V souvislosti s prodloužením nouzového stavu a doby, po kterou budou školy zavřené, se opět řeší, co s nespotřebovanými potravinami, které mají školní jídelny ve skladech. Poté, co se kolem 11. března vedoucí jídelen musely rychle vypořádat s potravinami, které se snadno zkazí (vajíčka, ovoce, zelenina, maso), je nyní pravděpodobné, že na řadu přijdou i potraviny s delší záruční dobou.
V mnoha jídelnách se okamžitě po zavření škol prováděla inventura záručních dob potravin ve skladu a kuchařky se snažily něco udělat zejména s těmi potravinami, které hrozily rychlou zkázou. Například zelenina nebo maso se narychlo zpracovávalo a zamrazovalo.
Jaké jsou možnosti
Po prodloužení nouzového stavu se jídelna musí rozhodnout, co s dalšími skladovými zásobami.
- Odprodej fyzickým osobám – některé potraviny lze odprodat personálu jídelen, učitelům či jiným zájemcům.
- Prodat trvanlivé potraviny je možno i po vypršení doby minimální trvanlivosti, kupující však musí být na tento fakt upozorněn.
- Prodej jiným jídelnám – potravin je možné se zbavit i tak, že se odprodají jiným jídelnám v okolí, které stále ještě vaří. To lze koordinovat i se zřizovatelem, který by měl mít zájem na tom, aby ztráty jeho příspěvkových organizací byly co nejnižší.
- Prodej dalším stravovacím provozům – potraviny je možné odprodat i dalším zařízením, která vaří (restaurace, domovy pro seniory apod.)
Prodej by měl být uskutečněn za skladové ceny. Pokud bude cena nižší, doporučuje se dobře zdůvodnit proč. Je-li jídelna plátcem DPH, musí ke skladové ceně přičíst DPH a teprve za tuto cenu potravinu prodat.
Darování zásob
Objevují se výzvy, aby jídelny své zásoby darovaly potravinovým bankám. Kdo by tak chtěl učinit, musí kontaktovat potravinovou banku v okolí a dohodnout se s ní. Je zájem zejména o ovoce, zeleninu, chlazené, mražené nebo trvanlivé potraviny, které zatím nebyly rozbaleny. Banky jsou připraveny vystavit potvrzení o daru. Přečtěte si podrobnosti.
Ačkoli je tato možnost údajně například v Praze hojně využívána, naráží na znění paragrafu 37 zákona 250/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů. Podle něho příspěvková organizace hospodaří s majetkem zřizovatele a dary poskytovat nesmí. Za současné mimořádné situace se však tolerují různé postupy, které by za normálních poměrů neprošly. Pokud by se jídelna chtěla svých zásob takto zbavit, měla by svůj postup konzultovat se zřizovatelem.
Výdej potravin ve skladové evidenci
Výdej potravin, které se nepoužijí pro školní stravování nebo obědy v doplňkové činnosti, se musí udělat výdejkou tak, aby se nezapočítala do finanční bilance. Konkrétní postup záleží na programu, který jídelna používá. Ve výdejce bývá obvykle políčko, které určuje druh výdeje, a podle něho se výdejka do bilance zahrne, nebo ne. Účetní pak musí výdejku odpovídajícím způsobem zaúčtovat.
Je pravděpodobné, že bude dost potravin, které se nepodaří odprodat nebo darovat. Ty pak bude nutno odepsat do ztrát. Doporučuje se jejich odpis konzultovat se zřizovatelem, protože každý zřizovatel na to může mít jiná pravidla a požadavky.
Je možné, že částečnou náhradu škody zaplatí pojišťovna, ale bude záležet na smlouvě, zda se vztahuje i na škody způsobené vyšší mocí.
Jak fyzicky likvidovat prošlé zboží
Při fyzické likvidaci potravin, které jsou vysloveně zkažené, anebo se je nepodařilo prodat, je třeba postupovat obdobně, jak se nakládá se zbytky z jídel, tzn. předat je k likvidaci oprávněné osobě.
Efektivně a účelně hospodařit
Oporu pro jakoukoli smysluplnou operaci, kterou se jídelna v současné době zbavuje zásob na konci záruční doby, lze najít v zákoně č. 320/2001 Sb. o finanční kontrole, který uvádí, že vedoucí pracovník se musí chovat hospodárně, efektivně a účelně, a také v zákoně č. 185/2001 Sb. o odpadech par. 10, kde je uvedeno, že každý je povinen předcházet vzniku odpadů.
Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz
Diskuze
Autor: Raduza
zásoby
Děkuji za článek, ohodnotila jsem, ale asi opačně, pokud nejlepší je jako ve škole 1, omlouvám se. Nevím, jestli je to správný postup, ale je možno potraviny si tzv. odebrat se zápisem a proti podpisu, kdy se zapíše kdo a kolik a po epidemii je znovu zakoupit a vrátit do skladu, tzv. kus z kus a cenu v tomto případě neřešit?
Autor: Pavel Ludvík
To je zajímavý, ale hodně nestandardní postup. Riskujete, že ho nějaký kontrolní orgán napadne. Když budete od soukromých osob potraviny brát zpět: koupí ten člověk stejný výrobek, balení, kvalitu? Bude vám to sedět na kartě? Leckdo v programu sleduje záruční doby. Co pak s tím? Koho vůbec uvedete jako dodavatele?
Autor: Raduza
Nemyslím, že to „fyzicky“ nelze, tyto potraviny lze dokoupit u stejných dodavatelů jako kupujeme bězně, jen tzv. za hotové. Program lhůty nesleduje, zde problém není a doklad o koupi by se, s patřičným komentářem, uložil. Stejně se může cítit ten, komu bych chtěla potraviny odprodat, jak může vědět, jak je skladuji, jak vypadá naše zařízení, apod. Toto přišlo z našeho odboru školství, okr. úřadu: jsme si vědomi, že v této výjimečné době řešíte řadu nestandardních situací, které nás v běžném režimu provozu škol nepotkávaly, jako např. zásoby potravin ve školní jídelně, kterým dochází doporučená lhůta pro spotřebu a se kterými je třeba nějak naložit. Shodli jsme se na tom, že darovat příspěvková organizace skutečně nesmí, s výjimkou FKSP je zde absolutní zákaz daný zákonem č. 250/2000 Sb. a i jeho obcházení je nebezpečné a nelze ho doporučit. Zatímco s prodejem takovýchto zásob zaměstnancům nebo jiným organizacím byste neměli při auditu narazit.
Autor: Ciina
Pokud rozprodame zaměstnancům, jak má vypadat doklad o prodeji tohoto prosleho zboží?
Autor: zdenouš
zásoby
Tak to máme stejnou myšlenku,naštěstí toho co prochází v nejbližší době tolik na skladu nemám.Jsme menší jídelna, takže nemám moc velké zásoby.U velkých jídelen to asi musí být mazec.Možná by bylo v tomto případě dobré, zapojit selský rozum a v některých případech povolit uzdu hygienickým pravidlům.Jinak ty ztráty potravin budou nedozírné.No uvidíme,kdy se jídelny rozjedou.Hlavně, abychom to ve zdraví přežily.
Autor: Raduza
Přesně, jak, to nikdo neví …
Autor: zdenouš
zásoby
Ano,určitě máte pravdu. Myslím že většina vedoucích se snaží nějakým způsobem zabránit tomu ,aby zboží neskončilo někde v kontejneru.Tato situace je mimořádná,bohužel prošlé zboží stejně zaplatíme všichni z našich daní.A ještě jedna věc,bojím se toho že po skončení této pandemie vyletí cena potravin,že se budeme všichni divit.
Autor: Erika
Ceny už letí nahoru, byla jste v krámě? Jako problém bych neviděla cenu, ale spíše nedostupnost, případně i nedostatek některých komodit.
Ale na druhou stranu bude dostatek pracovních sil, což jídelnám pomůže.
Autor: Zdeňka
zásoby
já si myslím, že se dá zboží, které končí záruční doba postupně vyřazovat a později po ukončení karantény naúčtovat jako zrtráty a to i ušlé peníze z vaření cizých strávníků a školného.Toto vše by měl zřizovatel uhradit, aspoň u nás to tak je nastaveno.
Autor: rudn
prošlé maso
Dobrý den, máte někdo zkušenost jak odepsat prošlé maso ?
Těsně před uzavřením jsme koupili chlazené maso, jeho záruka byla do 20.3.2020, maso jsme naporcovali a udělali polotovar a zamrazili, ale dle naší KHS to můžeme mít takto zamražené pouze 30dní. Teď nevím jak maso zlikvidovat, musíme mít protokol např. z kafilérie ? Máte někdo zkušenost.
Autor: Terka
Dobry den. Moc se divim,ze vam dovolili zamrazit chlazene maso . Ja jsem to udelala pouze jednou a zrovna prisla hygiena. Dostala jsem pokutu a musela jsem maso okamzite zlikvidovat. Maso odvezli do kafilerie a vystavili mi doklad.
Autor: Terka
Dobry den. Moc se divim,ze vam dovolili zamrazit chlazene maso . Ja jsem to udelala pouze jednou a zrovna prisla hygiena. Dostala jsem pokutu a musela jsem maso okamzite zlikvidovat. Maso odvezli do kafilerie a vystavili mi doklad.