Přeskočit na obsah

Změny ve vyhlášce o školním stravování

Událost roku pro školní jídelny je tady! Byla novelizována vyhláška o školním stravování. Školní jídelny nyní mohou používat zvýšené finanční normativy, ale současně dochází i k některým dalším změnám. Seznamte se s nimi a buďte v novém školním roce v obraze.

Autor: Ing. Pavel Ludvík

1. září 2021 vstupuje v účinnost novelizovaná vyhláška č. 107/2005 Sb. o školním stravování.

Zvýšení finančních normativů

Nejvýraznější změnou, která se dotkne všech školních jídelen, jsou jiná rozpětí finančních normativů. Od roku 2012, kdy byly finanční normativy naposledy upravovány, se podle ČSÚ cena potravin zvýšila o 20 %. Proto se nyní zvyšuje horní hranice finančních normativů pro školní stravování, ale současně se posouvá i dolní hranice.

Normativy se zvyšují o 20–25 %, v některých případech i více. Například rozpětí pro děti do 6 let věku v MŠ (přesnídávka, oběd, svačina a bez pitného režimu) bylo dosud 26–43 Kč, nyní je 33–52 Kč, cena pitného režimu pro tyto děti se z 3–5 Kč mění na 4–6 Kč. Je stanovena i cena pitného režimu pro děti v MŠ 7–10 let, která dříve ve vyhlášce nebyla. Obědy pro věk 11–14 let mohly dosud stát 19–34 Kč, zatímco nově se jejich cena může pohybovat v rozmezí 23–41 Kč. Více v novelizované vyhlášce.

Posun horní hranice znamená, že jídelny mohou snáze reagovat na růst cen potravin a mohou nakupovat pro přípravu stravy kvalitní suroviny. Na zvýšení dolní hranice se musí dobře připravit zejména některé mateřské školy,  která dosud používaly nejnižší možné ceny. Pro některé z nich může být předepsané minimum příliš vysoké, zejména když k tomu připočítáme i zvýšení ceny za pitný režim. Ale ten není povinný, což potvrdilo i MŠMT, a lze ho zajistit i jinak, např. v rámci cen jednotlivých jídel, bez nutnosti zvláštní úhrady.

Další změny

Vyhláška dále navazuje na úpravy znění školského zákona týkající se lesních mateřských škol, které nepoužívají pro svou činnost klasické budovy a které nemají klasické provozovny. Tyto školy nebyly schopny dodržovat běžné předpisy pro přípravu a konzumaci stravy. Seznam typů stravovacích zařízení proto byl ve vyhlášce rozšířen o výdejnu lesní školky. Na tyto výdejny se bude pohlížet jako na přechodné a pojízdné prostory, pro které platí pravidla z Nařízení EU č. 852/2004, z přílohy II, kapitola III.

Také se drobně upravuje možnost dohody o výběru záloh na stravné ve vztahu ke studentům a rodičům dítěte v MŠ a mění se limit na dary při významných osobních příležitostech strávníka v dětských domovech. Dosavadní částka 300 Kč se zvyšuje na 400 Kč.

Při přípravě novely neprošel návrh na to, aby se příprava svačin v ZŠ musela řídit pouze pamlskovou vyhláškou.

Seznamte se s novelizovaným zněním vyhlášky č. 107/2005 Sb.

Ing. Pavel Ludvík – vedoucí redakce portálu Jídelny.cz

Autor: Ing. Pavel Ludvík

Diskuze

Pro přidání komentáře se nejprve přihlaste.

Přihlásit se