Snižování váhy pomocí takzvaných krabičkových diet se stalo v posledních letech velmi oblíbenou metodou. Lidem, kteří na sebe kladou vysoké nároky v pracovním a osobním životě, umožňuje získat čas a zbavuje je nutnosti rozhodování o vhodném množství a vzájemných kombinacích jednotlivých potravin. Hubnutí pomocí krabičkové diety může být velkým přínosem vedoucím ke zlepšení zdravotních potíží (pokles krevního tlaku, snížení hladiny cholesterolu, pokles hladiny krevního cukru atd.). Z druhé strany ale nemusí být zcela bez rizika.
Přemýšlíte o tom, že byste krabičkovou dietu využili sami pro sebe? Nebo se chcete stát jejím dodavatelem na trh? V obou případech byste měli vědět, jaké požadavky z hlediska výživy je nutno splnit.
Co je vlastně krabičková dieta?
Jedná se o čerstvě připravovanou stravu dodávanou klientům většinou za účelem redukce váhy. Strava by měla pokrývat veškeré nutriční potřeby na celý den, není počítáno s tím, že by si klient cokoli dále dokupoval (ani žádné doplňky stravy). Dodávána je v plastových krabičkách s odtrhávací fólií. Některá jídla jsou určena ke konzumaci za studena, jiná jsou určena k ohřevu. Klient dostává denně pět jídel: snídani, dopolední svačinu, oběd, odpolední svačinu a večeři. Většina firem nabízí redukční program pro ženy (s energetickou hodnotou cca 5000 kJ na den) a pro muže (cca 7 000 kJ/den).
Jestliže je dieta správně sestavena, může významně zlepšit výživový stav obézních, a to i v průběhu redukčního procesu. Může mít i velmi vhodný vzdělávací vliv, protože obézní pochopí důležitost častějšího příjmu stravy pro dobře fungující metabolismus. Krabičková dieta by měla i při nižší energetické hodnotě zajistit dostatek důležitých živin, aby nedocházelo ke zdravotním problémům například ke zbytečné únavě, chudokrevnosti, řídnutí kostí apod. Na počátku roku 2013 proběhlo nutriční hodnocení 10 větších a zavedených firem, ze získaných výsledků vyplývá, že diety nejsou zdaleka vždy nutričně vyvážené, přestože to jejich dodavatelé sebevědomě tvrdí. Ze zjištěných výsledků vyplývají faktory, na které je zapotřebí se nejvíce zaměřit:
1 – Optimální energetická hodnota stravy
Ani při hubnutí u žen by neměl energetický příjem být nižší než 5000 kJ/den. Diety pod 5 000 kJ jsou vhodné jen za dohledu lékaře (ideálně za hospitalizace). Jestliže člověk přijímá denně méně než 5 000 kJ, jeho metabolismus se zpomaluje, dochází k nedostatku makro i mikroživin a dieta je pro člověka zbytečně psychicky stresující. Naopak při energetické hodnotě 5 000 – 6 000 kJ u žen a při 7 000 – 8 000 kJ u mužů dochází k hubnutí z tuku (nikoli ze svalové hmoty), hubnutí je pozvolné a příjemné.
2 – Množství zeleniny minimálně 400 g/den, ovoce maximálně 200 g/den
Všechna zdravotní doporučení (Světová zdravotnická organizace, Společnost pro výživu) se shodují v tom, že bychom měli denně sníst alespoň 400 g zeleniny. Toto množství zeleniny zajistí pokrytí vitaminy, vlákninou a zvětší objem jídla, což znamená, že při hubnutí nevznikají pocity hladu. Část zeleniny může být v syrovém stavu, část vařená, dušená nebo pečená. Ovoce má díky vyššímu množství cukru i vyšší energetickou hodnotu, proto by ho mělo v jídelníčku být maximálně 200 g.
Pokud jsou zelenina nebo ovoce dodávány nakrájené ve formě salátu s dresinkem, měl by být dresink v krabičce vždy ve zvláštní nádobce tak, aby nedošlo ke smíchání a tím pádem ke ztrátám živin.
3 – Dostatečné množství bílkovin
Podle odborníků by mělo být i při hubnutí zajištěno alespoň minimální množství bílkovin v množství 70, lépe ale 80 g/den. Je lepší, když se klient dozví nejen energetickou hodnotu, ale i množství bílkovin v každém jídle a celkem za den. Není dobré zařazovat jen bílé drůbeží a rybí maso, občas by se mělo v jídelníčku objevit i kvalitní maso hovězí, případně zvěřina, tak, aby nedocházelo ke vzniku nedostatku železa, jež by mohlo vést k anémii. Mezi vhodné zdroje bílkovin patří tvarohy, sýry typu cottage a lučina, bílé jogurty, ricotta, vejce v rozumném množství, vaječné bílky nebo výrobky z nich, tofu, luštěniny.
4 – Glykemický index sacharidových potravin
Potraviny s nižším glykemickým indexem pomáhají lépe a na delší dobu zasytit. Nižší glykemický index má celozrnné pečivo, ovesné vločky, vařené brambory, těstoviny uvařené jen na skus (=nerozvařené) a rýže basmati. Zařazování těchto potravin pomáhá tomu, aby se člověk i při hubnutí cítil dobře. Pokud se v jídelníčku naopak vyskytují třeba populární pufované rýžové chlebíčky nebo křehký chléb či bílé pečivo, dojde snadno k rozhoupání hladiny krevního cukru, což je provázeno hladem, zbytečnou nervozitou a horšími výsledky v hubnutí.
5 – Ryby v dostatečném množství a kvalitě
Téměř každá z firem dodávající krabičkovou dietu se snaží zařadit rybu do jídelníčku minimálně 1 x týdně. Bohužel se však často jedná o levného pangase (který nemá v sobě téměř žádné příznivé omega3 kyseliny). V jídelníčku by se měl vyskytovat raději losos, halibut, tuňák nebo alespoň treska (treska sice nemá omega3, ale je zdrojem důležitého jódu).
6 – Problémy s vápníkem
Z výše zmíněného šetření vyplynulo, že většina firem má velký problém naplnit alespoň polovinu denní doporučené dávky vápníku (to je 800 – 1000 mg/den). Pokud se v jídelníčku nacházejí jen velmi sporadicky jogurty, tvarohy, kefíry, cottage, tvrdé sýry, není to správné. Po určité době by snadno mohlo dojít k řídnutí kostní hmoty a vzniku osteoporózy.
7 – Zbytečný cukr
Vzhledem k tomu, že je nutno do nízké energetické hodnoty celodenního jídelníčku „napěchovat” co nejvíce živin, je řepný cukr zcela zbytečný, zabírá místo ostatním živinám a navíc provokuje pocity hladu. V jídelníčku by se neměly vyskytovat kupované mléčné výrobky s obsahem přidaného cukru nebo musli tyčinky se sladkou polevou a podobně.
MUDr. Václava Kunová, www.rozumnehubnuti.cz
Diskuze