Přeskočit na obsah

Zvyšování cen potravin

Během léta 2007 se ve sdělovacích prostředcích několikrát objevily zprávy, že v nadcházejícím období můžeme čekat postupné zvyšování cen potravin. O jaké komodity se bude jednat, jaké jsou důvody zdražení a především jak bude velké, to jsou otázky, na které se pokusíme odpovědět v tomto článku.

Autor: Vladimíra Nejezová

Mléko a mléčné výrobky
V sousedním Německu už začalo zdražování, jak uvádí jeden za zdrojů. Cena másla se tam zvýšila téměř o polovinu. Tvaroh má podražit až o čtyřicet procent, mléko v přepočtu zhruba o tři koruny na litr. Podle německých výrobců stojí za nynějším zdražením kombinace několika faktorů, které se postupně přenáší i do Česka. Světové ceny mléka zvedá rostoucí poptávka nejen z Evropské unie a USA ale i z Číny a Indie. K tomu se přidalo suché počasí v Austrálii a na Novém Zélandě, což snížilo dodávky na trh z těchto oblastí.

Jak to bude vypadat u nás? Zatímco na začátku letošního roku stál v České republice litr polotučného mléka v průměru 14,52 Kč, koncem minulého měsíce byla jeho cena o korunu vyšší. „Zdraží-li v Německu mléko, bude tamní trh přitažlivější i pro české zemědělce. Nyní za litr u sousedů dostávají v průměru asi 35 centů ve srovnání s 28 centy doma. Z toho lze odvodit, že zemědělci budou na tuzemských mlékárnách požadovat vyšší ceny,“ míní David Marek ze společnosti Patria Finance.
Zdražovat chtějí také výrobci sušeného mléka, jehož cena šla na evropském trhu nahoru od počátku roku téměř o čtyřicet procent. „Mléko ve velkém skupují hlavně mlékárny, které mají sušičky,“ říká šéf Jaroměřické mlékárny Jiří Věžník. Právě o sušené mléko mají totiž největší zájem v zahraničí. Mlékárnám se tedy mnohem více vyplatí je sušit a vyvážet než dodávat čerstvé na tuzemský trh.

Ceny v září
Tato situace se promítne od září i do cen mléčných výrobků. Největší výrobci sýrů už ohlásili zdražování i v České republice. Například výrobce tavených sýrů Smetanito, společnost Bel Sýry, už rozeslal do obchodních řetězců nové ceny. Podle nich by měly tavené sýry do dvaceti korun podražit až o tři koruny.
„U kojeneckých mlék a kaší půjde v tuto chvíli o nárůst cen o deset až dvacet procent,“ říká Pavel Herman, šéf společnosti Hero, dodavatele Sunaru. I oni teď poslali obchodníkům nové ceny, které by měly začít platit od října letošního roku.
Se zdražením je třeba od září počítat i u produktů společnosti TPK Hodonín. Ta vyrábí sýry Apetito, Maratonec nebo Javor. Firma chce od září zvýšit ceny až o pět procent.
Povltavské mlékárny Sedlčany, výrobce sýrů Hermelín a Lučina, platí zemědělcům za litr mléka kolem osmi korun. „Za poslední období to představuje nárůst zhruba pět procent a dá se předpokládat, že ceny dále porostou,“ řekl náměstek generálního ředitele Jaroslav Štemberk.
Úpravy cen výrobků připravuje také olomoucká Olma.
Podle ředitele Choceňské mlékárny Petra Marka velké zdražení u všech výrobků trh nepřipustí. „Zdražovat se bude postupně, jak to umožní obchodní smlouvy,“ řekl Marek s tím, že mlékárna má u odběratelů nasmlouvané ceny a zdražení produkce se projeví v řádech týdnů. Po nějakém čase cena mléka a mléčných výrobků opět klesne, ale už ne na původní úroveň. „Může to, ale trvat půl roku nebo i rok“, dodává.
Částečné zvýšení cen, ale již nastalo. Krabicové mléko se zvedlo za poslední dva měsíce o dvě koruny. O pár korun šly nahoru i ceny másla. Celkově potraviny podražují od půlky loňského roku, do té doby se po dva roky takřka nepohnuly.

Nejen mléčné výrobky
Zvyšování cen se nedotkne jen mléčných výrobků. Ve světě letos stouply ceny produktů, z nichž se vyrábí nejen potraviny, ale i krmivo pro zvířata a také slouží jako surovina pro výrobu biopaliva. V Brazílii to platí pro cukrovou třtinu, v USA pro kukuřici a v Evropské unii hlavně pro řepku. Příčiny? Zvýšená poptávka a také velké sucho v Austrálii a Kanadě, nebo naopak lijáky a záplavy ve Francii či Británii.
To by podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby mohlo zvýšit ceny i dalších potravin do konce roku až o deset procent. Veleba míní, že tento růst cen se nezastaví a bude pokračovat i v dalších letech. Jako důvod uvádí nízké zásoby obílí a dlouhodobé podcenění výkupních cen od zemědělců.
Světová situace, tlak Agrární komory a velkých pekáren na obchodníky, jak zdroje očekávají, způsobí mírné zvýšení ceny pečiva i u nás. Letošní sucho také ovlivní množství, a tím i cenu jablek, kterých je nedostatek nejen u nás, ale i v Evropě.

Rychlejší růst potravin
Celosvětovým trendem je nyní rychlejší růst cen potravin než dříve. Podle Mezinárodního měnového fondu už potraviny ve vyspělých zemích od počátku loňského roku podražily o 23 procent. Šéf měnové sekce České národní banky Tomáš Holub vidí předpokládaný roční růst cen potravin v České republice o dvě až tři procenta. Potravinářská komora, ale očekává, že jídlo zdraží až o pět procent. Zatímco v západní Evropě zdražení již začalo a je poměrně masivní, v České republice je předpoklad, že bude pozvolnější. Ceny potravin u nás zatím tlačí dolů vzájemná konkurence velkých potravinářských řetězců, ale i ony upozorňují, že se cenové hladiny budou se Západem postupně srovnávat.


Předpokládaný vývoj cen

potravina

pohyb ceny

důvody

mléko a mléčné výrobky

postupné výraznější zdražení

vyšší poptávka

vepřové maso

mírné zdražení

ceny vstupů

pečivo

mírné zdražení

poptávka po obilí

brambory

zlevnění

vyšší úroda

jablka

zdražení

neúroda

Ing. Vladimíra Nejezová je spolupracovnicí redakce

Zdroje: idnes.cz a ihned.cz

Autor: Vladimíra Nejezová