O problematice zamrazování masa dnes hovoříme s Mgr. Jiřím Plzákem, technikem HACCP, který při návštěvách stravovacích provozů dostává dotazy na tuto problematiku velmi často a dokáže ji tak i dobře vysvětlit.
Může jídelna zamrazit nespotřebované maso?
Zamrazovat se mohou jen polotovary určené k tepelné úpravě, to je rozdíl. Tedy maso zamrazit lze, pouze pokud bude už nějak opracováno, odblaněno, nakrájeno na plátky apod. Rozhodně to nelze provést tak, že co z masa jídelně zbude, to se zamrazí.
Jak a kde zamražení provést?
Nejlépe v šokeru. Pokud není k dispozici, pak lze i v mrazáku, ale je třeba polotovar připravit do malých balíčků, aby zmrazení bylo rychlé. Někdo doporučuje velikost balíčku do 1 kg, jiný do 1,5 kg, názory se různí, záleží dost na tom, jak výkonný je mrazák. Čím je balíček menší a mrazák výkonnější, tím rychleji je zmraženo. Velikost se také bude odvíjet od toho, jak velké balíčky masa bude v budoucnu potřeba rozmrazit.
Když má jídelna šoker, mohou být balíčky větší?
V tomto případě není velikost rozhodující, protože šoker vše hluboce zmrazí v krátké chvilce. I zde bych použil selský rozum. Porce musí být tak veliké, aby se následně daly ekonomicky využít.
Opravdu lze provést zamražení i běžném mrazáku?
Ano, je to tak, někteří hygienici to sice nevidí rádi, někde to údajně i zakazují, ale existuje vyjádření Ministerstva zdravotnictví, což je jejich nadřízený orgán, a to v zamrazování polotovarů z masa v běžném mrazáku nevidí problém. Stejné stanovisko zastává i Státní veterinární správa a Ministerstvo zemědělství.
Představme si situaci, že jídelna koupí 20 kg masa. Maso dovezou, ale podle stavu objednávek jídelna může použít pouze 18 kg, pro zbývající 2 kg nemá několik dalších dnů použití. Co pak?
Ta 2 kg oddělí s úmyslem vytvořit polotovar, nakrájí, vytvoří alespoň dva balíčky, dají do sáčků, označí minimálně datem přípravy (tj. zamrazení), datem spotřeby a zamrazí.
Jídelny také kupují balené maso, např. zavakuované kusy, 2–3 kg těžké. Ty lze neotevřené zamrazit?
Nelze, je to běžná chyba. Proč? Protože na obalu je uvedeno, že jde o maso chlazené, které se má skladovat při teplotě např. do 8 °C a přitom se skladuje při -18 °C. Jedině maso vytáhnout z obalu, připravit z něho polotovar, tedy naporcovat maso podle toho, co z něho budeme chtít za čas připravit, pak s tím do mrazáku, a když to po čase vytáhneme, máme připravené porce, které jen musíme tepelně upravit.
Jaká pravidla platí pro uchovávání takto zmražených polotovarů v mrazicím zařízení?
Jde-li o polotovar z masa, tak každý balíček musí být označen: co obsahuje, také datem výroby a datem spotřeby – proto je třeba vše dobře popsat.
Jak stanovit dobu expirace?
Výrobce polotovaru si ji stanoví sám – podle druhu suroviny a svých praktických zkušeností. Jiné je to u polotovarů zeleniny, jiné u polotovarů masa. Optimální u polotovarů masa je 1 měsíc. I zde bych použil selský rozum. Každý kuchař ví, jak dlouho může nechat polotovar maso v mrazáku, než se projeví negativní vlivy zamrazení (roztrhaná struktura, nehezká barva, špatná chuť).
Jaký způsob popisu balíčků je z praktického hlediska nejlepší?
Záleží na situaci. Jestliže kuchařka potřebuje zamrazit jen trochu polotovaru masa, nebo chce mít možnost balíčky „přehazovat“ v mrazáku, dá polotovar maso po částech do sáčků určených pro styk s potravinami. Na sáček dá štítek s popisem a celé to vloží do dalšího sáčku. Tak se štítek nemůže ztratit. Není nic horšího než přimražený papír na polotovaru masu nebo sáček bez štítku.
Předpokládám, že příprava polotovarů z masa, zamražení, skladování musí být poopsáno v HACCP. Kde a v jaké kapitole? Musí tam být i uvedeny termíny?
Běžně jsou v HACCP rozebrány teplé pokrmy, studené pokrmy, nápoje. Podobně připravíme další kapitolu, a to jsou polotovary. Bude se nazývat třeba „Výroba polotovarů (zmrazených)“. Znamená to připravit výrobní diagram, provést analýzu nebezpečí a z ní vyplynou příp. CP a CCP, stanovit si doby expirace a celková pravidla pro označování mražených polotovarů. Pokud se bavíme o polotovaru z masa, tak musí být označen datem výroby a spotřeby. A ještě přidat ověřovací postupy, zaškolení pracovníků, audity.
Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz
Zaujala Vás možnost výroby zmrazených polotovarů z masa? Pak si nenechte ujít naši novinku mezi webináři – Zamrazování aneb výroba polotovarů. Lektorka, paní doktorka Janotová, Vám představí možnosti výroby veškerých polotovarů zamrazováním (maso, pečivo, zelenina…). Jako bonus získáte návod, jak zapracovat přípravu zmrazených polotovarů do systému HACCP. |
Diskuze
Autor: Denda
Zamrazování
Doobrý den,
může se zamrazovat vařené maso, případně za jakých podmínek?