Marieta Baliková, nutriční terapeutka, FN Motol, Praha 5
Význam výživy
Člověk je nedílnou součástí přírody, z níž čerpá pro život důležité látky. Obdobím, kdy jsou zvýšené nároky na kvalitu a kvantitu stravy, je dětský věk.
Novorozenci a kojenci
Zdrojem výživy v prvních dnech a měsících života dítěte bylo, je a bude kojení – mateřské mléko, které představuje vyvážený příjem živin.
Batolata a předškolní děti
Dítě je aktivnější, pozorujeme jistou vybíravost přijímání stravovacích návyků rodiny.
Školní věk a mladiství
Děti si tvoří již vlastní názor, a může dojít k chybám ve výživě.
Jakou výživu zvolit
Kojení nebo umělá výživa zajišťuje potřebné živiny, ale smíšená strava v pozdějším věku může být ovlivněna názorem rodičů.
Alternativní výživa
Lakto-vegetarián, lakto-ovo-vegetarián, semi-vegetarián, pisko-vegetarián, pullo-vegetarián, vevaň-vegetarián.
Příklad jídelníčku veganů
Sourozenci 2½ a 6 roků
Ráno:
Voda z namočeného obilí – žito, pšenice
Nápoj radosti ze směsi bylinek
Dopoledne:
Jablka, rozinky
Čaj z malinového listí s rozpuštěným pylem a medem
Oběd:
Vařené jáhly s olejem za studena lisovaným
Salát (syrový špenát, rajče, pórek, mořské řasy, petrželka, vojtěška, semínka slunečnice,
sezamu, světlice, dýně, obilné klíčky)
Večer:
Brambory vařené ve směsi bylinek (kmín, saturejka, kopřiva, kontryhel, šťovík, sedmikráska,
malinové listí, lichořeřišnice, česnek).
Sójové mléko
Výsledky vyšetření
Děti byly oproti svým vrstevníkům menší, ale baculaté. Z hodnocení jídelníčku vyplynul nadbytek kalorií o 38 %, nadbytek sacharidů o 74 %, nedostatek bílkovin o 14 % a nedostatek vápníku o 68 %. Živočišné bílkoviny chyběly úplně, mimo mladší dítě, které matka kojila. Laboratorně byla nízká hodnota hořčíku a vitaminu B¹², spektrum aminokyselin v krvi obou dětí bylo změněno.
Úprava jídelníčku
Na doporučení dietologa a nutriční terapeutky přidala matka oběma dětem bílý jogurt, acidofilní mléko a kuřecí maso. Při kontrole za 6 měsíců byl patrný zrychlený růst obou dětí, přibyla jim svalovina, zlepšil se příjem vápníku a zlepšilo se i spektrum aminokyselin.
Rozvaha
Vegetariánství není neobvyklým a novým způsobem výživy. Přechod k vegetariánství je vysvětlován důvody zdravotními, estetickými, náboženskými, ekologickými i ekonomickými. U osob s ukončeným růstem může přinést i zdravotní užitek – redukce příjmu tuku, zvláště cholesterolu, vyšší příjem vlákniny, více nenasycených mastných kyselin, příznivý vliv na krevní tlak, obezitu, kardiovaskulární onemocnění, výskyt diabetu.
Možná rizika
Těhotenství a laktace: vegetariánky mají snížený příjem Fe, kyseliny listové, vitaminu D, Zn, veganky navíc snížený příjem energie, bílkovin, Ca, B¹².
Kojenci 0 – 12 měsíců: vegetarián má snížený příjem Fe, vitaminu D, vegan má nedostatek kalorií, bílkovin, Ca, Zn, B¹².
U nekojených dětí je výživa hrazena dostupnými přípravky, které plně hradí potřebu kojence.
Vývojové problémy
Nižší růstová rychlost dětí se vykládá omezenou kapacitou žaludku, strava je objemná, sytící, ale při nedostatečném energetickém příjmu.
Kvalita rostlinné bílkoviny
Rostlinné bílkoviny mají nižší biologickou hodnotu než živočišné pro menší obsah esenciálních aminokyselin.
Saturace vícenenasycenými MK, minerály, vitaminy, vitageny
Vyšší n-3 MK jsou součástí buněčných membrán, nedostatek může způsobit pomalejší rozvoj psychomotorického vývoje, opožděnou zrakovou ostrost a jiné.
Vápník je obsažen především v mléce a mléčných výrobcích, u starších dětí může být nižší příjem Ca, zdrojem selenu je živočišná strava. Železo přijaté spolu s živočišnou potravou je lépe vstřebáváno, fytáty, oxaláty v rostlinách jeho absorpci zpomalují.
Vitamin B¹² je v podstatné míře obsažen v živočišné potravě, jeho karenci může zastírat vysoký příjem kyseliny listové. Množství vitaminu D v mateřském mléce veganek je závislé na pobytu matky na slunci, při nedostatku hrozí dítěti rozvoj rachitidy, zdroj – rybí tuk. Pyridoxin a riboflavin je obsažen jak v živočišných zdrojích, tak v rostlinných. Zdrojem vitaminu K jsou živočišné potraviny a zelená listová zelenina. Vitamin A obsahují živočišné produkty, syntetizován může být z karotenoidů v rostlinách. Při protein-kalorické malnutrici hrozí nedostatek.
Karnitin je syntetizován v játrech z lyzinu a methioninu, slouží k transportu MK s dlouhým řetězcem. Při rychlém ukončení kojení vegankami by mohlo dojít k deficitu.
Závěr
Omezení živočišné bílkoviny nemusí vždy vést k postižení dítěte. Je třeba sledovat jeho zdravotní stav a růst. Při poruše vývoje je třeba přesvědčit rodinu ke změně diety.
Marieta Baliková, nutriční terapeutka, FN Motol, Praha 5
Marieta Baliková, nutriční terapeutka, FN Motol, Praha 5
Diskuze