Přeskočit na obsah

Jídelny, nebojte se spolupráce se školou!

Jídelna by měla doplňovat vzdělávání dětí ve škole. Víte o tom? Snažíte se, aby se u vás děti nejen najedly, ale také si rozšířily své vědomosti? Přečtěte si o zkušenostech vedoucí, která se na nový školní rok chystá ve spolupráci se školou. A nejen letos, připravuje se tak už několik let. Zkuste to také!

Autor: Renáta Černá
Jídelny, nebojte se spolupráce se školou!

Letní prázdniny jsou v plném proudu. Některé jídelny vaří dál, jen jídelna je trochu tišší než ve školním roce. Vždycky se na ty dva měsíce moc těším. Naše jídelna patří mezi ty, které svůj provoz nepřerušují. Vaříme pro cizí strávníky, dětské příměstské tábory a domovy důchodců. I tak nám zbývá čas na úklid, vymalování a odpočinek.

Plánujeme aktivity ve spolupráci se školou

Vždycky v těchto dnech začínáme plánovat aktivity pro další školní rok.

Letos mě pan ředitel oslovil už před prázdninami, připravuje roční plán a jídelna je součástí školního života. Jsem ráda, když děti vnímají jídelnu nejen jako prostor, kde dostanou najíst, ale i jako místo, kde se něco dozví nebo doplní své poznatky z vyučovacích hodin.

Zařazujeme jídla podle přání strávníků

Letos jsme zařazovali jídla podle přání jednotlivých kategorií strávníků.

Bylo zajímavé sledovat, jak některá jídla byla na seznamu u malých i velkých dětí. Například velkým překvapením byla koprová omáčka, která chutná dětem ve školce i dětem ve škole, a to na obou stupních.

Pana ředitele a všechny učitele zapojení dětí tak bavilo, že projevili zájem o opakování v roce následujícím.

Využijeme mezinárodních a světových dnů

Mimo tedy již osvědčené aktivity jsme se rozhodli pro další rok využít mezinárodních a světových dnů. Dají se krásně najít na internetu a pak už stačí jen nápady. Věděli jste například, že máme mezinárodní nebo světový den luštěnin, mléka, vody, oceánů, výživy apod.? Na všechny tyto dny se dá přizpůsobit jídelníček i výzdoba, a když se přidají učitelé v hodinách přírodopisu, dějepisu, prvouky, výtvarné výchovy, tak je o zajímavý zážitek z jídla více.

Moc se těším na reakce malých i velkých strávníků. A co vy, kolegové a kolegyně, jak vy se chystáte na další školní rok? Ať už máte podobně potrhlé nápady jako já, nebo budete uspokojovat chutě vašich strávníků bez přidaných aktivit, přeji vám, ať vás neopouští dobrá nálada a ať všem chutná.

Bc. Renáta Černá – vedoucí ŠJ při ZŠ Dobřany

Foto: Freepik.com

Autor: Renáta Černá

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se