Přeskočit na obsah

Velké dárky do těžké doby

Opět tady máme Vánoce. Jistě budou krásné, plné pohody, ale současně také plné nejistoty. Co bude v novém roce? Jsou dárky, které nás nic nestojí, a můžeme si je nadělovat kdykoli. Na Vánoce, každý den i v novém roce. Tak vzhůru za nimi!

Autor: Ing. Pavel Ludvík
Velké dárky do těžké doby

Opět se přiblížily Vánoce, zní tóny koled, voní vánoční cukroví a v zákoutích našich domovů se krčí připravené dárky. Zažili jsme zvláštní rok a jeho ozvěny budeme jistě cítit i ve vánoční dny. Budeme se sice scházet s rodinou, přáteli a známými tak jako každý rok, budeme se radovat ze setkání u slavnostního stolu a z dárků, ale na pozadí bude hlodat červík nejistoty. Jaké asi budou dny nového roku? Zvládneme je?

Při pohledu na nazdobený stromeček možná uvidíme stíny pobořených měst a domů, v melodiích koled zaslechneme vzdálené dunění děl a naše vánoční pohoda bude trochu zakalena lidským utrpením, o kterém se denně dovídáme. Takové věci v naší zemi zatím nezažíváme. Ale všichni cítíme, jak jsou blízko, a z vánoční atmosféry je asi nedokážeme vytěsnit.

Jsou však dárky, kterými bychom o Vánocích měli naše domovy naplnit až po střechu. Dobrá srdce, úsměvy na tvářích a ruce přinášející pomoc přežívají všechny nesnáze. Přetrvávají jako nevyvratitelný atribut lidského života, jehož počátek si právě o Vánocích připomínáme. Srdce matky pečující o dítě, úsměv na její tváři a ruka, která malému človíčkovi přináší pomoc ve formě dobrého jídla, teplého šatu či dárku, jsou věčné a nesmrtelné hodnoty. Jsou nezávislé na čase, na dobách klidu či válek, nebo na tom, zda právě jsou či nejsou Vánoce.

Stojí za to se k nim obracet a čím neklidnější a těžší je doba, tím je jejich význam větší. Umíme-li je přijmout, snadněji zapomínáme na těžkosti a útrapy, zejména když jsou zabaleny do vánoční atmosféry. Dáváme-li je, stáváme se více než člověkem, protože měníme životy ostatních k lepšímu. Přijímejme je. Dávejme je. Je pak jedno, zda zní tóny koled, zda u nás voní vánoční cukroví a zda máme na to, abychom koupili vánoční dárky.

Přál bych si, abychom takové hodnoty dokázali ve vánoční době rozpoznat a uchovat je i do dalších dnů.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: majka1

    krásný nový rok
    Pane Ludvíku, máte naprostou pravdu. Nedávno mě zaujal citát ,,Úsměv je to nejlepší, co si na sebe můžeš obléknout“. Proto naplňme všední dny nového roku úsměvy, i když je to čím dál složitější, a hned bude život lepší. Hodně zdraví a štěstí v novém roce.