Přeskočit na obsah

Změny zřizovacích listin

Nový školský zákon přinesl v souvislosti se stravováním zaměstnanců nutnost změn ve zřizovacích listinách škol či školních jídelen. Přinášíme bližší vysvětlení a návod jak na to.

Autor: Ludmila Věříšová

Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) přinesl řadu změn mimo jiné i změnu v pohledu na stravování zaměstnanců škol a školských zařízení. To je nyní chápáno jako stravování závodní a řídí se zákoníkem práce a předpisy pro závodní stravování.

Vzhledem k tomu, že podle školského zákona školní jídelny zabezpečují stravování žáků a i zabezpečovat závodní stravování zaměstnanců, je nutné, aby bylo toto závodní stravování uvedeno v předmětu činnosti ve zřizovací listině školy nebo samostatné školní jídelny. Proto je potřeba zřizovací listinu doplnit. Bohužel kolem tohoto závodního stravování byla řada nejasností. MŠMT vydalo sice právní výklad, ten byl ale změněn a doplněn. V první fázi bylo doporučováno, aby bylo závodní stravování zaměstnanců školy zařazeno do doplňkové činnosti a to jsem uvedla bohužel jako doporučení v článku na těchto stránkách. Nyní je po vyjasnění všech souvislostí  situace jiná a naopak lze doporučit, aby závodní stravování bylo uvedeno:

1. u příspěvkové organizace jako jeden z předmětů hlavní činnosti (může být samozřejmě i v činnosti doplňkové. To však má  ale jeden háček, a sice, že pak by pro tuto doplňkovou činnost nebylo možné použít finanční prostředky od zřizovatele a ze státního rozpočtu),
2. u společnosti s ručením omezeným jako jeden z předmětů činnosti,
3. u obecně prospěšné společnosti jako druh poskytovaných obecně prospěšných služeb.

Doporučená formulace do zřizovací listiny : „Školní jídelna zajišťuje (je zřízena také pro) závodní stravování zaměstnanců právnických osob vykonávajících činnost škol a školských zařízení.

Ing. Ludmila Věříšová, CSc. je spolupracovnicí redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ludmila Věříšová

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
 • Autor: yva

  zřizovací listina
  Náš MÚ se k tomuto problému postavil tak, že do zřizovací listiny dal doplňkovou činnost. V rámci závodního stravování, ale zaměstnanec hradí pouze potraviny, a věcné náklady jdou na vrub hlavní čin., což v tomto případě nejde. Dále v rámci doplňkové činnosti by měli být strávníci cizí, za které platí jiný subjekt, s kterým by měl „vařící“ subjekt sepsat smlouvu. Jak může ředitel sepsat smlouvu sám se sebou pro své zaměstnance, když ta smlouva musí být vždy s jiným subjektem, nebo právnickou, či fyzickou osobou! Myslím si, že se tady mísí dva úplně rozdílné způsoby stravování. Tím, že nám dal zřizovatel stravování zam. do doplňkové činnosti, zcela odstavil zaměstnance od stravování – neexistuje zatím vyhláška, která by toto upravovala
  – ředitel nemá s kým sepsat smlouvu o stravování svých zaměstnanců
  V případě, že by stravování zam. bylo v hlavní činnosti, stravovali by se zaměstnanci prozatím na základě vyhlášky o závodním stravování, která dosud platí(než vyjde nová vyhláška).
  Yva

 • Autor: Bronislava

 • Autor: Martin

  Je to správně ?
  Náš zřizovatel nechce dát do zřizovací listiny, že ŠJ vaří v hlavní činnosti i pro učitele. Spočítali si prý, že by takhle přišli o 750 tisíc a to nechtějí. Chtějí nám to dát do doplňkové činnosti.
  V tomto případě nás bude stát oběd stejně jako cizím strávníkům, neboť i učitelé (a další zaměstnanci, včetně kuchařek, ketré si musí obědy koupit povinně) jsou cizí strávníci.
  Dle zřizovatele by měl chtít ředitel vydělávat ber kde ber = i na svých kantorech a zaměstnancích.
  Co si o tom myslíte ???

 • Autor: daniel

  Prosim o vyjasnění
  Jako zaměstnanec školní jídelny jsem nucen kupovat si obědy v naší jídelně.Je toto jednání oprávněné?Jestli ano,kde bych našel tento zákon,nebo vyhlášku definující tuto skutečnost. Děkuji

  • Autor: Martin

   Re: Prosim o vyjasnění
   Obědy si v jídelně musí odebrat pouze kuchařky. Učitel může obědvat kdekoliv. Problém však vzniká ve chvíli, kdy má ve ŠJ dozor. Těžko asi stihne navštívit nějakou restauraci a současně hlídat děti.

   • Autor: patricie

    Re: Prosim o vyjasnění
    Na základě čeho (jakého zákona či vyhlášky) musí někdo (kuchařky) povinně odebírat stravu??? Prosím o konkrétní znění zákona (vyhlášky)

 • Autor: Musilová

  Je nutno?
  je nutné podávat rozšíření zřizovací listiny o závodní stravování Rejstříkový soud(obchodní
  rejstřík).

  Děkuji Musilová

  • Autor: Mirís

   Re: Je nutno?
   Ano a protože jde o změny v důsledku změn právních norem je podání bezplatné.