Přeskočit na obsah

Soutěže pro strávníky se nám osvědčují

Jak zvýšit zájem dětí o školní stravování? Zajímavou možností jsou soutěže, které pro ně školní jídelna vypíše. Na příkladu loňské soutěže o nejlepší vánoční cukroví vám ukážeme, jak se tím dá podpořit spolupráce se školou a dětmi. Přečtěte si o dobrých zkušenostech jídelny, která své strávníky aktivně zapojuje do dění.

Autor: Kateřina Slabíková
Soutěže pro strávníky se nám osvědčují

Při vyslovení slova Vánoce se každému z nás vybaví něco jiného. Někdo se těší na klidnou atmosféru domova, někdo na rozsvícený stromeček, zasněženou krajinu, pohádky, koledy. Maminky, babičky a tety určitě začínají hledat recepty na vánoční cukroví. A protože snad každá rodina má svého favorita, který nesmí chybět na svátečním stole, určitě by bylo fajn se o zajímavé recepty podělit a třeba i vyhrát nějakou cenu.

Strávníky pobízíme k aktivitě celoročně

Impulz k soutěži o nejchutnější vánoční cukroví přišel díky projektu pro zdravější vaření ve školních jídelnách, do kterého jsme se zapojili před šesti lety, kde jedním z bodů bylo, že školní jídelna pořádá rozmanité akce. V posledních několika letech se toho v naší školní kuchyni na základní škole Valašské Klobouky hodně změnilo k lepšímu. I samotní žáci začali být vtahováni do tajů zdravého stravování a pobízeni ke spolupráci na výzdobě jídelny či rozhodování o složení jídelníčku.

Jsme základní škola, která má 600 strávníků. Do projektu bylo důležité zapojení dětí, pedagogů, rodičů, ale hlavně personálu školní kuchyně. Také jsem měla inspiraci z předchozího zaměstnání, jen s tím rozdílem, že to byla malá škola. Ve velké škole je to jiné, ne vždy chce někdo (hlavně ze starších pedagogů) něco měnit, jít do něčeho nového a nechce se mu vyjet ze zaběhlého stereotypu. I když jsme certifikát po roce získali, přesto jsme dál pokračovali v akcích, které jsme celoročně pořádali.

Tak je to i se soutěžemi, projekty, které naše školní jídelna celoročně pořádá. Snažíme se naše děti motivovat, vymýšlet soutěže, které je zaujmou a potřebujeme k tomu i podporu pedagogů a vedení. Pravidelně se zúčastňuji schůzek školního parlamentu. To bych doporučila každé vedoucí školní jídelny. Tam spolu probíráme, co by se dětem líbilo, do čeho by se mohly zapojit nebo jaké akce ve školní jídelně bychom mohli uskutečnit… Několikrát byli zástupci školního parlamentu zapojeni do spolupráce při těchto akcích a při hodnocení. A také i oni motivují své spolužáky do zapojení do projektů, které pořádá školní jídelna.

Bez spolupráce se školou by to nešlo

Jedna z akcí, kterou pořádáme již několikátým (vloni čtvrtým) rokem, je soutěž o nejchutnější vánoční cukroví. Děti měly přinést jeden druh cukroví a k tomu připojit recept. Hodnotil se vzhled a chuť. Také jsme měli speciální ocenění pro bezlepkové cukroví.

Já jsem připravila plakát, pan ředitel ho upravil a následně vytiskl a dostala jej každá třída. Děti motivuje soutěživost, ale také ocenění, které všichni dostanou. Také je motivuje jejich třídní učitel, protože bylo znát, že ze stejné třídy soutěžilo více dětí, naopak z jiných tříd se nezapojil nikdo. Bylo vidět, že si děti daly záležet. Soutěž probíhala v prosinci, kdy upečené vzorky spolu s receptem nosily děti do školní jídelny. Nechyběla otázka, zda cukroví pekli sami nebo tam byla spolupráce s rodiči. Hlavně menší děti se přiznaly, že přispěly svou pomocí a pomáhaly mamince.

Učitelé i děti mají radost z úspěchů své třídy

Již v okamžiku, kdy žákyně a žáci přinášeli své cukroví, bylo jasné, že vybrat ty nejlepší nebude vůbec snadné. Cukrového klání se zúčastnilo 18 soutěžících, z toho někteří přinesli i více vzorků. Vedle obligátních vanilkových rohlíčků, perníčků či rumových kuliček jsme mohli ochutnat i netradiční krémové chutě. Jména soutěžících byla skryta za čísly, proto nikdo z poroty nevěděl, čí cukroví ochutnává.

O nejlepším receptu rozhodla pětičlenná porota, která se skládala z vedení školy, zástupců školního parlamentu a hlavní kuchařky. Recepty obodovala a vítězem se stal ten s největším počtem bodů. Kromě chuti se hodnotil také vzhled a originalita. Speciální cenu získal recept, který byl bezlepkový. Vyhodnocení proběhlo den před vánočními prázdninami v ředitelně školy.

Nejenom děti, ale i třídní učitelé měli radost z úspěchu dětí ze své třídy. Naše poděkování patřilo všem, kteří se soutěže zúčastnili. Všechny recepty byly zajímavé a inspirující, proto vybrat vítěze nebylo jednoduché. Odměnu si zasloužili všichni.

Vzhledem k výborným ohlasům vypíšeme soutěž o nejlepší vánoční cukroví letos určitě znovu. Už se moc těšíme nejen na cukrářské výrobky našich strávníků, ale i na skvělou atmosféru, která soutěž provází.

Kateřina Slabíková – vedoucí školní jídelny, Valašské Klobouky

Foto: Freepik.com

Autor: Kateřina Slabíková

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se
 • Autor: Maminka 4dětí

  Soutěž
  Dobrý den, Vaše soutěž mne velmi nadchla. Mohu se optat jakou odměnu soutěžící dostal ?
  Děkuji Lucka

  • Autor: Kačka

   Dobrý den,
   vyhodnocení proběhlo v ředitelně. Všechny děty dostaly diplom za účast a menší balíček, ve kterém byl malý jablečný džus, jablko, čaj, jablečná müsli tyčinka. Tyto dárky pro děti jsme dostali od firmy, od které odebíráme ovoce a zeleninu.