Přeskočit na obsah

Výpočty ve školní jídelně – jinak a rychleji (3)

V dalším dílu seriálu článků o programu Excel se budeme zabývat výpočty, v nichž figurují korunové a procentové údaje. Takové výpočty jsou ve stravování velmi časté a zjednodušíte si je, když začnete používat procentuální a měnové formáty buněk. Jak na to?

Autor: Ing. Pavel Ludvík

předchozím dílu jsme se zabývali tím, jak do buňky správně zapsat číslo a jako ho zformátovat. Dnes se budeme zabývat výpočty, v nichž figurují korunové a procentové údaje. K tomu je vhodné používat několik zvláštních formátů buněk: formát procent, který se používá při výpočtech s procenty, a formáty měnové, které automaticky u čísel zobrazují symbol měny. Takové výpočty a formáty jsou ve stravování velmi potřebné.

Jak zapsat údaj s Kč

Máte více možností na výběr. Můžete napsat číslo a poté, co ho ukončíte klávesou Enter, nastavíte v buňce měnový nebo účetnický formát. Oba standardně k číslu přidávají symbol měny, v našem případě Kč, případně €.

Můžete si ovšem takový formát nastavit automaticky při psaní. Jestliže v jedné buňce napíšete za číslo mezeru a symbol měny, do buňky se uloží pouze číslo a nastaví se měnový formát, který způsobí, že za číslem se bude vždy zobrazovat Kč. Celý údaj se zarovná vpravo a Excel s ním bude pracovat jako s číslem. Všimněte si ovšem, že v tomto případě vidíte v buňce číslo s Kč, zatímco v řádku vzorců je číslo bez Kč. Rozhodující je to, co je v řádku vzorců, tedy obyčejné číslo, a tímto údajem se dá počítat. Účetnický formát se dá rychle nastavit bez rozklikávacího seznamu i tímto tlačítkem:

Jak zapsat údaj s procenty

První možnost je, že do buňky prostě napíšete číslo v rozsahu 0-1. Číslo 0,14 pak má význam 14 %. Podobně číslo 0,5 má význam 50 % a číslo 1 představuje 100 %.

Chcete-li, aby údaj byl významově jasnější, v buňce navíc nastavíte formát procent. Tento formát ovšem nijak nemění skutečný obsah buňky, v níž stále bude číslo 0,14.

Poslední možnost použije zkušený uživatel: do buňky napíše 14 %, tím se do ní zapíše číslo 0,14 a automaticky se zapne formát procent.

Pro úplnost dodejme, že formát procent nemusíte nastavovat pouze v rozklikávacím seznamu, ale i tlačítkem pod ním, viz obrázek:


Výpočty s procenty jednoduše

Ukažme si, jak vám použití formátu procent zjednoduší výpočty.

Příklad: za rok jste uvařili jídla v celkové hodnotě 1,2 mil. Kč, z toho mzdy tvořily 400 tis. Máte vypočítat mzdovou režii v procentech.

Vzorce bude =B2/B1 a výsledek činí 0,35.


 

Abyste dostali číslo v procentech, nemusíte ho násobit stem, stačí, když v buňce nastavíte formát procent.


Počítáme slevy a přirážky

Dodavatel má v ceníku vepřovou kýtu za 113 Kč. V akci vám ji nabízí s 10% slevou. Kolik bude maso stát?


Výsledek je 101,70 Kč

Kalkulujete cenu jídla v doplňkové činnosti. K celkovým nákladům ve výši 57 Kč musíte přidat 5% zisku. Kolik bude výsledná cena?


 Prodejní cena bude činit 59,85 Kč.

Výpočet procentuálního podílu

Jídelna za rok uvařila tyto počty obědů: 70 tis. na 1. stupni, 50 tis. na 2. stupni, 8 tis. pro učitele. Jaké je procentuální zastoupení jednotlivých kategorií?

Nejprve si v buňce B14 pomocí funkce SUMA musíte vypočítat celkový počet obědů:


 

Pak do buňky C11 zapíšete tento vzorec:

Vzorec obsahuje znaky $, protože celkový součet v B14 je potřeba ukotvit pro účely následného kopírování vzorce ve sloupci C (viz díl 1).

Až vzorec zkopírujete do C12 a C13, objeví se tam koeficienty na mnoho desetinných míst. Celou oblast C11:C13 označte, nastavte v ní formát procent a uvidíte následující výsledky.

Ing. Pavel Ludvík je vedoucím redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se