Přeskočit na obsah

Vánoční putování s hvězdou

K Vánocům neodmyslitelně patří také hvězdy a jejich hluboká symbolika. Prostá hvězda jako poselství naděje, hvězda s ohonem jako symbol výzvy a putování. Přečtěte si vánoční zamyšlení, poslední článek portálu Jídelny.cz v roce 2012.

Autor: Ing. Pavel Ludvík

V těchto dnech se jídelny oblékly do vánočního šatu. Objevují se v nich rozsvícené vánoční stromky a svíce, zelené větvičky nebo jmelí na stolech, obrázky kaprů na stěnách, hvězdy – zkrátka symboly Vánoc. I moderní a uspěchaný člověk konce roku 2012 má rád symboly a tím se tolik podobá svým dávným předkům.

Mezi vánočními symboly je ale jen jeden, který přesahuje naši dobu a naši zemi. Je to hvězda. Prostá vánoční hvězda jako poselství naděje, hvězda s ohonem pak jako symbol výzvy a putování. Pradávným mudrcům se zjevila hvězda na nebi, oni uposlechli jejího znamení a přišli se poklonit do Betléma.

Přál bych si, abychom o Vánocích také odpověděli na její výzvu a dokázali s ní putovat. Kam? Za vírou v naše vlastní schopnosti, za nadějí, že život bude šťastnější, za láskou, která má sílu proměnit svět. Dokážeme-li to nejen na Vánoce, ale i v novém roce 2013, tím lépe.

Ta hvězda se ale nezjevuje každému, jen tomu, kdo se jí chce nechat vést. Chtěl bych být mezi nimi a totéž přeji k Vánocům a do nového roku i vám.

Ing. Pavel Ludvík je vedoucím redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
 • Autor: janka

  Poděkování
  Opravdu hezké, výstižné, taky přejeme krásné prožití vánočních svátků a v Novém roce plno štěstí . V portálu plno skvělých článků a inspirací
  Děkujeme

 • Autor: Valentýna

  Valenýta
  Díky za pěkné slovo na konec roku 2012. Přeji krásné jiskřivé vánoce a zdraví, štěstí a lásku do roku nadcházejícího.

  Jste mým častým „společníkem“ po rušném pracovním dnu. Někdy mám pocit, že jídelny nikoho nezajímají, a že všichni od nás jen něco potřebují, ale když chceme my (zvýšit úvazek, prémie, nové vařečky), tak nikdo neslyší.

  Tak děkuji Jídelnám.cz i všem kolegyním a kolegům, přispěvatelům, že se tady můžeme poradit, podělit o své zkušenosti, dozvědět lecos nového, někdy pohádat, ale i povzbudit.

 • Autor: majka 1

  přání
  Pane Ludvíku, stejně jako jsem přála Vám osobně, tak dnes přeji i všem, kdo tyto stránky navštěvují.

  Pokojné a klidné Vánoce, v roce 2013 pevné zdraví, štěstí a radost ze života.Méně shonu a více pochopení a tolerance na všech životních cestách nového roku 2013 přeje kolektiv ŠJ Šenov

 • Autor: Radkaa

  přání
  Po přečtení příspěvků výše je hodně těžké vymyslet nějaké originální přání. Takže se budu opakovat. Portálu Jídelen i všem přispěvatelkám přeji klidné a pohodové prožití vánočních svátků a v novém roce hlavně zdraví, pevné nervy a spoustu spokojených strávníků.

 • Autor: Pekařka

  Vánoční hvězda
  Děkuji za „pohlazení“ na duši Vám, pane Ludvíku, a celé redakci Jídelen cz. Jste naší hvězdou v putování po mnohdy tmavé obloze našeho pracovního počínání, hvězdou vzácnou, neboť takových nezištných pomocníků dnes mnoho není. Přeji Vám všem a také všem kolegyním, jež se zájmem sledují tento portál, klidné a spokojené vánoce, hodně zdraví, spokojenosti, optimismu a sil do následujícího roku, který je (jako ostatně každý nový) očekáván s napětím, co nám přinese. Bez víry, že bude lepší, se do něj ovšem vstupuje velmi těžce. Takže – lehký krok do roku 2013!