Zařazení: patří mezi běžné vícezrnné pečivo
Výroba
Výroba probíhá stejně jako u bílých rohlíků. Rozdíl je pouze ve složení surovin na jejich výrobu. A to je hlavně příděl sójové mouky.
Vyzrálé těsto se strojem rozdělí na klonky. Ty se nechají 3 – 8 minut mírně nakynout a pak se tvarují pomocí rohlíkového stroje, který z předkynutého klonku vyválí placku a pak ji svine do tvaru rohlíku. Tvarované rohlíky musí dokynout. Dokynuté těstové kusy se před pečením vlaží. Účelem vlažení je udržet na povrchu pečeného kusu co nejdéle pružnou těstovou blanku, aby po vsazení do pece dosáhl co největšího objemu. Vykynuté polotovary jdou z kynárny na sázecí stůl, kde se vlaží a převádí na pečící pás pece. Teplota pečení je asi 240°C – 270°C. Během pečení se teplota zvyšuje až do 260°C – 270°C. Na konci pečení teplota klesá na 240°C – 250°C. Po celou dobu se rohlíkové kusy pečou v zapařeném prostoru. Doba pečení je 13 – 15 minut.
Hotové pečivo poté padá na odváděcí dopravník.

Hmotnost: 45g – 60g
Skladování: teplota do 35°C a relativní vlhkost max. 80%
Složení surovin: pšeničná mouka, voda, trhanka žitná, trhanka pšeničná, vločky ovesné, celozrnná mouka žitná, mlýnské ořechy, sušená syrovátka, sója
Spotřeba: výrobek je určen k denní rychlé konzumaci
mouka, rostlinný olej, koření, droždí, sůl
Trvanlivost: 1 den
Autorkami článku jsou Lenka Sládková a Alena Horňáková – studentky oboru technologie potravin, specializace zpracování mouky na VOŠ, SOŠ, SOU a OU Bzenec.
Diskuze