Přeskočit na obsah

Nevěřte všemu, co se píše

Zprávy ve sdělovacích prostředcích mají obrovskou moc. Mnohá média toho využívají a publikují sice chytlavé, ale zavádějící a matoucí informace. Jak ale poznat, kde je pravda? Pojďte s námi poodhalit pozadí některých takových zpráv, které jsme v poslední době mohli slyšet nebo číst.

Autor: Ing. Pavel Ludvík
Nevěřte všemu, co se píše

Sílu zpráv ve sdělovacích prostředcích dokumentuje příhoda z jarních záplav, kdy se rozvodnila řeka a ohrožovala město, kolem něhož protékala. Po několik dní se na jejím břehu scházeli lidé a sledovali stav vody. Jednoho rána s uspokojením konstatovali, že vodní hladina konečně začala klesat. Přicházel k nim starý pán, a když mu řekli, že voda už opadá, zvolal: „Ale v novinách píšou, že stoupá“. Věřil novinám, a ne svým vlastním očím.

V posledních měsících jsme svědky toho, jak televize, noviny a internet přinášejí články o školním stravování, které se pohybují na hraně pravdy a mají jediný cíl: vzbudit zájem čtenářů. A lidé jim bezmezně věří. Není však možné věřit všemu, co se nám předkládá, vše je třeba uvážlivě hodnotit a portál Jídelny.cz již dlouho usiluje, aby vám v tom byl nápomocen.

Konec školních jídelen opravdu nebude

Na začátku prosince 2022 se v internetovém zpravodajství objevil článek Konec školních jídelen. Buď zaniknou, nebo se změní na školní restaurace. Psalo se v něm mj. o tom, že školní stravování stojí nad propastí a že se ho buď podaří zreformovat, nebo se systém za pár let zcela rozpadne. Informace převzala i některá další média a spekulovala, že změna by mohla nastat v poměrně krátké době.

Tyto zprávy měly velký ohlas, řadu lidí překvapily, znepokojily, někdy i vyděsily. Některé informace v článku ale byly velmi zavádějící, za což se pak vydavatel omluvil. Reagovalo na ně i Ministerstvo školství a portál Jídelny.cz pro vás vše přehledně shrnul v článku Konec školních jídelen určitě nebude.

Zdražování obědů je tématem posledního roku

Živnou půdou pro zavádějící zprávy jsou samozřejmě zvyšující se ceny potravin a školních obědů. To, že se neustále zdražují materiálové vstupy školních jídelen, média nechávají plynout téměř bez povšimnutí, ale že školní jídelny zdražují obědy, na to upozorňují velmi výrazně.

Řada článků informovala o únorovém zvýšení finančních normativů asi tímto způsobem: „Vyhláška umožnila zvýšit ceny jídel o 20 % a školní jídelny toho využijí“. Jejich autoři vůbec netušili, že ceny obědů se musí odvíjet od cen použitých potravin a že většina jídelen zdražení o 20 % určitě nevyužije. Tyto články záměrně vyvolávaly strach. Příkladem může být např. článek Školní obědy zřejmě zdraží nebo Většina školních jídelen v Hradci zdraží od února obědy.

Zajímavé ale bylo, že hned první věta hradeckého článku nadpis popřela: „Ze sedmnácti městských škol v Hradci Králové zdraží obědy školákům od 1. února jedna škola.“ Přitom zejména na podzim 2022 se na redakci Jídelen.cz obrátila řada sdělovacích prostředků, včetně těch nejznámějších, a všem jsme ochotně poskytovali korektní informace o vývoji cen ve školním stravování i o tom, že cena stravy se počítá pouze z potravin.

Hladovějící děti přitahují

Všechna čest těm médiím, která o zvyšování cen obědů informovala korektně. Jako např. Jihlavské listy nebo iRozhlas, který jasně uvedl, že školní jídelny můžou zdražit obědy o 20 %, ale že naprostá většina jídelen se zdražovat nechystá.

Nicméně i řada těchto článků se neubránila tomu, že v závěru (ale někdy i v úvodu) popisovaly, jak přibývá dětí, které nebudou mít na úhradu obědů. Hladovějící děti, chudé rodiny – to je skutečně téměř bulvární téma, které spoustu lidí přitáhne. Školní jídelny ale mají možnosti, jak těmto rodinám pomoci: pojednává o tom náš článek Zaplaťte oběd dětem, které na to nemají.

Portál Jídelny.cz vám již více než 20 let přináší objektivní a zaručené zprávy z oblasti školního stravování. A budeme o to usilovat i nadále. Jsme v kontaktu se státními orgány, komunikujeme s ministerstvy, a to je zárukou hodnověrných informací, kterými se můžete v jídelnách řídit. Sledujte nás i nadále.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se