Budou změny ve spotřebním koši?
Tématem, které se objevilo v několika přednáškách konference Školní stravování 2013 v Pardubicích, byl spotřební koš. Podle oficiálních i neoficiálních informací se stále uvažuje o nějaké změně ve vyhodnocování výživových dávek. Tomu, že situace nazrává, nasvědčují i vaše dotazy. Jako potřebné se jeví například zavedení kategorie obilniny, ale diskutuje se o výši normy bílkovin (maso, mléko).
Česká republika před časem přistoupila k doporučeným denním dávkám DACH (z německých středoevropských zemí) a bylo by záhodno s nimi sladit i výživové normy pro školní stravování. Tyto dávky jsou ovšem pouze doporučené, např. slovenské školní stravování je akceptovat nehodlá. Spotřeba masa by podle nich měla klesnout na polovinu (vařilo by se jen dvakrát týdně), dávky DACH naopak předpokládají zvýšení přísunu vápníku (tedy větší přísun mléka a mléčných výrobků). Protože naše stravovací zvyklosti jsou poněkud odlišné, mohlo by to znamenat velký odliv strávníků z jídelen. Odborníci jsou proto v aplikování dávek DACH velmi opatrní.
Podobně zprávy o úpravách spotřebního koše se však objevují již od roku 2011, není třeba se jimi znepokojovat. Je ovšem pravda, že určité iniciativy ve změnách spotřebního koše nyní pocházejí nejen z oblasti školství, ale i z oblasti zdravotnictví.
Pestrost, pestrost – nejen v zelenině
Přednáška, která čněla nad ostatní a vzbudila zasloužený zájem, byly Antioxidanty v ovoci a zelenině doc. Jaroslava Havlíka z České zemědělské univerzity.
Antioxidanty jsou látky, které omezují aktivitu kyslíkových radikálů. Tím omezují proces oxidace v organismu nebo ve směsích, kde se vyskytují, a preventivně tak působí proti mnoha nemocem. Proto je výrobci často přidávají do svých výrobků. Mezi nejznámější antioxidanty patří vitamín C, ale také např. zinek a selen.
Vysokým obsahem antioxidantů se vyznačují zejména některé druhy ovoce a zeleniny. Jak ovšem uvedl přednášející, v poslední době se zdůrazňování role významu antioxidantů stalo módou a začalo být zneužíváno v marketingu. Vznikají dokonce tabulky nebo žebříčky potravin s vysokým či nízkým obsahem antioxidantů, potraviny jsou podle těchto tabule porovnávány a pozice v žebříčku se používá k ovlivňování nákupního chování kupujícího.
Vedoucí jídelen by se neměly na propagační metody výrobců ohlížet a místo toho by měly udržovat velkou pestrost potravin, zejména ovoce a zeleniny. Je sice pravda, že různými technologickými postupy (mechanickými, tepelnými) se množství antioxidantů snižuje, ale široká nabídka a dostatečná pestrost potravin je účinnější metoda v boji o zdraví strávníků než sledování antioxidantů.
Nová metodička školního stravování na MŠMT
K výborným počinům Společnosti pro výživu patří to, že přiměla ministra školství, aby ve svém úřadě obnovil pozici referenta pro školní stravování. Do této funkce nastoupila paní Jitka Krmíčková. Její stručný, ale příjemný a věcný projev na konferenci Školní stravování byl pro školní stravování příslibem. Paní Krmíčkové přejeme v její práci hodně zdaru.
Ing. Pavel Ludvík je vedoucím redakce portálu Jídelny.cz
Diskuze
Autor: Pekařka
Spotřební koš
Dost mě dostalo, že mi při nedávné kontrole ČŠI bylo trochu vytknuto (a je to i v zápisu) překročení ryb za souhrn čtvrtletí 10-12/2012 o necelá 2%. Na jedné straně se propaguje co nejvyšší spotřeba ryb a na druhé straně překročení o zlomek nad 125% je vytýkáno. Tudíž si myslím, že ryby by mohly být ve SK v toleranci nad 125%, tak jako to je u ovoce, zeleniny a luštěnin.
Autor: leventa
Představa, že budeme zařazovat méně masa a mnohem více mléka mne děsí. Už tak nenaplňujeme mléko u studentů středních škol, do kterých mléko,mléčný nápoj, kakao ani kávu nedostaneme. A dodržet 1 deci mléka denně je pro nás velmi obtížné pouze v kaši a omáčce.
Autor: Pavel Ludvík
Myslím, že právě proto se s uplatněním DACH ve ŠS velmi váhá.