Přeskočit na obsah

Jak se v jídelnách projeví změna DPH?

Už jste jistě zaznamenali, že od nového roku platí nové sazby DPH. Co přesně to však znamená pro školní jídelny? Jaké kroky je nutno nyní podniknout? A jak se tato změna projeví ve vaší každodenní praxi? Přečtěte si souhrnné informace od zkušené ředitelky školní jídelny.

Autor: Marta Kacálková
Jak se v jídelnách projeví změna DPH?
business man financial inspector and secretary making report, calculating or checking balance. Internal Revenue Service inspector checking document. Audit concept

Dlouho avizovaná změna zákona č. 235/2004, o dani z přidané hodnoty (DPH), vyšla v polovině prosince ve Sbírce zákonů pod číslem 349/2023 s účinností od 1. 1. 2024. Stalo se tak v rámci konsolidačního balíčku, který vláda představila už v květnu letošního roku. Ten obsahuje spoustu úsporných opatření, kterými chce vláda snížit deficit státního rozpočtu. Velkou změnou v zákoně o DPH je sloučení snížených sazeb DPH (10 % a 15 %) do jedné, a to ve výši 12 %.

Co tato změna znamená pro školní jídelny?

Pro neplátce DPH to prakticky neznamená nic, protože neúčtují s DPH. Jen vstupní ceny potravin by v podstatě měli mít o 3 % levnější, pokud nakupují od plátců DPH. Tím by si mohli o něco málo polepšit v cenové smršti nákupů potravin.

Pro plátce DPH je situace jiná, složitější, protože dochází ke sloučení doteď rozdílných sazeb DPH – stravovací služby 10 % a dodání zboží (rozvoz jídel) 15 %. Z tohoto důvodu je nutné předělat kalkulaci plné ceny oběda na sazbu 12 %. Pokud jídelna nepotřebuje měnit plnou cenu oběda, doporučuji rozdíl v hodnotě DPH dát do položky zisku, popř. do kterékoli položky kalkulace. Rozhodnutí je pouze na vedoucí jídelny nebo řediteli školského zařízení. Stravování dětí nadále zůstává osvobozeno od DPH.

Co ještě je třeba zařídit?

Dalším krokem jídelny, která je plátcem DPH, je nastavení skladu, skladových karet a normativu. Nastavení skladových karet závisí na používaném softwaru, který určitě poskytne návod, jak se změnou DPH pracovat. Posledním oříškem je nastavení normativu, který plátce DPH musí uvádět v cenách bez daně.

Nejlépe to bude patrné na tomto příkladu:

Starý normativÚplataNový normativÚplata
Kat. 7–10 let27,82 Kč32 Kč28,57 Kč32 Kč
Kat. 11–14 let30,43 Kč35 Kč31,25 Kč35 Kč
Kat. nad 15 let33,04 Kč38 Kč33,93 Kč38 Kč

   
Jak je zřejmé na uvedeném příkladu, pokud jídelna nebude hýbat s cenou oběda (úplaty) pro žáky, nepatrně si vylepší normativ a bude tak moci dětem o něco přilepšit v pestrosti nebo kvalitě vařených obědů.

Přeji všem úspěšný a bezproblémový přechod na novou sazbu DPH.

Marta Kacálková – ředitelka Školní jídelny Žamberk

Autor: Marta Kacálková

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: Jitka Vévodová

    Dobrý den,
    budete u plátce DPH řešit, že nápoj je v sazbě 21%