Publikace Zdravá školní svačina, aneb uzdravme svůj školní automat i bufet, kterou vydal Státní zdravotní ústav ve spolupráci se Společností pro výživu, vznikla za účelem pomoci školám při výběru vodného sortimentu pro doplňkový prodej. Řada potravin, které se v automatech a bufetech nyní nabízejí, přispívá ke vzniku nadváhy a obezity, jelikož obsahují velké množství jednoduchých cukrů, nevhodné tuky a sůl.
Popisem jednotlivých vhodných potravin je brožura praktická i pro rodiče či osoby, které školní svačiny dětem připravují.
Připravit vhodnou svačinu je obtížné
Ve školách již desítky let dobře funguje systém školního stravování, díky němuž je žákům zajištěna víceméně pestrá strava v podobě školních obědů. Ve škole však žáci tráví stále více času a je nutné jim zajistit i vhodné přesnídávky a svačiny. Ty si děti ve většině případů nosí z domova. Časem se takováto svačina stává monotónní, často obsahuje uzeniny a chybí zelenina nebo ovoce. Málokdy je nabízen mléčný výrobek, protože je riziko, že se takový jogurt do aktovky vylije. Řada rodičů také přemýšlí co dát k odpolední svačině, jelikož ne všechny potraviny vydrží v teple po celé vyučování. Proto se stává, že děti mívají velice často sladkosti.
Publikace Zdravá školní svačina… může být pro rodiče inspirací, jak sestavovat nutričně hodnotnou svačinu. Každá potravinová skupina v knize obsahuje příklady potravin, které splňují doporučení (tzn. mají optimální obsah energie, nižší obsah jednoduchých cukrů, soli a nasycených mastných kyselin).
Publikace je nejen pro rodiče, ale i pro školní jídelny
Nejoptimálnější situace by byla, kdyby rodiče měli zájem o to, aby školní jídelna připravovala dětem svačiny. Kopíroval by se tak systém, jaký je v mateřských školách. Tuto variantu považujeme za ideální, jelikož školní jídelna může nabídnout svačinu čerstvou, dostatečně pestrou, připravenou i s vědomím následné skladby oběda. Ceny svačin připravovaných školními jídelnami se pohybují kolem 15 Kč. Publikace Zdravá školní svačina může tedy sloužit i zaměstnancům školních jídelen.
V publikaci je vložena tabulka s optimálním poměrem jednotlivých nutrientů ve svačině a konkrétní příklady svačin, které těmto doporučením vyhovují.
Svačina je důležitá
I při přípravě svačin je potřeba dodržovat pestrost. Střídat běžné pečivo a chleba s pečivem celozrnným, vícezrnným, speciálním, žitným, žitnopšeničným. Pečivo pak doplňovat o pomazánky zeleninové, luštěninové, rybí, například i v kombinaci s tvarohem, lučinou a podobně. Dětem je možné podávat vhodnou formou i obilné kaše či kysané mléčné výrobky a svačinu vždy doplnit alespoň kouskem ovoce či zeleniny.
Se vzrůstajícím věkem žáci více vynechávají snídaně, je proto nutné zabezpečit jim vhodnou svačinu k doplnění potřebných živin. Je podloženo, že dítě, které nesnídá a v dopoledních hodinách má nedostatečný příjem energie, vitaminů a minerálních látek, je méně soustředěné, více roztěkané a unavenější, než dítě, které snídá a je dopoledne vhodně nasyceno.
Utvořte i vy ve vaší škole dětem prostředí s vhodnými potravinami. Zamyslete se nad stravovacím režimem školy a pokuste se zrealizovat přípravu svačin školní jídelnou. Připravte se na doplňkový prodej vhodných potravin. Věříme, že Vám právě tato publikace pomůže.
Jak příručku získat
Publikaci v tištěné podobě lze osobně vyzvednout po telefonické domluvě na SZÚ, Centru podpory veřejného zdraví, Šrobárova 48, Praha. Nebo ji lze stáhnout v elektronické podobě na webových stránkách iniciativy Zdravá školní jídelna nebo Státního zdravotního ústavu.
Mgr. Alexandra Košťálová, Státní zdravotní ústav, Centrum podpory veřejného zdraví
Diskuze
Autor: Marky
svačinky v ZŠ
Také jsme se snažili zajistit svačiny pro žáky ZŠ za 12,-. Připravovali jsme jim pestré svačinky jako ve školce. První měsíc si jich kupovalo 50% dětí. Další měsíc už asi jen o polovinu méně a nakonec jsme připravovali 5 svačin. Proč? Protože děti přeci nebudou jíst ty pomazánky 🙁 se zeleninou a ovocem. Z domu dostanou, co chtějí, anebo si koupí v obchodě (coca colu, sladkosti či chipsy). Takže u nás marná snaha 🙁