Plundrové pečivo nepatří mezi tradiční české pečivo, a proto se do těsta musí přidávat speciální croissant směs, aby si plundry udržely klasický tvar a také chuť.

Výroba
Těsto se vymíchá a nechá se odležet při teplotě 25°C. Poté se dá do provalovačky spolu s tažným margarínem, což je vylisovaný tuk na dlouhé obdélníkové tvary. Důležité je, aby těsto i tuk mělo stejnou teplotu. Proto se uchovávají ve společném boxu.
Dále se plundrové těsto skládá podobně jako listové a překládá se na tři vrstvy. Zatímco listové těsto je přesně přeskládané, plundrové těsto působí spíše jako nepravidelná struktura. To kvůli tuku, který je zabalen vevnitř. Toto vypracované těsto jde pak na pás, kde se pomocí croissantových nožů ve tvaru trojúhelníku dělají klasické tvary. Klasický tvar je croissant. Pak se musí těsto přesunout do kynárny, kvůli přidanému droždí. Doba kynutí je asi 40 – 50 minut. Vykynuté plundrové těsto se poté mašluje.
Z hygienických důvodů se nepotírá vejcem, ale speciálním mašlovacím přípravkem. Poté jde těsto do pece, kde se při teplotě 220°C peče asi 10 – 15 minut. Obsah teplého vzduchu v peci je asi 80%. Těsto se kvůli mašlování nezapařuje.
Mezi plundrové pečivo se řadí například plundrový točenec se zelím (55g), plundrová kapsa (55g) a další.
Složení surovin: pšeničná mouka, droždí, voda, tažný margarín, croissant směs
Autorkami článku jsou Lenka Sládková a Alena Horňáková – studentky oboru technologie potravin, specializace zpracování mouky na VOŠ, SOŠ, SOU a OU Bzenec.
Diskuze