Otázce stravování pacientů v českých nemocnicích se v červnu 2007 věnoval přední český deník MF DNES. Provedla odběr vzorků obědů v nemocnicích, které jsou podávány pacientům. Tyto obědy pak dala otestovat. Jedna porce byla odeslána na testy do laboratoře. Další pak hodnotili ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, dietolog Pavel Suchánek a Jan Rezek z Vysoké školy hotelové. Hodnocením se zabýval článek: „Test MF DNES: Nemocniční jídlo je nezdravé“ a video na Aktuálně.cz ze dne 27.6 2007 s názvem: „Jak chutnalo ministrovi.“
Testováno bylo celkem jídlo z osmi nemocnic. Menu sestávalo z polévky (hovězí, bramborové, mléčné atd..) a hlavního jídla. V pěti případech se jednalo o úpravu vepřového masa (přírodní, smažený a holandský řízek) s brambory nebo bramborovou kaši. Dále pak o přírodní filé a džuveč. Jednotlivé pokrmy a celkový dojem byly hodnoceny známkami jako ve škole.
Z názorů, které při hodnocení zazněly:
Ministr Julínek: „V holandském řízku je cítit mouka co se týče brambor to je pyré z prášku.“
Dietolog Suchánek: „Pokud budeme chtít mluvit o tom, že v nemocnicích není příliš dobré jídlo, tak toto je klasický příklad toho, jak ta polévka by neměla vypadat.“
Jan Rezek: „Je to z nějakých starých surovin, které tam měli někde v lednici, toto jídlo není dobré.“
V připojeném článku redakce MF Dnes uvádí: Většina jídel propadla nejen chuťově, ale i ze zdravotního pohledu. Obědy byly většinou přesolené, příliš mastné, chyběla zelenina a některé pokrmy neměly dostatečnou výživnou hodnotu.
Podle komentátorky ministr zkonstatoval, že maximálně tři jídla se dala sníst. Jan Rezek pochválil kmínovou polévku z Kladenské nemocnice, řekl o ní: „Nejlepší polévka ze všech, takovou bych si dal i doma.“
Odborníkovi na výživu nejvíce chutnalo přírodní filé z brambory z Pardubic, které označil „za skvělé jak chuťově tak i z hlediska výživy.“
Podle uvedeného seznamu obědů, dopadlo v posouzení nejlépe jídlo z oblastní nemocnice Kladno, ohodnocené známkou 2,3. Nejhůře byl hodnocen džuveč z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem známkou 4,9. Součástí zveřejněného testu jsou i výsledku z laboratoře. Laboratoř veterinárního ústavu naměřila ve vzorku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a ve vzorku z nemocnice v Benešově přemnožené bakterie.
Hlavním důvodem výsledku v testu podle mluvčí benešovské nemocnice je nedostatek finančních prostředků, který omezuje možnosti použití zeleniny mimo sezonu. Tento argument ale Jan Rezek zpochybňuje a uvádí svůj odhad, že náklady na suroviny pro jeden oběd nepřekročily výši pětadvaceti korun.
Závěrečný rozhovor s ministrem Julínkem se zabývá odpovědností za kvalitu jídla. Pro stravování ve školních jídelnách existují normy. Vyhláška, která upravovala tento stav v pohostinství a vztahovala se i na nemocnice, je zrušená. Podle ministra není potřebná, protože odpovědnost má vedení stravovacího zařízeni. Jídlo v nemocnicích by mělo odpovídat dietě, energetické hodnotě a neobsahovat žádné bakterie. Řešení neuspokojivého stavu vidí ministr mimo jiné i ve finanční účasti pacienta. Poplatky podle něj napomohou zlepšit kvalitu služeb.
Z ankety na portálu Idnes.cz vyplývá, že za dobré jídlo v nemocnicích by do výše padesáti korun byla ochotná připlácet více než polovina z odpovídajících (3788 z celkem 5479). Máte i Vy stejný názor?
Pozn. redakce: Uvedená problematika zaujala i jiná média. Proto se ke kvalitě jídel podávaných v nemocnicích v příštím týdnu vrátíme dalším článkem. Přinese výběr z komentářů k tomu, proč hodnocení dopadlo tak špatně.
Ing. Vladimíra Nejezová je spolupracovnicí redakce
Diskuze
Autor: Kamila
Ozvi se Laďko
Ahoj Laďko,
konečně jsem Tě našla.Potřebuji s tebou nutně mluvit, ale nemám již na Tebe kontakt.Ozvi se mi na E-mail :rkamila@seznam.cz.Ptáš se která Kamila?Zavzpomínej na mládí.No přece z Napajedel.Čau Kamila