Přeskočit na obsah

Vaříme na přání žáků 9. tříd

Ve školní jídelně v Chlumci nad Cidlinou již několik let pořádají oblíbenou a úspěšnou akci, vaří na přání 9. tříd. Jak tato akce probíhá? Přečtěte si následující příspěvek a nechte se inspirovat. Dozvíte se nejen oblíbené recepty deváťáků, ale i přání, která paní vedoucí mile překvapila.

Autor: Zdenka Macháčková
je vedoucí ŠJ ve Všestarech

Letní prázdniny jsou v plném proudu a děti si plně užívají všech možných radovánek, které jim letní měsíce nabízejí. Pro řadu z nich to jsou ale zlomové prázdniny: v červnu opustily již důvěrně známé prostředí školy, kam docházely předchozích devět let, a v září je čeká nástup na střední školy, kde bude pokračovat jejich cesta za vzděláváním. Vždycky, když se blíží konec školního roku a s ním spojené loučení s deváťáky, uvědomujeme si, jak z malých dětí, co si sotva zvládli donést tác s obědem ke stolu, vyrostli mladí muži a slečny, které se brzy rozprchnou do světa. A protože chceme, aby v budoucnu nevzpomínali jenom na svoji základní školu, ale i na naši školní jídelnu, snažíme se jim poslední měsíce u nás trošku zpříjemnit. Již řadu let jim vaříme podle jejich přání.

Je to tak tradiční a úspěšná akce, že vždycky už po Vánocích se od žáků 9. tříd množí dotazy: „Budeme si letos taky moct navrhnout naše jídla na přání?“ Takže již koncem února nebo začátkem března vyzveme jednotlivé 9. třídy, aby si žáci sami navrhli, jaká jídla by u nás ještě rádi ochutnali – 5 oblíbených polévek a 5 oblíbených hlavních jídel. Protože máme obvykle tři třídy deváťáků, sejde se nám pokaždé pestrý výběr pokrmů. My je potom v dubnu a v květnu postupně zařazujeme do našeho jídelního lístku, klasická jídla na jedničku, speciality nebo více pracná jídla na dvojku.

Oblíbená klasika

Když budu listovat návrhy jídelníčků od roku 2010, kdy se žáci 9. tříd zapojili poprvé, narazím na několik stálic, které se každoročně opakují. Mezi polévkami převažují ty klasické: česneková, nudlová, gulášová, s játrovými knedlíčky. Děti si přejí i krémové polévky: dýňovou, brokolicovou, hráškovou. A často chtějí, abychom je vylepšili krutonky, smaženým chlebem nebo rohlíkem na přikusování.

K oblíbeným hlavním chodům patří pravidelně svíčková na smetaně s knedlíkem, kuřecí plátek nebo smažený hermelín s hranolkami, tortilla s kuřecím masem, jogurtové knedlíčky s jahodovou omáčkou či losos s medem a hořčicí s bramborami. Na to bychom si mohli už dopředu vsadit.

Nesplněná přání

Protože žáky ve výběru jídel nijak neomezujeme, najdou se v jejich návrzích i jídla, která vůbec nevaříme. V roce 2013 si přáli třeba bramborákovou kapsu plněnou masem a letos langoše. Asi jsme některé strávníky zklamali, ale langoše nebyly, na ně si musí zajít třeba do stánku na koupališti. Taky jsme netočili zmrzlinu ani nečepovali kolu, i když to by se určitě líbilo všem dětem. Všechna přání prostě nemůžeme splnit…

Neobvyklé přání: jáhly a bulgur

V některých návrzích nás ale mile překvapí příklon žáků (alespoň některých) ke zdravé stravě. Vůbec netušíme, jak výběr jídel v jednotlivých třídách probíhá, ale do výsledného přehledu se dostal v minulosti tuňákový salát i jáhlová kaše a v tomto roce bulgur s kuřecím masem a sušenými rajčaty. To nás utvrzuje v tom, že má stále smysl vyhledávat nové recepty a připravovat nová jídla, která si mohou postupně získat oblibu u našich strávníků.

Aby strávníkům u nás chutnalo

Obědy na přání žáků 9. tříd budeme určitě vařit i v dalších letech. Nejde o žádnou výchovnou akci, chceme jen jednoduše přimět děti, aby si zapřemýšlely nad tím, co u nás obědvají a co by si ještě rády zopakovaly. A aby si i po letech vzpomněly, že jsme pro ně vařili rádi a vždycky jsme si přáli, aby jim u nás chutnalo.

Zdenka Macháčková – ředitelka Školní jídelny v Chlumci nad Cidlinou

Autor: Zdenka Macháčková
je vedoucí ŠJ ve Všestarech

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se