Přeskočit na obsah

Zvýšení platů pracovníků ŠJ

Od příštího roku vchází v platnost nové nařízení vlády, které navyšuje odměny i zaměstnancům ve školních jídelnách. Jsou tyto změny tak zásadní a přinesou příliv nových pracovníků do školních jídelen? Přečtěte si následující článek a dozvíte se více.

Autor: Redakce Jídelny.cz

Od 1. 1. 2019 nabývá účinnosti nové vládní nařízení č. 263/2018, které mění některá nařízení vlády, týkající se odměňování zaměstnanců ve veřejných službách a správě a státních zaměstnanců. Pracovníků ve školních jídelnách se konkrétně týká změna nařízení vlády č. 341/2017, novelu najdete zde.

Přehled důležitých změn NV 341/2017 Sb.

1) Novela nařízení mění výši platových tarifů zaměstnanců v příloze 1.–5. Klíčovou změnou pro zaměstnance školních jídelen je změna přílohy č. 1 – navýšení platových tarifů.

Nové nařízení přináší od 1. 1. 2019 tato rozpětí tarifů ve vybraných platových třídách:

Platová třídaPůvodní rozpětí tarifůNové rozpětí tarifů
310 310–1554010 830–16 320
411 160–16 80011 720–17 640
512 100–1824012 710–19 160
613140–19 73013 800–20 720
714 240–21 47014 960–22 550

2) Změna paragrafu 7 mění výši příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí. Výše příplatků nově činí 500 až 1 800 Kč měsíčně (místo původních 400–1800 Kč měsíčně).

3) Změna paragrafu 8 navyšuje zvláštní příplatek v jednotlivých skupinách I.–V.

V případě některých pracovníků školních jídelen se tedy jedná o příplatek za práci ve směnném provozu (podle § 8 nařízení vlády, příloha č. 6 k nařízení vlády).

Skupina prací I.

1. Práce vykonávané střídavě ve dvousměnném režimu, příplatek 500 až 1 300 Kč, (původně 400 až 1 300 Kč),

Pozor na minimální mzdu

Podle Zákoníku práce č. 262/2006 Sb. mzda, plat nebo odměna z dohody nesmí být nižší než minimální mzda. Od 1. 1. 2019 se má dle tiskové zprávy Ministerstva práce a sociálních věcí zvyšovat základní sazba minimální mzdy pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin na 13 350 Kč za měsíc.

Autor: Redakce Jídelny.cz

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
 • Autor: rohlik

  Zvýšení platů pracovníků ŠJ
  Pokud jsem to dobře pochopila, tak tato změna činí 520 – 720 Kč hrubého, je to avizované navyšování platů od 1.1.2019.Nedávno jsem viděla reportáž v hlavním zpravodajství, že navýšení bude činit až 5 tisíc korun ve školní jídelně, tomu jsem se zasmála, ale toto navyšování mě spíše dohnalo k slzám. Zdravím všechny, které se snaží, aby v jídelně vůbec někdo pracoval

  • Autor: jana2

   Ano, několikrát jsem přímo z úst ministra školství v TV slyšela, že provozním pracovníků se od ledna zvyšují platy o 10%. Skutečnost je ovšem 5%. To už nebudu rozebírat jaký je rozdíl 5% z 15tis. a 10% z 30tis. u pedagogů.

 • Autor: zdenouš

  platy
  Ano zvýšení o 5% není žádná hitparáda,ale jak říkal p.učitel Beneš,bohužel už není mezi námi,je to lepší než spadnout ze schodů naznak.Je fakt,že zájemci o práci v jídelně hlavně ve velkých aglomeracích se o dveře rvát nebudou ani po tomto navýšení.Naštěstí mám děti soběstačné a manžela,který je v penzi a ještě si vydělává.Horší to mají ti mladí s malými dětmi.Více mě ovšem nadzvedlo prohlášení premiéra o tom,že chtějí obědy zdarma pro poslední ročník mateřské školy a prní třídu.No to jsem fakt myslela,že špatně slyším.Co na to říkáte vy?

  • Autor: jentak

   Proč ne obědy pro děti zdarma by byly fajn, určitě by to rodiče uvítali. Jinak to navýšení není velké a pořád lepší něco než nic, tak snad to příští bude větší a co se týká toho zájmu o práci ve ŠJ, tak snad se to zlepší, musíme být pozitivně naladěni a věřit v lepší zítřky. Tak hezké adventní dny všem

 • Autor: rohlik

  platy
  Jsem proti obědům zdarma pro děti. Jsem také rodič a nestojím o to, aby moje děti měly obědy zdarma.Myslím si, že v našem státě lze tyto peníze využít lépe. Vždy jsem na obědy měla a je to podobné jako s dopravou pro studenty a důchodce. Proč? Děti jsem si pořídila, že je chci se vším všudy a nečekám, že se mi o ně stát postará.Přeji hezký den

  • Autor: mart

   Dobrý den, s příspěvkem plně souhlasím, pokud má stát hodně peněz může přidat více na platech nebo snížit všem pracujícím daně.

 • Autor: ludmi

  obědy zdarma
  Dobrý den, vystoupení ministryně mě donutilo napsat tento příspěvek. Obědy zdarma pro všechny děti je takový nesmysl, že to snad nemohl vymyslet soudný člověk.Děti si neváží ani obědů, které rodiče hradí, natož když je budou mít zadarmo.Ty spalovny kam ty obědy putují taky stojí stát peníze.Možná přidat kuchařkám na platu by bylo rozumnější,aby nenastala chvíle, kdy budeme mít obědy zadarmo, ale nebude je mít kdo uvařit.Všechno je jenom předvolební tah a že je u nás dost lidí, kteří na to skočí! Málo z nás myslí na budoucnost, hlavně když se mám dobře teď.

  • Autor: majka1

   Je to totální nesmysl a nehorázné plýtvání. Nejdříve pamlsková vyhláška zrušila bufety se sortimentem, který si mohli ředitelé usměrnit a vyhnala děti do obchodů, kde nestačí před a po vyučování doplňovat chipsy. Projekty mléko a ovoce do škol ovlivňující výdej ovoce v jídelně, nutriční doporučení, kdy se téměř nedá splnit spotřeba masa a teď ještě obědy zdarma. Stejně to nic neřeší, kdo mléčné výrobky nejí, toho neohromíte bílým jogurtem nebo neochuceným mlékem. Vyrobíme možná více obědů, ale také více zbytků. Už když si obědy rodiče platí, tak mi hlava nebere to, že poctivý oběd z opravdu kvalitních surovin dítě vrátí bez toho, aby jej vůbec ochutnalo. Takže když vyrobíme více zbytků, budeme mít větší náklady na odvoz odpadů. Když uvaříme více obědů, bude potřeba více zaměstnanců, ale už teď máme problém někoho spolehlivého sehnat za plat na hranici minimální mzdy. K čemu to všechno je? Nakonec nám ještě nařídí centrálního dodavatele a  stejný jídelníček… Nezavání to trochu totalitou? Nějak tomu systému stále více přestávám rozumět.

 • Autor: Tomáš

  Zvýšení platů
  Je asi nejlepší chvíle, abychom my všichni nepedagogičtí pracovníci vyhlásili stávkovou pohotovost, aby věděli, že tu nejsme pro legraci. Slíbilo se 10 % tak by se to mělo dodržet. Možná, kdyby se přestalo na několik dní ve školách a školkách vařit tak by si naši politici uvědomili vážnost situace. Do 20 let nebude už nikdo, kdo by vařil a zvláště za takovou almužnu. Zasloužíme si slušný plat a respekt společnosti!!