Přeskočit na obsah

Zrušme vánoce!

V tento čas byste si měli přečíst článek na téma vánoce – se správnou vánoční atmosférou a možná i s bilancí končícího pracovního roku. Jenže mnozí toho mají v tyto dny právě tak dost. Takže zrušit vánoce? To ne. Jen zachytit tu vzácnou vánoční chvilku ve správný okamžik a nenechat si ji proklouznout mezi prsty.

Autor: Vladimíra Nejezová

Tak teď byste si měli přečíst článek na téma vánoce, jak si toho žádá kalendář. Měla by v něm být bilance končícího pracovního roku, který byl i díky změnám hygienických předpisů hodně náročný. Přání do roku příštího a celé povídání by mělo mít tu správnou sváteční náladu.

Mimochodem, jak jste na tom právě teď?
Děláte inventury a uzávěrky, rychle dokončujete vše, co se musí ještě nutně stihnout do konce pracovního roku? Cestou domů pak bojujete v supermarketu o potraviny a dárky a po večerech pečete cukroví nebo uklízíte?
Prožíváte hektické dny a máte chuť vánoce raději zrušit?

Nebo dokážete občas zvolnit chůzi a třeba při cestě domů se rozhlédnout po vyzdobených ulicích? Najít si chvilku na setkání s přáteli nad teplým čajem nebo něčím ostřejším. Když kvůli ničemu jinému, tak proto, abyste se ujistili, že v tom předvánočním kolotoči nejste sami? Odložit úklid a raději si vyjít jen tak do přírody a nadechnout se vzduchu jiskřivého prvním mrazíkem?

Pak se možná stane, že až budete vybírat kytičku jmelí, vzpomenete si na dětství. Na dobu, kdy vánoce byly tím nejhezčím svátkem roku.
Přijdete domů, dáte výzdobu do vázy, zapálíte svíčku a zjistíte, že vánoce nechcete zrušit, protože se k vám konečně pomaloučku přibližuje ta křehká sváteční nálada. Najednou si začnete pobrukovat koledu nebo se vám vybaví dávno zapomenuté verše klasika:

„Hlas zvonů táhne nad závějí,
kdes v dálce tiše zaniká;
dnes všecky struny v srdci znějí,
neb mladost se jich dotýká.“

Přeji nám všem, aby nejen o těchto svátcích, ale v celém, nastávajícím roce, nechyběla v našem životě radost. Abychom se dokázali těšit z každodenních maličkostí, a aby nám „vnitřní mladost“ dodávala sílu i ve chvílích, kdy se budeme potýkat s problémy všedního dne.

Krásné vánoční svátky.

Ing. Vladimíra Nejezová je spolupracovnicí redakce

Autor: Vladimíra Nejezová

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
 • Autor: Evča 1

  vánoce
  Také přeji všem krásné vánoce, pohodu a spoustu šťastných chvil.

 • Autor: V.Bublová

  dík
  Stále mne o Vánocích provází zvláštní pocit štěstí, který mám pouze v době Vánoc. Právě ve Vašem zamyšlení je můj (a pevně věřím, že nejen můj) pocit pojmenován :
  ….neb mladost se jich dotýká.“
  Děkuji za krásné a opravdové přání !
  A všem dětem takové Vánoce, aby i je již navždy provázela mladost až do 100 roků.
  V.Bublová