Přeskočit na obsah

Vařit nebo nevařit ve školní jídelně dietní jídla?

V článku si můžete přečíst zamyšlení nad problémem vaření dietních jídel ve školních jídelnách. Podíváte se, jak vypadá dietní jídelníček pro bezlepkovou, jaterní a diabetickou dietu a dozvíte se, co nám odpověděli na toto téma v ŠJ, které jsme oslovili.

Autor: Vladimíra Nejezová

Je to otázka špetky lidskosti
Jednou z velmi zajímavých a užitečných diskusí, která na našem portále probíhala, je diskuse, týkající se vaření dietní stravy ve školních jídelnách. Na vaření dietních jídel je nutné se dívat z několika hledisek. Prvním z nich je přístup k této problematice. Jako ve všech oborech lidské činnosti i zde platí: „Kdo chce, hledá způsoby jak pomoci, kdo nechce, hledá důvody, proč pomoci nelze.“ Poděkování proto patří všem těm, kdo se dokáží podívat na problém jídla pro nemocné děti, jako na akt pomoci jim i jejich rodičům ve velmi nesnadné životní situaci. Kteří chápou, že některé věci v životě nelze změřit jen penězi nebo vtěsnat do norem a dokáží tak udělat něco pro jiné třeba i na úkor vlastního pohodlí. Jak napsala jedna z účastnic diskuse: „Tohle je přece otázka špetky lidskosti.“

Chybí vám informace
I z tohoto důvodu jsme se před časem rozhodli touto problematikou také více zabývat. Od listopadu roku 2007 jsme pravidelně každý týden zveřejňovali články o jednotlivých dietách. V závěrečném článku, který všechny tyto diety stručně shrnul, najdete odkazy na jednotlivé články o dietách.
Chtěli bychom těm, kteří se do toho typu vaření již pustili a nebo o něm uvažují, nabídnout co nejvíce informací. Víme, že mnozí z vás by rádi pomohli, ale mají obavy z toho, aby nemocnému dítěti nějak neuškodili, nebo aby nepřekročili platné předpisy. V diskuzích se tak často opakují dotazy na právní a hygienické normy, na vedení výdejek, na finanční normativ, na potraviny a také na jídelní lístky, recepty a všeobecné informace k různým typům diet. Z vašich zkušeností vyplývá, že hodně záleží i na místních podmínkách, že některé věci lze upravit vnitřním předpisem a dohodou s hygienikem. Na vašich diskusních příspěvcích je vidět, jak dokážete u své práce přemýšlet a pomoci si i v situacích, které jsou legislativně špatně nebo nejasně ošetřeny. Oprávněně si stěžujete, že chybí jasná vyhláška, která by dietní stravování ve školních jídelnách upravovala. Opakem je situace v sousedním Slovensku, kde se této problematice věnuje v poslední době stále větší pozornost a dokonce se tam připravuje nové vydání dietních receptur pro školní jídelny.

Dotazy na ŠJ, které vaří diety
Oslovili jsme některé ŠJ s prosbou, jestli nám odpoví na pár otázek:
1. Jakou dietu/diety připravujete ve vaší ŠJ? (pokud více, vyjmenujte všechny)
2. Pro kolik dětí?
3. Museli jste se tomu nějak přizpůsobit v jídelně? (nákup speciálních potravin, přijmout pomocnou sílu)
4. Jak vám vychází vstříc rodiče a ředitel školy? (komunikace a reakce rodičů)

Paní vedoucí J. Kubišová ze ŠJ při SPŠ Zlín
V současné době připravujeme bezlepkovou dietu pro jednoho studenta. Používáme hlavně bezlepkovou nebo cizrnovou mouku. Dietu připravují žáci ze střední školy gastronomie a obchodu pod vedením učitele odborného výcviku, kteří u nás mají praxi.
S rodiči jsme v kontaktu a s vedením školy je spolupráce velmi vstřícná.

Paní vedoucí ze ŠJ Neratovice Marcela Heinrichová nám odpověděla:
č. 1 – Dieta jaterní
č. 2 – podle potřeby (na základě potvrzení od lékaře)
č. 3 – ne
č. 4 – spolupráce je dobrá

Pan ředitel Ondřej Havlín ze školní jídelny ve Frýdlantu nám poslal vyjádření dietní sestry:
ad 1)
V roce 2004 se zrušila v místní nemocnici kuchyně, kde zůstala pouze výdejna pro zaměstnance. Stravování pro nemocnici se zajistilo v nově zrenovované školní jídelně. Zaučený personál ohledně dietního stravování přešel do centrální jídelny. Diety jsou zde plánovány a kontrolovány dietní sestrou  z nemocnice. V případě výměny personálu zaučí dietní sestra nový personál. Jsme schopni připravit pro děti jakoukoliv dietu v rámci nemocničního dietního systému např. dieta šetřící, jaterní, bezlepková, proticholesterolová, diabetická, redukční, vegetariánská, neslaná, atd….

ad 2)
Dietu jsme schopni zajistit po domluvě pro neomezený počet dětí.

ad 3)
Součástí vybavení kuchyně je samostatný úsek pro přípravu diet (zde se připravují diety do nemocnice – tabletový systém). Děti tedy mají možnost si patřičnou dietu objednat.
Frýdlant má 3 základní školy:
ZŠ Husova – výdejna přímo v místě
ZŠ T. G. Masaryka – dovoz (samostatná výdejna)
ZŠ Purkyňova – dovoz (samostatná výdejna)
Jsme schopni do ZŠ T. G. Masaryka a ZŠ Purkyňova dietu v předpisovém jídlonosiči dovážet. Ve výdejně ZŠ Husova si dietu dítě sní v jídelně. V případě nemoci dítěte může rodič každý den zajistit případnou dietu a odnést si ji v jídlonosiči domů.

ad 4)
Každý den dochází dietní sestra z nemocnice do školní jídelny, kde všechny diety ochutná a povoluje výdej do nemocnice. Po dohodě s rodiči může poskytnout poradenskou službu ohledně diet a dodat odborný materiál + jídelníčky pro domácí přípravu. Rodiče tuto službu velice rádi využívají. Po dohodě s ředitelem školy může dietní sestra zajistit přednášky o zdravé výživě a stravování pro žáky ZŠ.

Ukázka dietního jídelníčku
Můžete si prohlédnout jídelníček pro bezlepkovou, jaterní a diabetickou dietu, který nám poskytl ředitel školní jídelny ve Frýdlantu pan Ondřej Havlín. Jídelníček sestavila pí Jana Mitrengová, dietní sestra.

Dieta bezlepková

Dieta jaterní

Dieta diabetická

Ing. Vladimíra Nejezová je spolupracovnicí redakce, Monika Štachová je redaktorkou portálu Jídelny.cz

Autor: Vladimíra Nejezová

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: Jablko

    Vždyť se tyto jídla normálně
    vaří v jídelnách?????Mám jiný problém a nejen já…Vůbec aby se děcko po denní stravě v jídelně normálně vytentovalo..Kamarádka s tím chodí i doktorovi a ten říká,že má papat lehká jídla,hodně ovoce a zeleninky,kaše a málo masa!!!Byla ve školce anketa o stravování,kde jsme mohli napsat své názory na stravování v jídelně.Naštěstí byla anonymní,ale i přes to se personál nezachoval profesionálně.Přišel na zdravou výživu výsměch a že chtějí papat všicí řízky….

  • Autor: Hruška

    Trend této doby
    jsou zdravá jídla!!!!Kde kdo drží dietu?!!!!!