Přeskočit na obsah
alphabet

Abeceda výživy

Encyklopedie výživy je populárně naučný výkladový slovník hesel z oblasti výživy, potravin a onemocnění souvisejících s výživou. Je určen pro personál stravovacích provozů.

Aditiva jsou látky přidávané do výrobků ke zlepšení nebo jiné úpravě jejich vlastností. Mezi aditiva patří například potravinářská barviva, antioxidanty, stabilizátory, sladidla a jiné. Naopak mezi ně nepatří sůl, ocet, koření a další, protože jsou samy potravinami. Použití aditiv je regulováno nařízením Evropské unie. Před jejich schvalováním jsou posuzována z hlediska zdravotní bezpečnosti.  Každé schválené aditivum má přiděleno E-číslo a v případě potřeby má stanovený limit pro použití nebo je jeho aplikace povolena jen do určitých potravin. Pokud jsou „éčka“ používána podle schvalovacích protokolů, jsou zcela nezávadná a jejich konzumace je bezpečná. Úplný seznam povolených potravinářských aditiv je součástí vyhlášky k zákonu č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích.

Oblast: Potraviny

Příbuzné: Sůl, Antioxidanty, Náhradní sladidla, Aspartam, Cyklamát, Sorbitol, Acesulfam K, Sukralóza, Sacharin

Aktualizováno: 16. září 2013

Antioxidanty jsou látky, které svou aktivitou chrání lidské tělo před působením volných radikálů. Volné radikály vznikají jako odpadní látky při metabolismu jednotlivých živin. Jejich agresivní oxidační působení narušuje strukturu a funkci buněk, čímž dochází ke stárnutí organismu a vzniku některých onemocnění (onemocnění srdce a cév, porucha imunity či některá nádorová onemocnění). Mezi nejvýznamnější antioxidanty patří rostlinná barviva (isoflavony, karotenoidy – lykopen, lutein), vitamin C, vitamin E, některé minerální látky (selen, zinek, měď) a další. Boj s volnými radikály lze podpořit dostatečným příjmem antioxidantů v potravě. Nejvýznamnějšími zdroji antioxidantů jsou ovoce, zelenina, luštěniny, obiloviny, ořechy, semínka a bylinky.

Oblast: Výživa

Příbuzné: Sulforafan, Lykopen, Resveratrol, Kyselina fytová, Flavonoidy, Karotenoidy, Lecitin, Zeaxantin, Lutein, Koenzym Q10, Beta-karoten, Vitamin E, Vitamin C, Selen, Zinek, Čokoláda, Čaj

Aktualizováno: 16. září 2013

Čaj je nápoj pocházející z Číny. Pravý čaj se připravuje z lístků čajovníku čínského. Rozlišujeme čaj černý, zelený a bílý. Rozdíl je pouze ve způsobu zpracování. Černý čaj se vyrábí z lístků čajovníku, které byly před sušením upraveny tzv. fermentací, u zeleného čaje jsou lístky sušeny rovnou. Bílý čaj se vyrábí z nerozvitých pupenů listů čajovníku a stejně jako zelený čaj neprochází fermentací. Čaj obsahuje třísloviny, které mu dodávají hořkou chuť a negativně ovlivňují vstřebávání železa z potravy. Čaj je často konzumován pro obsah kofeinu, díky kterému má povzbuzující účinky. Dále obsahuje antioxidanty, které chrání tělo před působením volných radikálů a řadu jiných látek. Další skupinou jsou čaje bylinné či ovocné, které se však nevyrábějí z lístků čajovníku.

Oblast: Potraviny

Příbuzné: Káva, Nápoje, Energetické nápoje, Železo, Antioxidanty

Aktualizováno: 16. září 2013

Karotenoidy jsou skupinou přirozených barviv, které se v malých množstvích vyskytují jak v rostlinných tak živočišných organismech. Nejdůležitějším zdrojem pro člověka je zelenina a ovoce, které je karotenoidy zabarveno do zelena, žluta, oranžova, červena, fialova až hněda. V dnešní době je známo více než 600 těchto látek. Přestože jsou známé velmi dlouho, stále se objevují jejich další nové vlastnosti. Karotenoidy působí jako antioxidanty, což znamená, že chrání lidské tělo před působením volných radikálů. Poslední výzkumy ukazují, že mohou snižovat riziko určitých typů rakoviny, poskytovat ochranu před chorobami srdce a celkově zlepšovat imunitu. Mezi zástupce karotenoidů patří α-karoten, β-karoten, lykopen, lutein, zeaxantin a kryptoxantin.

Oblast: Výživa

Příbuzné: Antioxidanty

Aktualizováno: 16. září 2013

Káva je označení pro teplý nápoj i surovinu, ze které se nápoj vyrábí. Obsahuje kofein, který u lidí dočasně potlačuje únavu a má povzbuzující účinky. Účinek kofeinu má rychlý nástup, ale také rychle přestává působit. Průměrný obsah kofeinu v jednom šálku kávy je 80 mg, ale jeho množství je závislé na způsobu přípravy (např. teplotě vody).  Kromě kofeinu obsahuje káva flavonoidy, které působí jako antioxidanty, tedy chrání organismus před působením volných radikálů. Pití kávy má většinou mírné dehydratační účinky, ale tento fakt nebyl dosud spolehlivě vědecky dokázán. Konzumace kávy má za následek zrychlení srdeční činnosti, zvýšení krevního tlaku a zvýšení kyselosti žaludku.

Oblast: Potraviny

Příbuzné: Čaj, Nápoje, Energetické nápoje, Flavonoidy, Antioxidanty

Aktualizováno: 16. září 2013

Žluknutí tuků je proces, který vede ke zhoršení senzorických vlastností tuků. Výsledkem jsou nežádoucí produkty, které negativně mění nejen chuť a vůni potravin, ale mají i negativní dopad na zdraví. Takovéto potraviny často mívají nepříjemný zápach a chuť. Výsledkem žluknutí je částečné nebo úplné znehodnocení potraviny. Aby se mu zamezilo, používají se při výrobě potravin bohatých na tuky antioxidanty.

Oblast: Potraviny

Příbuzné: Lipidy, Antioxidanty, Ztužování tuků

Aktualizováno: 16. září 2013