V roce 2012 byl významněji novelizován Zákoník práce, v posledních měsících byly změněny i některé další pracovně právní předpisy. Znalost těchto zákonů a vyhlášek je nutná jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele. Potvrdily do i jarní Krajské konference portálu Jídelny.cz, kde byla k této problematice vznesena řada dotazů. Co nejdůležitějšího z těchto změn byste měli znát, aby pracovně právní vztahy ve vaší jídelně byly formálně v pořádku?
Písemné seznámení s povinnostmi je nutné
Některá témata z oblasti pracovně právních vztahů (seznámení zaměstnanců s rozvržením pracovní doby, zástupy a změny druhu práce …) připadají zaměstnavatelům formální a domnívají se, že administrativně není potřeba se jimi zabývat, opak je pravdou.
Kontrolní orgány často požadují prokazatelné seznámení zaměstnanců se všemi jejich povinnostmi a tady je písemná forma nejjednodušším způsobem, jak před kontrolou obstát. Při prokazatelném seznámení zaměstnance s vnitřními pravidly a směrnicemi je obvyklý postup takový, že na konci směrnice, pravidel, příkazů … je seznam zaměstnanců, kde zaměstnanec svým podpisem potvrzuje, že byl se směrnicí, pravidlem, příkazem seznámen. (Možná to bude znít úsměvně, ale místo záznamu „četl“ a podpis zaměstnance se doporučuje záznam „četl a porozuměl“ a podpis zaměstnance.)
Podobně je tomu i u všech pracovně právních otázek, na kterých se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodne. Např. zkušební doba je platná pouze v případě, že je sjednána písemně a samozřejmě i s podmínkami stanovenými v § 35 Zákoníku práce.
Náhradní práce a neplacené volno ve školní jídelně
Jaké náhradní práce může zaměstnavatel ukládat zaměstnancům školní jídelny v době, kdy školní jídelna není vprovozu? S tím souvisí i otázka, zda může zaměstnavatel nařídit zaměstnancům neplacené volno v době, kdy pro ně „nemá práci“.
Všichni zaměstnavatelé by si měli před „nařízením neplaceného volna“ pozorně přečíst § 208 Zákoníku práce. Neplacené volno nelze zaměstnanci nařídit, podobně nemůže zaměstnavatel ukládat zaměstnanci náhradní práce mimo sjednaný druh práce.
Příkladem toho, jak zaměstnavatel nepostupuje v souladu s právními předpisy, je případ, kdy ředitel školy o prázdninách ukládal jako náhradní práci zaměstnancům školní jídelny sečení trávy v areálu školy. S takovým postupem nelze souhlasit a zaměstnanec se může bránit např. tím, že podá stížnost místně příslušnému pracovišti Inspekce práce.
Ukončení pracovního poměru
Aktuální jsou stále otázky, kdy může zaměstnavatel ukončit se zaměstnancem pracovní poměr. Bohužel se stále v praxi vyskytuje případ, kdy pracovní poměr končí „výpovědí dohodou“. Z hlediska Zákoníku práce to je nesmysl, protože pracovní poměr lze ukončit buďto „dohodu“ nebo „výpovědí“.
Podobně je stále aktuální, za jakých podmínek může zaměstnavatel uzavřít se zaměstnancem pracovní poměr na dobu určitou. § 39 zákoníku práce stanoví s účinností od 1.1.2012 pravidlo 3×3. V praxi to znamená, že zaměstnavatel může se zaměstnancem uzavřít pracovní poměr na dobu určitou jen třikrát s tím, že i prodloužení pracovního poměru na dobu určitou se do celkového počtu započítává. Od předchozí úpravy je odlišné, že celková délka pracovního poměru na dobu určitou může být až 3 roky. Celkem to znamená, že zaměstnavatel může zaměstnance zaměstnávat na dobu určitou celkem 9 let (3×3). Zdůrazňuji, že se tato pravidla netýkají dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti, ale pouze pracovních poměrů.
Rozpočet školní jídelny
Neméně důležitými jsou i otázky hospodaření a normativního přidělování rozpočtu školní jídelně z Krajského úřadu (v Praze z Magistrátu). Zejména pro školní jídelny, které nejsou samostatným právním subjektem, je důležité, zda ostatní činnosti organizace (ne)jsou financovány na úkor školní jídelny. Proto na konferencích byly uvedeny ukázky podkladů, ze kterých si může snadno vedoucí školní jídelny určit, jaký počet zaměstnanců a rozpočet poskytl Krajský úřad řediteli organizace pro školní jídelnu, a může ho porovnat se skutečným rozpočtem. Dále jsme v tomto bloku zvažovali možnosti úspor v oblasti mzdových prostředků v případech, kdy školní jídelna obdrží na začátku roku rozpočet, který nepokrývá nárokové platy zaměstnanců.
Novinky v pracovně lékařských službách
Protože těsně před zahájením zmiňovaných konferencí nabyly účinnosti dva předpisy v oblasti pracovně lékařských služeb, byly do programu zařazeny i informace ke vstupním prohlídkám, periodickým prohlídkám, výstupním prohlídkám, apod. Z tohoto projednávaného okruhu pak vyplynulo, že zástupy za nepřítomné zaměstnance školní jídelny je vhodné řešit formou dohod (dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti).
Mgr. Pavel Zeman, působí jako poradce a lektor v oblasti pracovního práva
Diskuze
Autor: maty200
Náhradní práce a neplacené volno ve školní jídelně
Téma je stále nevyjasněné!
80% nebo průměrnou mzdu,dostane zaměstnanec až vyčerpá svoji celou dovolenou na daný rok + náhr.volna (když nějaké má) a co potom od září??? Nebo si vyčerpá třeba 4 týdny a ostatní dny dostane zaplacené. Nikdo to stále neujasnil a ve vyhlášce to není.
Autor: Pavel Ludvík
V čem je to nejasné?
V jaké vyhlášce hledáte odpověď? Toto přece řeší Zákoník práce (ZP).
Pokud pro vás zaměstnavatel nemá vhodnou práci (např. prázdniny), může (ale nemusí) vám nařídit dovolenou. §217-218
Když už dovolenou nebo náhr. volno nemáte, může vás převést na jinou práci, ale jen s vaším souhlasem. § 41, odst. 4-5. Pak máte nárok na průměrnou mzdu.
Pokud nesouhlasíte, máte nárok na 60% nebo 80% – podle situace. § 207-209
Nemůže vám přidělit bez vašeho souhlasu práci, s níž nesouhlasíte, a nemůže vás nutit k neplacenému volnu.
Je pak na vás, jestli si takové jednání necháte líbit a jestli se budete bránit.
Autor: maty200
Pane Ludvíku děkuji za odpověď,to vše vím,ale zaměstnavatel se nevyjadřuje co potom – od září,když si vše vyčerpáme o prázdninách.Jenom na školní rok 2013/14 potřebujeme 19 dní volna + letní prázdniny.Jsme nepřetržitý provoz a jenom naděláváme ŘV a prázdniny. Podle ZK to je jasné,ale skutečnost je jiná a né jenom u nás.
Autor: Pavel Ludvík
Asi nerozumím tomu, co chcete. Je zájmem zaměstnavatele, aby vám přidělil práci. To, že se nevyjadřuje, co bude v září, je jeho problém, on musí iniciovat řešení. Vy přijdete do zaměstnání a nebude práce. Je pak na zaměstnavateli, aby to řešil. Pokud to neřeší, jste v práci a náleží vám normální mzda.
Autor: maty200
My si asi nerozumíme.My práci máme,ale od září musíme znova nadělávat tj. těch 19 dní volna = 152h. za školní rok + letní prázdniny = 80h. To znamená,že ženské mají podle harmonogramu jenom 6 nebo 7 dní volna v měsíci a já už jim nemám možnost vzít volno,aby si nadělaly.Navrhovala jsem ,aby nám zaplatily průměr nebo %,ale domluva žádná……
Všude je něco a někde trvá problém stále nebo se nechce řešit.
Děkuji za odpovědi.
Autor: opportunity
U nás je to jasné – podepsat žádost o neplacené volno a hotovo. V současné době je problém se ohánět paragrafy, zvlášť když nemáme odbory.
Autor: Pavel Ludvík
Lépe mailem
Napište mi prosím, na můj mail, vysvětlíme si to a zkusím to předat odborníkům.
Autor: Josefína
Neplacené volno máme povinné!
Bohužel pracuji ve škole, kde nám již léta na prázdniny ordinují povinně „neplacené volno“. Vyčerpáme řádnou dovolenou a pak jsme odejity na neplacené. Bránit se nelze. Skutečně ne. Když jsme to zkusily, tak jsme dostaly jasně najevo, že když se nám to nelíbí, můžeme jít o dům dál.
Je to v příkrém rozporu s pedagogy. Pedagog, tedy i družinář nebo asistent pedagoga, má v létě dva měsíce placeného volna a nepedagog má prostě pouze 11 výplat za rok a když se ozve, tak je vyhozen. Domnívám se, že by bylo příhodné tuto situaci řešit s řediteli škol tak, aby postupovali jednotně a podle Zákoníku práce. Paní kuchařky tuto „nespravedlnost“ velmi těžce nesou.