Přeskočit na obsah

Žijme zdravě aneb projekty na podporu zdraví dětí na Slovensku

V současnosti se hodně mluví o úzkém vztahu mezi naším zdravím a tím, co jíme. Pokud se cítíme fit, nevěnujeme stravě pozornosti. A právě tento přístup se v posledních letech rozhodli změnit na základních a mateřských školách v Prešově.

Autor: Martina Cukrová

Myšlenka Hippokratova hesla „Nechť tvá strava je tvým lékem“ byla mottem projektu a série aktivit souvisejících se zdravou výživou a zdravým životním stylem, které odbor školství, kultury a sportu Městského úřadu v Prešově odstartoval v březnu 2008 pilotním týdnem „Stravovat se zdravě je moderní“. Následovaly projekty „Stravovat se zdravě“„Žijme zdravě“. Smyslem všech těchto aktivit byla zejména prezentace zdravého životního stylu. Hlavním tématem byla zdravá výživa a psychické zdraví, boj s různými závislostmi jako cigarety, drogy, alkohol a potřeba pohybu a sportu.
Tvůrci projektu se snažili svými aktivitami přesvědčit děti, jejich rodiče a veřejnost o potřebě přehodnotit stravovací návyky. Doporučili jim nebránit se novým potravinám dostupným na trhu (pohanka, jáhly, tofu atd.) a to hlavně kvůli jejich vysokým nutričním hodnotám. Tyto potraviny však bývají často odmítány malými strávníky. Důraz kladli i na potřebu pohybu a zároveň se snažili aspoň na chvíli odtáhnout děti od počítačů a televizí.
Projekt byl realizován přímo na prešovských základních a mateřských školách. Významným faktorem ovšem bylo, že na něj nebyly vyčleněné žádné mimořádné finanční prostředky a realizoval se jen na základě využití vlastních lidských a materiálních zdrojů a příspěvků od sponzorů. Specifické na celém projektu bylo to, že vycházel z aktivit zaměstnanců školních stravovacích zařízení. Právě oni byli nejen cílovou skupinou projektu, ale i iniciátorem a organizátorem mnohých aktivit. Vysoká úroveň celého projektu byla zabezpečena spoluprací s odborníky z Fakulty zdravotnictví Prešovské univerzity, Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví v Prešově a mnoho dalšími. Všechny aktivity v rámci projektu souvisely s Národním programem prevence obezity u obyvatel SR a Koncepcí rozvoje zařízení školního stravování. Národní program ukládá zavedení výchovy ke zdraví do vzdělání na všech typech škol.
Statistiky na Slovensku ukazují, že 13,2 % dětí je obézních. Ovšem jen 4 % z nich jsou způsobeny nemocí hormonálního systému nebo genetickou poruchou. U většiny dětí je obezita způsobena nesprávným stravováním a nedostatkem pohybu. Úlohou školních jídelen je děti nejen nasytit, ale učit je i správným stravovacím návykům, podávat stravu odpovídající doporučeným výživovým dávkám, vést je ke kultuře stolování a zlepšovat informovanost o trendech ve zdravém stravování.
Celému projektu předcházela příprava personálu školní jídelny. Skládala se z pravidelných porad vedoucích školních jídelen a zabezpečení odborné pomoci při přípravě jídel z nových potravinových komodit. Nyní se podíváme na jednotlivé projekty, na co byly zaměřené a jakým způsobem se realizovaly.

Stravovat se zdravě je moderní
Cílem akce bylo přesvědčit děti o potřebě přehodnotit zastaralé stravovací návyky a nebránit se novým potravinám. Jídelní lístek v tomto týdnu přinášel dětem jídla obsahující tvaroh, tofu, hodně ovoce a zeleniny. Na konci týdne byla uspořádána anketa mezi všemi strávníky. Celých 44,07 % respondentů se vyjádřilo, že jim jídla chutnala, pouhých 5,16 % se vyjádřilo, že jim jídla nechutnala vůbec. A malé množství kuchyňského odpadu v tomto týdnu jen potvrzuje výsledky ankety. Nejčastější odpovědi byly: doma taková jídla nejím, mám radši hranolky a pizzu, nejsem na taková jídla zvyklý. Součástí této akce bylo i spuštění nové formy stravování – snídaně ve škole, které začali podávat na jedné základní škole. Tato akce se střetla na jedné straně se zájmem, na druhé s nedostatečným počtem strávníků.

Stravovat se zdravě
Projekt měl za cíl přesvědčit děti, že zdravá strava může i chutnat. Sestával se z odborných prezentací zdravé výživy pro děti, které vedl akreditovaný lektor, ten se jim snažil ukázat, jak by mělo vypadat vhodné složení jídelního lístku ve školních jídelnách. Následně byla propagována zdravá výživa i na střetnutí s rodiči, kde probíhala i ochutnávka zdravých jídel. Jídla byla připravována ze sóje, tofu, zeleniny apod.

Žijme zdravě
Projekt se skládal ze dvou etap. V první části probíhal projekt ve školách, ve druhé se přesunul do Ekoparku v Prešově a byl více zaměřený na sportovní aktivity a pohyb v přírodě, poznávání léčivých rostlin, pozorování zvířat, pitný režim atd. Cílem projektu byla jak propagace zdravé výživy, tak i zdůraznění potřeby pohybu, způsoby boje s různými závislostmi, zachování fyzického a psychického zdraví apod. Personál školní jídelny připravoval jídla v duchu projektu, odpoledne bylo opět posezení s rodiči a ochutnávka zdravé výživy.
Dalšími podpůrnými aktivitami byly Světový den výživy, Den mléka atd.

Dietní stravovací systém
Jednou z možností, jak zlepšit stravování ve školních jídelnách, je zákon č. 245/2008 Z. z. o výchově a vzdělávání, kde se říká, že na základě požadavků rodičů se může zavést v rámci školní jídelny dietní stravovací systém. Proto je důležité neustálé vzdělávání personálu školních jídelen, tak aby přistupoval kvalifikovaně k řešení různých situací. K tomu došlo v Prešově v roce 2009 za účasti profesionální dietní sestry, která předvedla i praktické ukázky dietních jídel. Další vzdělávání bylo pod záštitou projektu Školní stravování dnes, který byl realizovaný z dotací v rámci programu vyhlášeného Ministerstvem školství SR Elektronizace a revitalizace školních stravovacích zařízení 2009. Na základě zájmu o jednotlivé druhy diet byl připravený rozpis pro jednotlivé školy, základní i mateřské.

V Prešově ve vstupní hale Městského úřadu prezentují zaměstnanci školních jídelen pravidelně svou činnost. Na nástěnce jsou informace o aktuálně připravovaných akcích v oblasti školního stravování, včetně fotodokumentace nebo o nových trendech ve zdravé výživě.
Všechny uskutečněné aktivity související s propagací zdravé výživy a zdravého životního stylu měly nesporný význam a patřičný efekt. Největším přínosem je však zvýšení informovanosti cílových skupin. Pracovníci školních jídelen tyto projekty hodnotili jako posun školního stravování vpřed.

Stejně jako na Slovensku, i u nás se potýkáme se špatným zdravotním stavem populace a zvláště pak dětí. Stravovací návyky dětí jsou čím dál horší díky rozrůstajícím se řetězcům fast foodů a z části také díky laxnímu přístupu rodičů k tomu, co jejich dítě jí. Bohužel v ČR školní stravování není nijak zvlášť podporováno, a to jak ze strany MŠMT, tak ze strany krajů nebo obcí. I přesto však mohou školní jídelny usilovat o zlepšení zdraví svých strávníků.

Martina Cukrová, redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Martina Cukrová

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: barbora

    Žijme zdravě…
    Donrý den,článek je zajímavý a poučný a moc se mi líbil(jsem ved.ŠJ).Určitě bych uvítala takového projektu se účastnit.Ale stále narážím,pokud mám zájem o další vzdělávání v oboru,na finanční podporu od zaměstnavatele.Stále sleduji nabídku různých vzděl.programů,ale fin.důvody mi neumožňují,účastnit se častěji,dle zaměření kurzu….Hezké prázdniny.