Přeskočit na obsah

Jak zpestřit jídelníček dětem i kuchařům?

Jak se zavděčit malým strávníkům? Možná si řeknete, že ve školní jídelně je to mnohdy nadlidský úkol. V Malšicích vsadili na mezinárodní kuchyni a vyplatilo se. Obohatili nejen jídelníček malých mlsounů, akce zpestřila i každodenní pracovní rutinu kuchařům, což není právě zanedbatelné.

Autor: Iveta Brunová

Všichni, kdo pracují ve školní jídelně, vědí, jak je těžké se zavděčit malým strávníkům. Dá se říci, co dítě, to jiná chuť. Ale tak je to i s námi, dospělými. Na nás ve školních  kuchyních je, abychom se přiblížili chutím co nejvíce dětí. Nikomu nemůže být jedno, že celé dopoledne vaří a během pár minut děti dobré jídlo vrací. Co s tím?

Jsme školní jídelna při ZŠ a MŠ Malšice a naším zřizovatelem je městys Malšice. Stravuje se u nás zhruba 450 osob, stravu dovážíme do výdejny v MŠ, do ZŠ a MŠ Slapy a do soukromé školky Mufík v Táboře. Do MŠ Malšice dovážíme kolem 70 porcí celodenní stravy, do ZŠ a MŠ Slapy zhruba 90 porcí oběda, 35 ranních svačin a 30 odpoledních svačin. Do soukromé školky Mufík posíláme 20 porcí celodenní stravy. Dále máme kolem 40 cizích strávníků, někteří se stravují přímo v jídelně, někteří si odnášejí stravu v jídlonosičích.

Mezinárodní kuchyně ve školní jídelně

V naší školní jídelně pořádáme různé akce, například na podzim jsme uspořádali setkání s farmáři, na Vánoce jsme měli projektový den Zdravé vánoční cukroví, kdy jsme s dětmi pekli asi 14 druhů cukroví a na červen plánujeme slavnostní oběd pro žáky devátých tříd se slavnostním prostřením a obsluhou. 

Nápady na různé akce představím hlavnímu kuchaři a spolu konzultujeme, co se v našich podmínkách dá udělat a co je např. z hlediska technologií nebo dovážení stravy nemožné. Tentokrát jsme zkusili zpestřit jídelníček pokrmy z mezinárodních kuchyní. Strávníkům jsme nabídli možnost ochutnat z kuchyně americké, francouzské, mexické, indické a italské. Po dobu 5 týdnů (vždy v úterý) se naši kuchaři pustili do přípravy novinek, které vařili poprvé. I pro ně to bylo vytržení z každodenní rutiny a tudíž zajímavější dny v práci. Všechny recepty jsme získali od společnosti Unilever Food Solutions.

Celou akci jsme propagovali zhruba měsíc dopředu – na webových stránkách naší školy, plakátky visely na nástěnkách v ZŠ i v MŠ. A upozornění, že se vaří mezinárodní kuchyně bylo též na jídelníčku. V týdnu, kdy se vařily pokrmy z jednotlivých zemí, visely na nástěnkách podrobné recepty s jednotlivými jídly.

Chtěli jsme, aby se do akce nějakým způsobem zapojily také děti. S ředitelem školy a učitelem výtvarné výchovy jsme se domluvili na dokreslení celé atmosféry v jídelně. V hodinách výtvarné výchovy děti kreslily obrázky týkající se jednotlivých zemí, např. vlajky nebo charakteristické znaky zemí. Obrázky jsme pak rozvěsili po jídelně, abychom podtrhli den konkrétní mezinárodní kuchyně, všímali si jich nejen dětští, ale i dospělí strávníci.

A jaké bylo menu jednotlivých kuchyní?

Francouzský den

Polévka po selsku, zadělávané kuře s bramborovou kaší, brokolicí a květákem

Americký den

Dýňová polévka, medové kuřecí paličky s pečeným bramborem, zeleninou a sýrovým dipem

Mexický den

Aztécká polévka s opečenými nudlemi, těstoviny s kuřecím masem, listovým špenátem, smetanová omáčka, rajčatový salát

Indický den

Cizrnová polévka z Bombaje, kuře Garam masala se šafránovým kuskusem a salátem Hindů

Italský den

Zeleninová polévka Minestrone, italské rizoto s parmezánem

                                Výzdoba školní jídelny                                  Zadělávané kuře                               

Všechny recepty se v běžném provozu daly uvařit bez problémů – samozřejmě i zásluhou skvělého týmu kuchařů. Některé byly trochu náročnější na vydávání, např. zadělávané kuře s bramborovou kaší, brokolicí a květákem. Na všech receptech bylo zajímavé, že obsahovaly mnoho zeleniny, a to buď jako součást pokrmu, nebo jako salát.

Pozoruhodným receptem je kuře Garam masala se šafránovým kuskusem a salátem Hindů. V této receptuře se vyskytuje zelenina přímo v pokrmu – česnek, cibule, řapíkatý celer, cuketa. Pokrm se přelévá lžičkou bílého jogurtu, který po smíchání se šťávou z masa a zeleniny získá svou jedinečnou chuť. Jako bonus jsme k tomuto jídlu podávali salát Hindů. Jedná se o směs syrové zeleniny – bílého zelí, mrkve, okurky, červené cibule, červené papriky, zelené petrželky – dochucená cukrem, solí, olejem a jablečnou šťávou. Díky šťávě je salát lehce navinulý a kdo ochutnal, chválil.

A co z pokrmů chutnalo nejvíc? Podle dospělých strávníků bylo všechno výborné a kvitovali zpestření jídelníčku. Podle našich malých mlsounů vedlo rizoto (to milují ve všech podobách), pak těstoviny a zadělávané kuře (kvůli kaši). Polévkami jsme se dětem opět nezavděčili. Ale popravdě – u nás je jen pár polévek, které jsou hitovky a ostatní děti přechází téměř bez povšimnutí…Je to tak i u vás?

Iveta Brunová – vedoucí školní jídelny Malšice

Autor: Iveta Brunová

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se