Přeskočit na obsah

Velké dárky do školních jídelen

K Vánocům neoddělitelně patří vánoční dárky. Nemusí být nejdražší nebo největší, ty nejmilejší bývají z lásky. Přejeme vám, aby se vám právě o letošních Vánocích takových dárků dostalo co nejvíce. Třeba budou malých rozměrů, třeba za pár korun. Nevadí. Čistý úmysl dárce vás bude těšit nejen o svátcích, ale i po celý rok.

Autor: Ing. Pavel Ludvík

K Vánocům neoddělitelně patří vánoční dárky, stejně jako vzpomínky, které se k nim vážou. Kdo z nás by si nepamatoval na některé hračky, knihy či kusy oděvu, které kdysi dávno jako dítě dostal? Z doby svého dětství si na jeden zajímavý dárek dobře vzpomínám: na první pohled mě upoutal tím, že nebyl zabalen v pestrobarevném papíru. Bylo to můj čerstvě narozený bratr, který ležel v bílé peřince pod vánočním stromečkem. Mezi hromádkou balíčků svými rozměry opravdu vynikal. Velký byl nejenom tím, že peřinka byla nadýchaná, že si s ním matka dala práci a připravovala ho skoro devět měsíců, ale i tím, že ho přijala do svého života v nemladém již věku, a s dalšími dětmi na krku.

Od té doby uplynulo již hodně let. Dostal jsem hodně dárků a některé jsem sám dal. Byly velké i malé, levné i drahé. Viděl jsem dárky z vypočítavosti, z povinnosti, dárky jako předmět výměnného obchodu, ale pochopil jsem, že nejkrásnější a největší jsou ty, které jsou z lásky. Nezáleží na rozměrech, ceně, záleží na velikosti úmyslu dárce. Ořech převázaný červenou stužkou, neumělý obrázek od dítěte, otevřené srdce, pár milých slov nebo jen vzácná chvíle, kdy si člověk na druhého udělá čas. Stejně jako oběd, který občas stojí velké úsilí, ale je připravený s láskou, strávník ho má rád a sní ho do posledního drobečku.
Vím, že během roku podobných dárků rozdáte hodně, třebas jen ve formě úsměvu, jejž servírujete místo dezertu, na který už nezbyly finance. Přál bych vám ale, aby se ve vánoční době a pak také v novém roce dostalo těchto dárků i vám. Malých rozměry, velkých obsahem, drobností, z nichž se budou radovat obě strany. Třeba ve formě jásavého děkuju při přebírání talíře s obědem, očí svítících nadšením, když jim servírujete oblíbené jídlo, nebo v podobě vylízaného talíře odevzdávaného u okénka. Věřím, že se dočkáte, a k tomu vám navíc přeji hodně zdraví a štěstí.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
 • Autor: ivka6

  Velké dárky do školních jídelen
  To je to nejkrásnější pracovní přání jaké naše jídelna dostala. Děkujeme.

 • Autor: Zdenouš

  přání
  Přeji vám všem hodně radosti a hlavně pevné zdraví,které je to nejdůležitější, po celý rok 2020.

 • Autor: majka1

  díky
  Pane Ludvíku a celá redakce Jídelen.cz, děkujeme za nádherné přání a budeme se těšit i v novém roce na spousty nápadů a informací, které nám na tomto portále poskytujete.