Přeskočit na obsah

Nové stanovisko MŠMT ke svačinám a pamlskové vyhlášce

Platí pro přípravu svačin v ZŠ pamlsková vyhláška? Musí svačiny splňovat požadavky na obsah soli, tuku a cukru? Seznamte se novým stanoviskem MŠMT.

Autor: Redakce Jídelny.cz

MŠMT vydalo nové stanovisko k problematice svačin v ZŠ a uplatňování tzv. pamlskové vyhlášky a nahrazuje jím svůj starší pokyn, s nímž jsme vás seznámili dne 15. 12. 2016.

Aktuálně platné znění zní takto:

Vyhláška č. 282/2016 Sb. se nevztahuje na školní stravování realizované podle vyhlášky č. 107/2005 Sb. Školním stravováním se rozumí stravovací služby pro děti, žáky, studenty a další osoby, jimž je poskytováno stravování v rámci hmotného zabezpečení. Hmotné zabezpečení zahrnuje školní stravování po dobu pobytu žáků a studentů ve škole. Žák základní školy a nezletilý žák střední školy a konzervatoře má právo denně odebrat oběd. Z toho tedy vyplývá, že není povinností zařízení školního stravování těchto škol v režimu školního stravování přesnídávky a svačiny poskytovat. Nicméně pokud přístup v režimu školního stravování, byť v rámci doplňkové činnosti, zvolí, nevztahuje se na podávání těchto doplňkových jídel vyhláška č. 282/2016 Sb. Musí však být dodrženy výživové normy pro jednotlivá doplňková jídla v procentech z celkové denní výživové dávky podle věku dle přílohy č. 1 k vyhlášce a finanční limity na nákup potravin podle přílohy č. 2 k vyhlášce. Protože se však v rámci základního vzdělávání nejedná o dotovaný produkt, částka finančního limitu nezahrnuje další zejména personální a provozní náklady zařízení školního stravování. Pro úplnost se dodává, že na prodej potravin a přípravu pokrmů mimo režim školního stravování se vyhláška č. 282/2016 Sb. vztahuje.

Oddělení vnějších vztahů a komunikace
Kancelář ministryně

Autor: Redakce Jídelny.cz

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
  • Autor: bohumil@barda.cz

    Prostor jak vylepši stravování dětí i rozpočet ŠJ
    Tohle je dobrý prostor jak poskytnout dětem rozumně zdravou, chutnou a bezpečnou svačinu ve vysoké kvalitě a za rozumné peníze (tedy podle mě atraktivní pro děti i rodiče) a zároveň vylepšit si rozpočet ŠJ.

    Jasně, jedná se o vedlejší hospodářskou činnost, takže nějaká administrativa tu je (pokud už VHČ ŠJ neprovozujete), ale jinak je to po stránce papírů jen další výdejka. Ta musí být oddělená od hlavní činnosti (VHČ musí mít svou výdejku, aby bylo jasné že jedna skupina nedoplácí na druhou), ale zároveň půjde do spotřebního koše, takže to nejde dát na klasickou výdejku pro VHČ, kterou píšete třeba pro externí strávníky (důchodce, lidi z úřadu, vedlejší firmičky atp.). Nastavení v programu bývá jednoduchá a zvládnete ho jistě s pomocí poradní linky příslušného dodavatele SW hravě. Mimochodem víte, že jídelnám, které mají svačinky se lépe plní spotřební koš, neb mléčné výrobky, luštěniny a ryby se docela dobře dají uplatnit v pomazánkách?
    Na příjemce přibude pár řádek, ale to je maličkost. Takže už „jen“ požádat ředitele o kuchařku na 1/2 úvazku (nebo nějaké zvýšit její poloviční úvazek) a s chutí do toho. Držím Vám palce, ať vaše svačiny a nápoje dětem chutnají!
    Že to jde víme od našich zákazníků a lze se o tom dočíst i na Internetu – např. na http://zpravy.idnes.cz/pamlskova-vyhlaska-skolni-jidelny-dtj-/domaci.aspx?c=A170227_210719_domaci_ekl

  • Autor: Jarka2

    Výklad je zcestný
    Osobně se domnívám, že výklad MŠMT je zcestný a odporující platným vyhláškám.
    Na ZŠ a SŠ je školním stravováním oběd – na ten platí Vyhláška 107 , vše ostatní jsou dle Vyhlášky ostatní stravovací služby a na ty platí Vyhláška 282 lhostejno, kdo a v jakém režimu tyto služby poskytuje. Jinými slovy ostatními stravovacími službami jsou v případě ZŠ a SŠ příprava snídaní, svačin či prodej v bufetu podle Vyhlášky 282 Výklad MŠMT je nesprávný.

    • Autor: hygienička

      Souhlasím s vámi,
      výklad MŠMT není právně správně.

      • Autor: Pavel Ludvík

        O nesprávnosti výkladu MŠMT jsou přesvědčení snad už všichni (tedy kromě MŠMT). Hygienici, krajské úřady, dodavatelé do ŠJ, nesprávnost potvrzují i rozbory ředitelů a ředitelek některých velkých školních jídelen. Předvánoční ujišťování, že ČŠI nebude dodržování pamlskové vyhlášky kontrolovat, je neuvěřitelné. Na poslední výzvy paní ministryně nabádající k porušování práva se už nedá nic říct. Na jídelny ale číhá jedno nebezpečí: až je někdo je udá, že nedodržují pamlskovou vyhlášku, a udání pošle na instituci, která nepodléhá MŠMT nebo se nebude řídit jeho výkladem. Teď už jen čekám, kdy přijde odněkud další výzva, že není nutno dodržovat ty a ty právní předpisy.