Přeskočit na obsah

Zajímavé zprávy ze školních jídelen

Prázdniny a zavřené školy vůbec nebrání médiím v tom, aby čtenáře informovaly o školních jídelnách. Co se v nich děje, když jsou zavřené? Co se v nich nebo na ně chystá? Přečtete si výběr zajímavých zpráv o školním stravování, zveřejněných v létě.

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Internetové tržiště

Jihočeský kraj představil svůj nový e-shop Jihočeské tržiště. Má soustřeďovat nabídku zemědělců a producentů potravinářských výrobků, nabídne zejména ovoce i zeleninu, pečivo, maso i ryby, mléko a mléčné výrobky, luštěniny. Tržiště bude zpočátku fungovat pouze pro jídelny organizací zřizovaných krajem, postupně se však má otevřít i dalším školám a školkám.

Při představení e-shopu hejtman Kuba řekl, že tržiště může pomoci malým producentům, kteří se těžko prosazují na trhu, kterému vévodí velkoobchodní řetězce. Jenže už nevysvětlil, jak se ti malí budou bránit, když velcí přijdou na tržiště také. Objevují se i další pochybnosti: bude mít malý zemědělec kapacitu zásobovat obrovské školní jídelny, bude mít dostatečné dopravní a zásobovací možnosti, aby pravidelně zavážel větší počet jídelen?

Smíšené pocity vyjadřují i samotní malí producenti. Jsou si vědomi, že nemají schopnost pokrýt potřeby školního stravování, o letních prázdninách, když např. dozrává zelenina, jim výrazně klesne odbyt a budou bez šance v okamžiku, kdy na tržiště vstoupí velké podniky.

Velké sousto v Mnichovicích

V průběhu jara a léta se provádí větší i menší rekonstrukce školních jídelen. Hodně velké sousto si vzali v Mnichovicích u Prahy. Na jaře 2021 zbourali budovu staré jídelny a začali stavět zcela novou. O rok později nová jídelna již stála a aby do ní děti mohly jen v přezůvkách, se školou byla propojena spojovací chodbou. V červenci se mnichovickým povedlo objekt zkolaudovat a v srpnu mají pracovat na zařizování nových prostor. 1. září odpoledne chtějí novou jídelnu v celé její kráse představit veřejnosti. Mnichovické radnici gratulujeme, protože dodržet termíny, vyrovnat se covidem, s komplikacemi vzniklými válkou na Ukrajině, s obrovským nárůstem cen prací i materiálu nebylo jen tak. Průběh stavby můžete sledovat na spoustě fotografií.

Zatím jen velké plány. Kdy se uskuteční?

Zatímco v mnoha jídelnách probíhají stavební úpravy, v jiných se rekonstrukce teprve plánují. Např. v jídelně základní školy v Lipencích u Prahy. Tam nebudou rekonstruovat, ale zboří starou budovu a postaví novou. Dosavadní budova byla sice postavena v roce 2000, tedy celkem nedávno, ale její prostorové dispozice jsou nevyhovující, zatéká do ní a promrzá. Proto se zřizovatel rozhodl nevyhovující pavilon zbourat a nahradit ho novým, na který dokonce vypsal architektonickou soutěž – což je v našich krajích málo vídaný krok. Nová přístavba školy v budoucnu pojme nejen jídelnu, ale i učebny. Nejasná je jen realizace – o letošních prázdninách to určitě nebude a jestli o příštích, to se teprve ukáže. Přejeme jim, aby to dopadlo tak dobře jako v Mnichovicích.

Kde se stravovat během rekonstrukce jídelny

Mnoho stavebních úprav začalo již v průběhu školního roku. Kde se pak ale mají žáci stravovat? V základní škole v Bruntálu jídelnu prostě zavřeli – už týden před prázdninami. Školní jídelnu Hradská ve Zlíně, o jejíž rekonstrukci jsme psali nedávno, zavřeli na poslední 2 týdny školního roku také, ale stravování zajistili v menze univerzity, která stojí přes ulici.

Jinde zůstala kuchyň v provozu a vydávalo se třeba ve třídách. Naopak v Horním Benešově se děti ve školní jídelně učily. Proč? V květnu a červnu probíhaly v jejich škole stavební úpravy a některé třídy se z ní musely vystěhovat. V ZŠ Lelekovice se dětem podávaly obědy v obecním sále. MŠ Huštěnovice zajišťuje po dobu prázdninové rekonstrukce kuchyně pouze dopolední provoz, dětem připravuje jen svačinu a naobědvat se musí doma. Také řešení, i když ne v souladu se zákonem.

Nestaví zřizovatel vzdušné zámky?

Město České Budějovice hledá nového ředitele školní jídelny U Tří lvů. Kromě obvyklých požadavků stanovených právními předpisy po něm bude chtít nový přístup k pestrosti a kvalitě jídel, musí pracovat se sezónními potravinami, má rozšířit nabídku jídel typu salátového baru, vlastní přípravu zákusků… Představy má město bohaté, požadavky velké, ale nakonec vše asi skončí na požadavcích hygieniků, platech, nedostatku pracovníků, finančních normativech, normách spotřebního koše apod.

Výstižně to komentoval jeden diskutující, který napsal: Zase nějaký úředník, který nemá vůbec tušení, jak to v jídelnách chodí.

Mléko do škol? Ano, ale rostlinné!

I ve vaší škole běží program Mléko do škol? Zdá se vám přínosem, nebo ne? Existuje němu spousta výhrad a s tou nejnovější přichází mezinárodní organizace ProVeg International, která působí i v Česku. Té se nezdá, že program umožňuje nabízet pouze mléka živočišného původu a ve své petici požaduje, aby do škol bylo možno dodávat i rostlinné alternativy mléka. Argumentuje tím, že velká část populace trpí intolerancí na laktózu nebo alergií na kravské mléko a upozorňuje, že uhlíková stopa rostlinných mlék je několikanásobně menší než u mléka živočišného původu.

Prosadit tento požadavek ale nebude jen tak, protože přesvědčit bude nutno nejprve Evropskou komisi, která pravidla pro dodávky mléka do škol stanovila.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: Profesor Žalud, sanatorium Loukov

    Hodíme na ně síť
    Děkuji panu Ludvíkovi za informace o aktivitách organizace ProVeg International. Se svými kolegy se na ně zaměříme a budeme se snažit je včas pochytat a hospitalizovat na našem pracovišti.