Přeskočit na obsah

Dotovaná, či nedotovaná cena při nemoci dítěte?

Vaříme jen pro naši školu, kalkulaci proto nepotřebujeme – řekla na školení vedoucí jedné jídelny. Omyl. Pro vypracování kalkulace a seznámení rodičů s celkovou výší nákladů na stravu existuje několik důvodů. Seznamte se s nimi.

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Kolik u vás ve škole stojí oběd? 35 Kč. Tak to je častá otázka a běžná odpověď, jen výsledná částka se liší podle místa nebo věku strávníka. Málokdo se ovšem zamyslí nad tím, že jde o cenu dotovanou. Uvedený oběd stojí minimálně 70 Kč, možná i víc, a kdyby byl vařen v doplňkové činnosti, tak jeho cena bude ještě vyšší o zisk. Přesto mnoho jídelen o této plné ceně oběda strávníky neinformuje a možná ji ani nikde neuvádí. Vadí to?

Určitě ano. V dnešní době jsme svědky toho, jak se zvyšuje arogance lidí, kdekdo se domáhá svých údajných práv, ale zapomíná na povinnosti. Současně se zvyšují ceny a mnoho lidí má problémy zaplatit vše potřebné. Jídelny se tak čím dál víc setkávají s tím, že rodiče protestují, když mají zaplatit plnou cenu oběda, který neodhlásili nemocnému dítěti. Požadují, aby jim vedoucí ukázala, který předpis to povoluje. Vedoucí jídelen se naopak v diskusích ptají, jak mají stanovit plnou cenu oběda, jestli pro školní stravování musí mít kalkulaci podobně jako pro doplňkovou činnost, nebo zda neodhlášené obědy mají účtovat v plné či snížené ceně.

Cena oběda v době nemoci

Názory na to, jakou cenu požadovat za neodhlášené obědy v době nemoci dítěte, se různí a všichni mají svůj díl pravdy. Většinová praxe je taková, že se účtuje plná cena a vychází se přitom ze školského zákona, který v § 122 uvádí, že „hmotné zabezpečení zahrnuje i školní stravování po dobu pobytu ve škole nebo školském zařízení“. Bližší podrobnosti pak uvádí vyhláška 107/2005. Tento názor se zdá být i logický. Kdyby to tak nebylo, tak by například zaměstnanci firem mohli chtít, aby jim zaměstnavatel přispíval na obědy, když leží nemocní doma.

Znají rodiče celé náklady na stravu?

Popisovaným sporům s rodiči a nejasnostem nahrávají i školní jídelny. Ve vnitřních řádech většinou uvádějí pouze cenu dotovanou. Někdy ani tu ne. Mlčí o tom, že se jedná o sníženou, neobsahující všechny náklady, nebo tuto informaci mají v jiné části vnitřního řádu. To, že existuje cena plná a v jaké výši, obvykle nezveřejňují vůbec.
To vše může strávníky a jejich rodiče přivádět k úvaze, že existuje jediná cena oběda – dotovaná a úhradu jakékoli vyšší ceny odmítají.

Redakce portálu Jídelny.cz letmo zkontrolovala vnitřní řády 10 různých školních jídelen. 3 jídelny v nich dotovanou cenu oběda vůbec neuvedly nebo odkázaly čtenáře na přílohu, na ceník atd. Pouze 2 jídelny seznámily strávníky s plnou cenou, ale obě ji uvedly jako součást kalkulace, v níž současně vyčíslily výši jednotlivých režií. V takových propočtech se neznalý strávník ztratí.

Co s tím udělat?

Řešení celé záležitosti spočívá v následujících krocích.

1. Kalkulaci ceny stravy musí mít každá jídelna
Každá jídelna, i ta, která nemá doplňkovou činnost, musí mít zpracovánu kalkulaci ceny stravy, do které promítne všechny náklady. Výslednou plnou cenu bude mít stanovenu pro všechny stravovací kategorie. Může ji použít nejen pro děti, ale může za ni odstravovat i např. zaměstnance kontrolních orgánů.

2. Ceny stravy musí být uvedeny ve vnitřním řádu
Ceny stravy je třeba uvést přímo ve vnitřním řádu, nejlépe hned na jeho začátku, aby se k nim rodiče nemuseli prokousávat. Je vhodné neodkazovat na žádné přílohy, na jiné dokumenty, na ceník atd.

3. Seznamte s plnou i dotovanou cenou
Do vnitřního řádu uveďte vedle sebe dotovanou i nedotovanou cenu s poznámkou, kdy má strávník nárok na dotovanou cenu a jak se bude postupovat, když oběd po dobu nemoci neodhlásí. Tím předejdete nedorozuměním.

4. Uvádějte jen výslednou cenu, ne kalkulaci
Nekomplikujte rodičům hlavu uváděním celé kalkulace stravy, výší jednotlivých režií. Uvádějte jen výslednou cenu.

Praktický příklad

Ve vnitřním řádu můžete strávníky a rodiče seznámit s cenami např. tímto způsobem:

Věk*Plná cenaDotovaná cena**
7-10 let54,-27,-
11-14 let60,-30,-
15 a více let70,-35,-

* Do věkových skupin se děti zařazují podle věku, kterého dosáhnou ve školním roce.
** Stravu za dotovanou cenu lze poskytnout pouze po dobu pobytu ve škole/školském zařízení a v 1. den neplánované nepřítomnosti ve škole.

Pokud takto rodiče seznámíte s cenou stravy, bude to jistě názornější a s vymáháním doplatků to budete mít snazší.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: MartinaC.

    Nedotovaná strava DPH
    Dobrý den,
    jsme plátci DPH. Postupuji správně, když k ceně potravin a ostatním nákladům připočtu ještě 15% DPH?
    Děkuji

    • Autor: MartinaC.

      A tyto neodhlášené obědy v době nemoci – nedotované – účtuji v účetnictví do hlavní nebo doplňkové činnosti?