Na konci dubna skončil cyklus školení k dietnímu stravování podle vyhlášky 17/2015, který údajně organizovala Sekce výživy a nutriční péče České asociace sester ve spolupráci se soukromou firmou, zajišťující praktickou realizaci akcí. Tato školení od počátku vzbuzovala pochybnosti a postupně vycházejí najevo další skutečnosti, které nedůvěryhodnost jen zesilují.
Školení nebyla schválena Ministerstvem zdravotnictví
Informace k těmto akcím uváděly, že školení byla schválena ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem školství. Asociace ASPOS, která sdružuje pracovníky hromadného stravování, však na svých internetových stránkách informuje, že není to pravda.
Asociace požádala obě ministerstva, aby se vyjádřila k informacím, které pořadatel o těchto školeních uváděl. Ministerstvo zdravotnictví ve svém vyjádření píše, že neschvaluje obsahy podobných školících akcí, ani se nepodílelo na organizaci školení. Podrobněji zde. Ministerstvo školství se k dotazu přímo nevyjádřilo, jen uvedlo, že za realizaci školení odpovídala Sekce výživy a nutriční péče a že ministerstvo vše jen zaštiťovalo.
Pozoruhodné přitom je, že na osvědčeních, která účastníci školení dostali, je uvedeno logo a podpis zástupců jak ministerstva zdravotnictví, tak ministerstva školství.
Uvedený způsob označování školicích akcí lze považovat za klamavou reklamu podle par. 2977 Občanského zákoníku, účastníci školení byli uvedeni v omyl.
Obsahem části školení byl metodický pokyn, který neexistoval
Obsahem zmiňovaných školení měl být metodický pokyn k vyhlášce 17/2015. Tento dokument byl však zveřejněn 7. dubna odpoledne, zatímco školení začala již 2. dubna. Několik dnů tak byli účastníci těchto akcí seznamováni s pokynem, který dosud nebyl vydán.
Tento stav musel trvat i několik dnů po zveřejnění dokumentu, protože lektor potřebuje nějaký čas na přípravu a musí se s takovým materiálem důkladně seznámit. Jak tedy asi vypadala tato školení po odborné stránce? Jaké informace byly účastníkům poskytovány? Ti, kteří se účastnili školení hned na začátku dubna, výslovně uvádějí, že lektoři vůbec nevěděli, že metodický pokyn dosud nebyl zveřejněn.
Pochybná kvalita metodického pokynu
Odhadem tedy teprve od 10. dubna 2015 mohli být účastníci školení seznamováni se skutečně existujícím a vydaným metodickým doporučením MŠMT. Tento materiál však obsahuje řadu nedostatků, někdy závažných, neodpovídajících právním předpisům. Čtenáře např. mylně informuje o tom, že nutriční terapeuti, kteří budou dohlížet na dietní stravování, musí splňovat speciální požadavky nad rámec zákona 96/2004. Přitom takový požadavek neodpovídá znění vyhlášky o školním stravování.
I lidé, kteří nejsou specialisty na výživu, v doporučení rychle našli matoucí vyjádření k bezlepkové dietě, které někdy připouští malá množství lepku, jindy ne. Přitom MŠMT několikrát ve svých vyjádřeních uvedlo, že „pověřilo na doporučení Ministerstva zdravotnictví, Státního zdravotního ústavu a Fóra zdravé výživy Sekci výživy a nutriční péče ČAS … aby předmětnou problematiku rozpracovala“
Uvedené instituce jistě představují autority v oblasti výživy, ovšem kvalita metodického doporučení tomu naprosto neodpovídá. Jistě by bylo zajímavé vědět, kdo konkrétně tento pokyn zpracovával a jak probíhalo připomínkové řízení.
Kvalita lektorů
U některých lektorů, kteří vedli zmiňovaná školení, bylo znát, že se neorientují v problematice školního stravování. Tápali např. v otázce spotřebního koše nebo dodržování finanční normy při přípravě dietní stravy apod. Ve vaší diskusi na portálu Jídelny.cz se o jedné lektorce uvádí: „…je možná dobrá NT, ale o školních jídelnách nic neví. Bohužel za našich 390 Kč zde přečetla materiál a o většině věcí z praxe ŠJ neměla ponětí.“ Ke cti některým lektorů slouží, že svou neznalost v oblasti školního stravování otevřeně přiznali.
Rady jídelnám na závěr
Všechny tyto skutečnosti vedou k otázkám, jakou pozornost věnovalo MŠMT výběrů svých partnerů, jak pečlivě byla školení připravována a zda jejich účastníci nebyli klamáni.
Pro ty, kdo se v budoucnu budou chtít podobných školení zúčastnit, přidáváme několik rad. Zohledněte všechny své dobré i špatné zkušenosti ze své účasti na školeních. Dávejte pozor, jakých kurzů se účastníte a kdo je pořádá. Určitě také příště nebude na škodu vyžadovat bližší obsah školení a informace o osobě lektora.
Ing. Pavel Ludvík je vedoucím redakce portálu Jídelny.cz
Diskuze
Autor: anda
Školení k vyhlášce 17/2015
Na toto školení jsem se přihlásila, jelikož pozvánka byla zveřejněna na vašich stránkách (viz Aktuality 13.3.2015) a tak jsem byla přesvědčená, že je vše v pořádku.
Autor: nototo
školení k dietnímu stravování
Každé školení má určitě nějaký přínos, byť by tam zazněla jen jedna důležitá informace.Je třeba si vybírat školení a to nejen z hlediska financí, kterých se většinou ve školách nedostává, ale i ve kvalitě lektorů.Školení nebylo špatné a navíc jste o něm informovali i na vašich stránkách. Není třeba tolik kritizovat konkurenci
Autor: majka1
čemu se ještě dá věřit?
Když už ani na těchto stránkách nenajdeme to, co potřebujeme, je to smutné. Vyhláška platí, metodika není, povolení vařit diety v zavedených provozech do června je zpochybněno …. jako v Kocourkově. Tak budeme dělat jen to co musíme, žádná vstřícnost a pochopení. To jsme to dopracovali!
Autor: hedus
mám se smát nebo brečet…
Jak dlouho si z nás bude NĚKDO dělat legraci!!! To je do nebe volající!!! Čeho se do září ještě dočkáme?
Autor: janah
školení diety
S článkem lze pouze souhlasit. Školení bylo pod záštitou ministerstva školství a více méně tedy povinné. Vzhledem k tomu,že mám dvě zařízení velice zvažuji na která školení jít.Uvítala jsem tedy,že pro Prahu bylo o velikonočních prázdninách. Školení mne uvedlo v pochybnosti,jak je možné školit a neznat přesně podmínky.Vzhledem k tomu,že práce nutričního terapeuta musí jít ze mzdových prostředků i když je to na dohodu,každého bude asi zajímat kde vezme škola peníze.