce rozšiřovat nabídku pracovních míst zdravotně znevýhodněným lidem. Jejich nabídka zahrnuje řadu obložených baget, plněných sendvičů, ovocných a zeleninových misek a salátů či jogurtových misek s ovocem, müsli nebo medem a ořechy. Ceny tu začínají na 9 Kč (za malou zeleninovou nebo ovocnou misku), maximální cena svačiny činí 45 Kč.
Zdenka Macháčková je vedoucí ŠJ ve Všestarech
je vedoucí ŠJ ve Všestarech
Diskuze